şükela:  tümü | bugün
  • klasik teoride teta açısının sürekli değerler almasının yanında, paramanyetizmanın kuantum teorisinde teta yalnızca belli değerleri alabilir. bunu sonucunda manyetik dipol moment tanımında küçük bir değişiklik yapılarak etkin manyetik dipol moment denilir. ve mıknatıslanma tanımında klasik teoride m/m(0)= coth(a)-1/a ile verilirken, kuantum teorisinde m/m(0)=b(j,a') ile verilmekte. a'=etkin manyetik dipol moment.h/kt ile verilmekte.
  • (bkz: entry nick uyumu)

bulduğum bir kaynağı da şuraya ekleyeyim.
  • kuantum teorisi olmadan yorumlanabilen, çok uzun zaman önce keşfedilmiş manyetizma çeşididir. bir nevi, ferromanyetik materyalin özelliğinin bir şekilde kaybolmasıyla, malzeme içindeki dipol moment oryantasyonunun rastgele bir dizilime bürünmesidir. dolayısıyla manyetik özellik hala mevcut olmakla birlikte belirli bir yönde birleşmediğinden dolayı fiziksel bir yönelim oluşmamaktadır.

ek tanım: matematiksel ifadelerin ve simgelerin kullanıl(a)madığı ortamlarda tabiri imkansızdır, hatta noktalama işareti yoksa anasını döven çocuk kadar kötü bir hal alabilmektedir.