• atlantik okyanusunun arjantin ve uruguay arasına attığı çentikten, rio de la plata körfezinden, girince sayısız küçük kollarıyla ağ gibi arjantini kuşata kuşata kuzeye tırmanan nehir. içinde bıyıklı iri balıklar, su yılanları ve orta büyüklükte timsahlar gibi nehir hayvanlarını rahatça yaşattığına göre çamurlu olsa da rengi, pek de pis olmasa gerek. ağaçlarla kaplı kıyılarında açıklıklara denk geldikçe sürüler halinde inekler ve atlar çıkıyor arada bir. “vahşi atlar? nasıl yani?” gibi safça bir soru sorunun cevabı, burada arazi geniş olduğu için sahiplerinin atları böyle rahat bırakıyor olmasıymış. biraz mahcup olarak öğrendim. civarda arada bir de tek tek küçük evler yapılmış. önünde tembel tembel laflayan, güneşe karşı gerinen insanlar gördüm. “ne şanslı insanlar böyle!” dediğimde balıkçılıkla geçinen mütevazı ve fakir insanlar oldukları söylendi... atların vahşi olmadığını söyleyen de aynı kişiydi zaten, inanmıyorum ben artık ona.
    ayrıca gece bazen suyun üzerinde duman oluyor, ay ışığında içinden geçmesinin zevki tarifsiz parana nehrinin. sorsam sıcaklık farkına bağlayacak, sormuyorum bende.
  • airto moreira'nın bir şarkısı. şimdi vahiy gelmediğine göre bu şarkıyı bir yerden duyduk, o da ünlü şoko partisi: (bkz: şoko parti) entrye konu olma kısmı sadece bu değil, türk filmlerinde mutlaka duymuş olduğunuzdan "aeeeeyayaaa ya yayaya yaya" gibimsi nakarat da tanıdık gelecektir de şoko parti klibinde 31. saniyede erken ayayalayan cevval arkadaşa epey güldüm ben: http://www.youtube.com/…ailpage&v=pc3cnnowh9m#t=29s
  • yeşilçam filmlerinde konu hippiler ve hippi partileriyse illa ki bu parça çalar.
  • konuştuktan sonra her ne kadar kafam karışsa da daha iyi hissettiğim yazar, gerçekten yardımsever biri.
  • brezilya'nın üç güney eyaletinin en kuzeyde olanı. başkenti curitiba'dır.
  • sırık, asmaların altına dikilen dal destekleme ağacı, dikki.

"gözlerinle açıksözlü olamıyorsun," "o zaman kadın sana güvenmez, yakışıklılığına, parana bakmaz."

(bkz: para/@ibisile)
  • 1853 yılında sao paulo'dan ayrılarak, eyalet olmuş yerleşim bölgesi. paraguay ve arjantin sınırında yer almaktadır. başkenti curitiba 2014 fifa dünya kupasına ev sahipliği yapmış 12 şehirden biridir.
  • yeni malatya ve akhisar gibi kısır takımlar bu takımdan milyon kat daha futbol oynamakta bugün maçlarını izledim adamlar kafes dövüşü klübünü futbola çevirmişler.

çok rezil kepaze bi takım. ne yapalım acaba nasıl para kazanırız diyip ulan futbol klubu kuralım turkiyede yasal iddaa var bültenlerinde çoğu lig yok biz brezilyayiz bizi bültenlerine alırlar diye düşünüp kurulmuş lağım fareleri.
  • gelismekte olan yeni bir yayınevi
hesabın var mı? giriş yap