şükela:  tümü | bugün
 • şimdi iki kişi düşünün.

  bir tanesi; sağlığı sıhhati, gücü kuvveti yerinde, ortalama üstü zeka ve karakterde, yakışıklı bir insan. ama yoksul bir aileden geliyor, ailesine ve kendisine bakmakta zorluk çekiyor, yeterli eğitimi alamadı, şansları değerlendiremedi vs.

  diğerini de tasvir etmeye çalışmayayım direkt bilal diyeyim siz anlarsınız.

  yani birisi genetik olarak her türlü avantajlı ve fakir diğeri ise tırt ama zengin.

  şimdi hangisi daha fazla ve genetik olarak daha avantajlı kadınlardan üreme imkanı bulacak?
  hangisi hastalandığında daha iyi tedavi imkanlarına sahip olup daha fazla hayatta kalma şansına sahip olacak? (kafasına ak-47 kurşunu yiyip ölmeyen zenginler yok demeyin)
  hangisi daha sağlam arabalara binip, daha sağlam binalarda yaşayıp kaza, felaket vb. durumlardan daha az zararla kurtulacak?
  hangisi daha kaliteli besinler tüketecek?
  hangisi askere gidip hayatını riske atacak?
  hangisi daha kaliteli kıyafetler, ayakkabılar giyip hastalıklardan ne bileyim güneşten, mikroplardan daha iyi korunacak?

  şimdi genetik olarak daha avantajı olan insan neslini diğerine oranla daha başarılı bir şekilde devam ettirecek diyebilir miyiz?

  bu bir karl marx'ın darwin'in erojen bölgeye doğru yaptığı cüccük hareketi değil midir?

  edit: ben kendi evrimimizde kendi yarattığımız bişeyle kendi türümüzü gerileme/kalitesizleştirme evresine sokmuş olmamızı ironik buluyorum kısaca.
 • genel olarak alt gelirdeki ailelerin daha çok çocuk yapma eğilimi sebebiyle olmamış hipotez.

  elle tutulur yanları var yalnız, az daha gayret edilirse düzgün bir şey ortaya çıkabilir.
 • teoride bilal'in babası bir yerlerde zengin olmak noktasında doğru bir şeyler yaptığı için, para kazanma bağlamında aslinda o kadar da kötü genler taşımadığını söyleyebiliriz. ha mal genleri baskınsa kendi nesli cok uzun sürmez zaten.
 • çok doğru tespit. o yüzden etrafta çok salak var. elenemiyorki adam. o kafayla bu çağlara kadar geliyor aynı grup insan.
 • eskiden savaş ile yapılanın artık zeka ile yapıldığını anlamayan kişi beyanı.

  hayatı idame için kaslı ve yakışıklı olmaktan çok kafası çalışan ve aslanın midesinden ekmeği çıkaran olmak gerekmez mi? artık at üstünde fetihlere değil bilgisayar başında kur savaşlarına giriyoruz, hangi avciliktan soz ediyorsunuz ki?
 • bazı bilim adamları buna benzer konularda da teoriler üretiyor.

  diyorlar ki, uzun vadede insan türü (bkz: homo sapiens sapiens) de birden fazla alt türe evrilecek. muhtemelen bu evrime yol açacak olan etken de, iklim ve çevre koşullarından çok gelir düzeyinin belirleyici olacağı fiziki ve sosyal çevre olacak.

  iyi beslenen, iyi sağlık hizmeti alan, bedensel işlerden uzaklaşacak olan toplumlar genetik olarak farklılaşacak. hatta genetik biliminin katkılarıyla çocuk yaparken belli genleri seçecekler. düşük gelirli, yetersiz beslenen, bedensel işlerle uğraşan toplumlardan zaman içinde farklılaşacaklar.

  yani bireysel olarak olmasa da toplum olarak zengin olanlar farklılaşacak.

  farklı tür olmanın ölçüsü üretken çocuklar yapamamaktır, bu arada belirtelim. at ve eşek çocuk sahibi olabilir. ama katır denilen hayvan kısır olduğu için at ve eşek farklı türdür diyebiliyoruz.

  bana bilimsel olarak çok da tutarsız gelmiyor bu teoriler. ama insan türü ve medeniyeti, bu kadar hırs ve yıkım tutkusuyla, yaşadığı çevreye duyarsızlığıyla, bencilliği ve kötücüllüğüyle o kadar uzun süre hayatta kalabilir mi, ondan emin değilim.