şükela:  tümü | bugün
 • genel olarak alt gelirdeki ailelerin daha çok çocuk yapma eğilimi sebebiyle olmamış hipotez.

  elle tutulur yanları var yalnız, az daha gayret edilirse düzgün bir şey ortaya çıkabilir.
 • teoride bilal'in babası bir yerlerde zengin olmak noktasında doğru bir şeyler yaptığı için, para kazanma bağlamında aslinda o kadar da kötü genler taşımadığını söyleyebiliriz. ha mal genleri baskınsa kendi nesli cok uzun sürmez zaten.
 • çok doğru tespit. o yüzden etrafta çok salak var. elenemiyorki adam. o kafayla bu çağlara kadar geliyor aynı grup insan.
 • eskiden savaş ile yapılanın artık zeka ile yapıldığını anlamayan kişi beyanı.

  hayatı idame için kaslı ve yakışıklı olmaktan çok kafası çalışan ve aslanın midesinden ekmeği çıkaran olmak gerekmez mi? artık at üstünde fetihlere değil bilgisayar başında kur savaşlarına giriyoruz, hangi avciliktan soz ediyorsunuz ki?
 • bazı bilim adamları buna benzer konularda da teoriler üretiyor.

  diyorlar ki, uzun vadede insan türü (bkz: homo sapiens sapiens) de birden fazla alt türe evrilecek. muhtemelen bu evrime yol açacak olan etken de, iklim ve çevre koşullarından çok gelir düzeyinin belirleyici olacağı fiziki ve sosyal çevre olacak.

  iyi beslenen, iyi sağlık hizmeti alan, bedensel işlerden uzaklaşacak olan toplumlar genetik olarak farklılaşacak. hatta genetik biliminin katkılarıyla çocuk yaparken belli genleri seçecekler. düşük gelirli, yetersiz beslenen, bedensel işlerle uğraşan toplumlardan zaman içinde farklılaşacaklar.

  yani bireysel olarak olmasa da toplum olarak zengin olanlar farklılaşacak.

  farklı tür olmanın ölçüsü üretken çocuklar yapamamaktır, bu arada belirtelim. at ve eşek çocuk sahibi olabilir. ama katır denilen hayvan kısır olduğu için at ve eşek farklı türdür diyebiliyoruz.

  bana bilimsel olarak çok da tutarsız gelmiyor bu teoriler. ama insan türü ve medeniyeti, bu kadar hırs ve yıkım tutkusuyla, yaşadığı çevreye duyarsızlığıyla, bencilliği ve kötücüllüğüyle o kadar uzun süre hayatta kalabilir mi, ondan emin değilim.
 • bu para evrimi daha çok fazla gelişmemiş ülkelerde geçerli bir durum. eğitimli ve kendine değer veren bireyler aşk evliliği yapar ve güzel sağlıklı çocuklar doğurur.