şükela:  tümü | bugün
 • hangi parayı aq. millette para mı kaldı? borçları napalım, onu bi deyin hele. ödemesek mi(:
 • sistem 3-4-5 oynayan şahsımın umursamayacağı tavsiyedir.

  bahis oynamayı sizden öğrenecek değiliz.
 • (bkz: muhalefet yöntemi olarak panik algısı yaratma çabası)

  (bkz: yapacağınız muhalefete tüküreyim)
 • (bkz: yastıkaltı)
 • bu tür ifadeler kullanmak bankalar kanunu ve spk düzenlemelerine göre suçtur. haklı da olsanız, bankalar sahiden batıyor olsa bile böyle bir iddiadan dolayı başınız derde girebilir. bu tür şeyleri yazmadan önce bir kaç kez düşünün bence.

  kamu bankalarının bilanço yapılarını bilmiyorum; npl oranları nedir, teminatları ne kadar sağlamdır, gayrinakdi riskleri, verdikleri garantiler, döviz pozisyonları vs. çok ciddi ve teferruatlı inceleme konusu olmalı bunlar yorumlayabilmek için. hani bir ora avm kredisi vardı mesela (bkz: cumhuriyet tarihinin en büyük kredisinin batması). ancak ne olursa olsun kamu bankalarının batma olasılığın ülkenin komple batma olasılığından fazla olmadığını unutmamak gerekir. devasa bilançoları içinde bu tür risklerin yine ufak kaldığını düşünüyorum ben. özel bankalarla haksız rekabete neden olsa da, hazinenin desteği ise daima bu bankaların yanında zaten.

  özel mevduat bankaları içinse, şu an ciddi bir risk olmadığını gönül rahatlığıyla söylebilirim. ülke ekonomisinde önemli sıkıntılar olsa bile bankacılık sektörünün özkaynakları ve teminatları bu şoku karşılayacak güçtedir.

  kamu ya da özel bankalardaki mevduatınız zaten 100 bin tl'ye kadar tmsf güvencesinde. burada da 30 milyar tl tutarında muazzam kaynak birikti zaten son 15 senede. rahatça bu paraları ödeyebilir tmsf. daha fazla paranız varsa da bugün için endişelenecek bir durum yok. banka bilançoları gayet sağlam, mevduatınız güvende. korkmanız gereken ticari ahlak yoksunu, abartılı kazanç vaadeden tefeciler, dolandırıcılar, itibarı güvensiz kişiler olmalı. (bkz: markınıza dolarınıza yüksek faiz)

  ayrıca sistemden çıkartacağımız parayı ne yapacağız? bu aklı veren kişi onu da söylesin bir zahmet. yatak odasındaki komodinin alt çekmecesinin altına mı istif edeceğiz (bkz: hırsıza yol göstermek). alternatif maliyetimizi, faiz kaybımızı da tazmin edecek mi iddia sahibi, iddiası kof çıkarsa?

  bu tür riskin arttığı dönemlerde bence yapılması gereken, getirinin bir kısmından feragat edierek riski azaltacak şekilde portföy oluşturmaktır. tl yerine dövize geçebilirsiniz örneğin. mevduat yerine repo veya bono/tahvil alırsınız. hatta eurobond alsanız daha da güzel, banka battı döviz uçtu korkmazsınız. altın hesabı da başka bir seçenek. bist'te oluşabilecek alım fırsatları için de bir miktar nakit tutulabilir hatta. ama en saçma seçim parayı sistem dışına çıkartmak olur herhalde.

  edit: az daha unutuyordum yahu, elbette yatırım tavsiyesi değildir.
 • buna benzer komplo teorileri yok degil. mesela dunyada gezen dolar in altin rezerv karsiligi olmadigi, ve bunun yakin gelecekte dolar in deger kaybedip piyasalari alt ust edebilecegi v.s. soyleniyor idi. sonrasinda da hic bir zaman deger kaybetmeyecek olan altina yatirim yapmak, ki onu bile kulce halinde yastik altinda saklamak gerektigi v.s. soyleniyordu.

  bilemiyorum ki dogru bir hareket tarzi mi.
 • ülkede bir an önce büyük bir kriz çıksa millet açlıktan birbirini yese birileri zil takip oynayacak sanki. bu şekilde sadece ben mi düşünüyorum acaba ?

  bu canlılardan kimseye hayır geleceğini de sanmıyorum.
 • (bkz: elvan aktaş) tarafından twitterda sık sık dillendirilen uyarı.
  eğer türk lirası yabancı para birimleri karşısında daha fazla değer kaybederse; devletin sistemden para çekmenize kısıtlama getirmesi veya dolarınızı/euronuzu belirleyeceği kur üzerinden türk lirasına çevirmesine önlem olarak dile getirilen bir öneri..

  şöyle bir örnek vereyim;
  bugün;
  30.000 $ x 3.50 = 105.000 tl

  kriz durumu;
  devlet 3.75'ten bozdu diyelim.
  30.000$x3.75 tl = 112.500 tl

  sonra bir bakmışsın, dolar olmuş 4.29 tl
  senin paranın değeri 30.000x4.29= 128.700 tl

  not: ne yatırım tavsiyesi verecek biriyim, ne de bir suç işlediğimi düşünüyorum.
  sadece başlık altında, paranızı sistemde neden tutmayın diyenlerin gerekçelerini izah etmeye çalıştım..
  inşallah bir sürü paranız vardır da; tek derdiniz bankada mı tutayım yastıkaltında mı tutayım olsun..
  şuraya bir de (bkz: derdini sikeyim butonu) ekleyeyim.
  derdinizi sikim ya (bkz: millet aç aç)