• kel olduğum için ilk aklıma gelen kendi kendime tıraş olmak oldu.

üşenmeyip yazanlar da fena değil : link1 link2
  • dışarıda değil evde yemek yiyin
  • dolar alın. böylece paranız pul olmaktan kurtulur. yakında dolar 4'e çıkınca bu herşeye yansıyacak, o yüzden dolar almadığınız her gün 50-100 tl'nizi daha çöpe atıyormuşçasına hızlı biçimde dolar alın.
  • starbucks'a iki kişi gidiyorsanız ve aynı içeceği içmek isterseniz; bir büyük boy sipariş edin ve iki de orta boy bardak isteyin.

sonra içecekleri orta boy bardaklara paylaştırın.
    bir büyük boy fiyatına iki orta boy içecek içmiş olacaksınız.

(orta boy içecek 10 tl'den 20 tl yapacakken. bi büyük boy fiyatı 11 tl'ye kişi başı 5.5 tl ödeyerek neredeyse iki orta boy içecek içmiş olacaksınız.)
  • harcamayın.
  • starbucks'a gitmek yerine evde çay kahve için.
    dışarda mümkün mertebe yemek yemeyin
  • starbucks'a gitmeyin oturun evinizde hazırlayın kahvenizi.iki orta boy fiyatına yarım kilo kahve satılıyor.üşenmeyin eviniz de yeyip,için.klasik üniversite öğrencisi sitili.akşam arkadaşlarla içecek misiniz.önden bir iki başlayın,arkadaşlarla daha az içersiniz.dolayısıyla daha az hesap ödersiniz.bak sosyalleşmeyin de demiyorum. haaa....!!! bu tavsiyelere ben uyuyor muyum? ne gezer! ama ne demişler :(bkz: benim dediğimi yap yaptığımı yapma)
  • starbucks'a gitmeyin. evde çay demleyin.
  • bence en önemlisi evde yemektir. dışarda yemeye para harcayan biri olarak şahsen benim en büyük masraflarımdan biri diyebilirim.
    moda diye her şeyi almamak. evde çok hoş kıyafetlerin olmasına rağmen ille de yeni birşey almayın, elinizdeki giyilemez durumda olunca alın. benim yapmaya çalıştığım ama bi türlü beceremediğim şey.
    mobil internetimi çok kullandığım bir dönemde sürekli paket aşım ücreti yansıyordu faturama. eve internet bağlattım, işyerinde de sürekli wifi'den bağlanıyorum. çok daha ucuza geliyor, en azından faturamı aşmıyorum.
    bir şey alınacağı zaman, buna gerçekten ihtiyacım var mı diye düşünün. bu olmadan da idare ederim diyorsanız, almayın. paranız gereksiz yere gitmesin.
hesabın var mı? giriş yap