şükela:  tümü | bugün soru sor
 • starbucks'a gitmeyin. evde çay demleyin.
 • size isveç'te yaptıklarımla bilgi vermek isterim. çok pahalı yer ve maaşım çok azdı.

  *bu insanlar evden pişmiş makarna falan getiriyor. oradaki mikrodalgada ısıtıyordu. yemek yardımı almayan arkadaşlar iş yerlerinde üstleriyle bu durumu görüşebilirler.

  *özellikle, ette* balık da et ama yine altını çizmek istiyorum balıkta indirim günlerini takip edin. depolayın.

  *küçük bir termos alın* çantanıza koyun, 2 karton bardak alın arkadaşınızı çağırın, sahil kenarında muhabbet edin, parklarda muhabbet edin. hem az da olsa oksijen alarak nispeten pozitif enerji alacaksınız hem de ucuza kahve içeceksiniz. çay da olabilir.

  tek başınıza da yapabilirsiniz, kitabınız ya da müzik cihazınızla olabilir.

  *arkadaşınızı çaya eve davet edin ama sunum çılgınlığına kapılmadıysanız.

  * kredi kartı kullanmayın. ayağınızı yorganınıza göre uzatmaya daha iyi adapte olursunuz. bir kartın yıllık kart aidatı 70 tlyse aylık 6 tl sadece kartı kullanım bedeli ödüyorsunuz. hiçbir şey harcamasanızda. bir de faizlerine dikkat edin, ayrıca çalındığında acele etmezseniz biri size çok iyi bir miktar borç takacak. kart aidatı yoksa bir şey demiyorum ama.

  *paranızı hesaba attığınızda, hesap işletim cüreti ,havale, ücreti, fatura ödeme ücreti vs almadığına emin olun. çünkü bu bankaların alternatifi var. mesaj atın ben söylerim. denedim %100 çalışıyor. reklam yapmak gibi olmasın.

  *eğer iş konusunda maile , programa aktif olarak kullanacağınız her hangi bir şeye ihtiyacınız yoksa taksitle/peşin pahalı bir telefon almak zorunda değilsiniz. zaten seneye çok daha iyisi çıkacak ve modası geçecek.

  *işsizseniz, asgari ücretle çalışıyorsanız her ay telefonunuza tl yüklemek zorunda değilsiniz. bu tam bir çılgınlık haline gelmiş acilen birini aramak isterseniz yanınızdaki arkadaşınızdan rica edin.

  *dershaneye kursa gidecek paranız yoksa, youtube'ta ders öğreten çok güzel sayfalar var. başka sitelerde online sınavlar var. ücretsiz.

  *montunuzun cebinde bozuk para varsa onu hiçbir şey düşünmeden, kumbaraya ya da ulaşılması zor ama bildiğiniz bir yere koyun.

  *çantanıza bir tane elma, muz ,armut gibi meyve koymayı alışkanlık haline getirin. hem sağlıklı beslenir, hem güzel görünümünüze katkısı olur, hem açlığınızı az da olsa bastırır, enerji verir, ve sizi öğün arasında sandviç, döner almaktan bir cafeye girerek yemek almaktan ve içeceğe para ödemekten kurtarır.tatlı krizini durdurur. çocuğunuzu da böyle yetiştirin.

  *aslında bu etik değil, ama cimri bir insansanız. tatlıyı yemek öncesi verin ya da ufak bir çikolata ikram edin. ben yapmadım. yapana denk geldim. nispeten az yedim.

  aklımda bir sürü var ama çok oldu yav
 • - indirim sms'i ve e-posta'sı gönderen tüm firmaları engelleyin.
  - gereksiz tüm atm ve kredi kartlarınızı iptal edin.
  - dışarı çıkmadan önce mutlaka karnınızı doyurun.
  - hediyelerden faydalanabilmek için hep aynı yakıt firmasını kullanın.
  - migros, a101, bim vb yerine toptancı gross'ları tercih edin.
  - ev telefonunuzu iptal edin.
  - cep telefonu, internet ve televizyon paketlerinizin taahhütü bitmeye yakınsa sakın taahhüt yenilemeyin ve rakip firmanın yeni müşteri avantajlarını kullanın.
 • starbucks'a iki kişi gidiyorsanız ve aynı içeceği içmek isterseniz; bir büyük boy sipariş edin ve iki de orta boy bardak isteyin.

  sonra içecekleri orta boy bardaklara paylaştırın.
  bir büyük boy fiyatına iki orta boy içecek içmiş olacaksınız.

  (orta boy içecek 10 tl'den 20 tl yapacakken. bi büyük boy fiyatı 11 tl'ye kişi başı 5.5 tl ödeyerek neredeyse iki orta boy içecek içmiş olacaksınız.)
 • araba kullanmayin, yürümeye alisin, her yıl yeni model telefon alma aliskanligindan kurtulun, tamir ile ilgilenmeye baslayin krizde işe yarayacak. beğendiğiniz kiyafetleri dükkanda deneyip bedenlerini not edip internet üzerinden satın alın. ayakkabi ve t shirt vs'de %10-15 arası fark yaşatıyor. ev eğlencelerini yoğunlaştırın. elinizde yoksa playstation vs hepsi şu aralar ikinci elde son derece uygun oradan yürüyün. dişarı yemeğe olabildiğince az çıkın. ıstanbul'da bir bira bir burger bir çok yerde ortalama 35-40 tl bareminde. bunlar ya toparlanacak ya da bu anlamsiz fiyatlandirmalari yapanlar batip gidecek.
  müzik için spotify, film için netflix'ten şaşmayın. sinema iki kisi gecelik 50 tlden fazla olmaya basladi kadikoy tarafinda. bu dediklerim keyif kacmadan yasamak icin elbet. kriz derinlesirse o zaman isin rengi de degisecektir. ama şu anda çalisan herkes biliyor ki bir krizin içindeyiz. kanit mi? otv zamlarina bakin.
 • dolar alın. böylece paranız pul olmaktan kurtulur. yakında dolar 4'e çıkınca bu herşeye yansıyacak, o yüzden dolar almadığınız her gün 50-100 tl'nizi daha çöpe atıyormuşçasına hızlı biçimde dolar alın.
 • dışarıda değil evde yemek yiyin
 • kel olduğum için ilk aklıma gelen kendi kendime tıraş olmak oldu.

  üşenmeyip yazanlar da fena değil : link1 link2
 • harcamayın.