şükela:  tümü | bugün
122 entry daha
  • etken maddesi asetominofen olup, antipiretik ve analjezik etkinliği olan ama anti inflamatuar etkinliği olmayan ilaçtır.

    karaciğerde cyp2e1 ve udp glukuronil transferaz gibi enzimlerle metabolize edilir. oluşan metaboliti nadpq dur ve nadpq karaciğere toksiktir. nadpq, glutatyon ile konjuge edilerek atılır. eğer kişide glutatyon depoları %30 un altındaysa nadpq hepatositlere hasar vererek karaciğer nekrozu yapar.

    alkol cyp2e1 enzimi ile metabolize edilir bu yüzden alkol ile parasetamolün birlikte alınması cyp2e1 enzimini indükleyeceğinden parasetamol çok daha çabuk yıkılır ve toksik metaboliti olan nadpq da çok hızlı artar. aynı zamanda kronik alkoliklerde glutatyon depoları da azalmış olduğu için bu kişiler parasetamol zehirlenmesine daha yatkın hale gelirler. cyp2e1 indüksiyonu yapan ve glutatyon depolarını azaltan diğer sebepler de parasetamol zehirlenmesine yatkınlık oluşturur.

    udp glukuronil transferaz enzimi gilbert sendromu olan kişilerde daha az bulunduğundan veya daha düşük aktivite ile çalıştığından bu kişilerin de ard arda parasetamol alırken dikkatli olmaları gerekir.