• çok igrenç bi laftır. bu lafı söyleyen insan direk olarak maddiyatcı oldugunu ortaya koyar. tabii bunu bi de geyik olsun diye sööleyenler vardır ki onlar zaten geyiktir.
  • ''para her kapıyı açar'' zannedenlerin mottosu.
    hatalarını bile özür dileyerek değil parayla telafi etmeye çalışanlar için bir tür imdat çekici.

(bkz: kıroyum ama para bende)
  • para zaten ağırlık yapıyor tribinde bi laftır ki öyle her yerde her an pek de sarfedilesi değildir. ağırlığını da alırlar kalırsın tüy gibi....
  • üniversite yıllarımda anket yaparken karşılaştığım dumur olay.

+merhaba, anket yapıyoruz katılmak ister misiniz?
    -tabi. ne kadar alıyorsunuz anket başına?

bu soruyu doğal olarak 'anket başına şirket kaç para veriyor?' olarak algıladığımdan:

+2 lira..

adam elini cebine atıp önüme 2 lira attı sayın seyirciler!

+hayır siz değil şirket verecek o parayı.
    - kardeş parası neyse veririz. hem sen öğrencisin lazım olur.
    +bisk.. neyse iyi günler
  • bursa / gorukle de telefon hatti icin solemis bulundum bu lafi, o andan itibaren 8 ay sonra baglandi ama..
  • özeelikle zenginlerin imdadına yetisen söz mesala binbir gece masallarında
    kız:300 binden asağı olmaz
    adam:parası neyse veririz sen malı göster
  • - beyefendi burada sigara içemezsiniz
    - amaaaan sen de! ne kadar cezası söyle. veririz kaç paraysa*
    - olmaz beyefendi içemezsiniz.
    - amma uzattın ha! parasıyla değil mi kardeşim

(bkz: çok para kazanıyorum demenin yolları)
  • gayet itici ve asla gerçekleşmeyecek bir söz öbeğidir.
    öncelikle bunu diyen insan paradan başka bir şey düşünüyor olamaz,benim ailemin,sevgilimin veya kendimin özenip bözenip aldığı eşyayı sen mahvet; umursamadan kullan,dikkat etme ardından da parası neyse veririz de geç. aynı zamanda bunu diyenin karşısındaki insan o kadar maddiyatçı ve parasever olmadığından iyilik meleği edasında "tamam önemli değil ya,sıkma canını; yok ne parası,oldu bir kere sakarlık!" benzeri bir kalıp zırvalar karşısına,maksat karşıdakinin kırılmasını engellemektir;fakat olan o insanın kalbine çoktan olmuştur. sinirden,üzüntüden çoktan yüreğine inmiştir.
  • eşyalarına kıymet veren şahısların duyduklarında cinnet geçirdiği ve cinlerinin tepelerine tepelerine çıkart(ıl)masına yardımcı olan sözlerden biri..
  • paranın hükmünün geçtiği her yerde kullanılması gayet makbul olan sözcük.
    benim paradan önemli değerlerim var gibi bir iddiası(yoksa da var dese bişey diyemezsin) olanın yanında sözün bittiği yerdir.
hesabın var mı? giriş yap