şükela:  tümü | bugün
  • bu düzene bulduğum isim bu. her şey ama her şey azcık parası olan beyaz yakalının parasını almak üzerine kurulmuş resmen. bunun için de önce sevgili/eş sonra da çocuklar kullanılmış. reklamlar ve özellikle sosyal medya öyle güzel kurgulanmış ki en anlamsız organizasyonlar "yapmazsan çok ayıp olur" noktasına gelmiş.

senin çalışmaktan gözlerin kör olur. saçlarına stresten aklar düşer. kendim için harcarım, yeni yerler görürüm, ya da para biriktirir erken emekli olurum diye hayal kurarsın ama olmaz. lüks restoranlar, 5 yıldızlı oteller, kuyumcular alır gider o paraları. kendini değil onları zengin edersin.

yapmayın a dostlar. etmeyin. buna sebep sevgiliniz/eşinizse oturup anlatın bunların anlamsızlığını. mesela tek taş denen meretin son yıllarda çıkan bir görgüsüzlük abidesi olduğunu, 2 kişilik sıradan bir yemeğe 300 lira vermenin normal olmadığını, onu sevdiğinizin göstergesinin boğaz kenarında yıldönümü kutlamak olmadığını anlatın. düğün dernek işinin sadece adam soymaya yönelik bir hesapsız harcama ve sidik yarışı "mecburiyeti" haline geldiğini, bunun yerine yapılabilecek milyon tane güzel şey olduğunu anlatın.

ben bu işlerin kısmen dışındayken çıldırıyorum görünce. bunu bizzat yaşayanlar o emeklerini hesapsızca nasıl çarçur edebiliyor gerçekten aklım almıyor.