• sene 2015, üniversiteden bir arkadaşımla -mezun olalı 4 sene olmuş- ortalama üstü maaş almaya yeni başlamışız. dolar o zaman 3'ü geçecek diye yaygara kopuyor, yamulmuyorsam 2.70, 2.80 seviyeleri. iki arkadaş ant içtik sadece ekmek alacak kadar tl bulundurmaya. maaş gelir gelmez dolar alınır. 1 hafta sonra ihtiyaç mı oldu? dolar bozulur kullanılır. 3 hafta sonra kredi kartı borcu mu ödeyeceğiz, dolar bozulur ödenir.

5 yıldır aynı şekilde davranıyoruz. 2,90'dan alınır mı aq diyen oldu aldık, 3,80'den alınır mı aq diyen oldu aldık, 4,50'den alınır mı aq diyen oldu aldık, 5,80'den alınır mı aq diyen oldu aldık. bu bayramdan önce yatan maaşla 6,90'dan aldık. sonraki maaşta 7,20 olsa 7,20'den alınır mı aq diyen olacak, alacağız. 2 ay sonraki maaşta 7,50 olsa 7,50'den alınır mı aq diyen olacak, alacağız.

bu şekilde para kazanılmış mı olunuyor bu işten? hayır. hiç. sadece paramızı koruduk. zarar etmedik, kara geçmedik. doları 7'den alıp 7,70'ten satınca %10 kar mı elde ediyorsunuz? hayır. tl'nin %10'luk değer kaybından etkilenmemiş oluyorsunuz. dolar 7'ykenki 1000 tl'nin alım gücü dolar 7,70'kenki 1100 tl'nin alım gücüne denk oluyor aşağı yukarı. o yüzden tekrar edeyim, para kazanma hayali olan, hayat standardını bu şekilde artırma amacı olan biri varsa bunları unutsun, böyle bir şey yok.

yatırım tavsiyesi olmamakla beraber durum bu kadar basit.
  • türk lirasına güvenimden değil de kazancım olmamasından dolayı döviz veya altına geçemedim. ya kaybedersem korkusu yüzünden gerçek kaybı lirada kalarak ödedim. zaten doğru karar vermek cesaret ve akıl gerektirir. bizde ne akıl kaldı artık ne de cesaret.

şimdi de artık geçmek istemiyorum alabileceğim döviz yarı yarıya düştü neredeyse. buradan da girip kaybedersem hayata yüksek derecede küserim. kendimi kandırmayı sürdürerek ülkeyi ayakta tutan az sayıda insandan biri olacağım sanırım.

en iyisi gene iddaa
  • ben de bundan bir sene önce arabamı satıp tl’yi dolara çevirdim ama zarar ettim. parayı arabada tutmak gerekiyormuş. o gün arabayı sattığımda aldığım dolarla param yüzde 40 artarken arabayı şimdi satsam yüzde 85 artacaktı.

totale baktığımızda aslında para ne yüzde 40 ne de 85 arttı. bence o artışa rağmen paranın alım gücü çok daha fazla düştüğünden aslında hala (tercihimden bağımsız) her anlamda zarardayım.
  • biz borcumuzu tl de tutanlar olarak merakla izliyoruz. buna şükür.

çok da fazla tutmak istemezseniz elinizdeki parayı tl de bir mesaj uzaginizdayim iban için. kararsızlar bana göndersin.
  • para olsa tutacaz da para yok. olunca tutariz bizde.
  • görünen o ki başlık açıldığı günden beri tl'de tutmayı sürdürüyorlarsa ciddi zarar etmişlerdir. fakat aynı gün dolara yatırsalardı bugün itibariyle birikimlerini iki senede yüzde kırk artırmış olacaklardı.
  • ex kız arkadaşımın babasına bir anda sağlam bir para gelmişti bundan bir kaç sene önce. resmen yalvardım şunu dolar yapın diye. dinlemediler.

eğer ki hala tl’deyse ki hiç şüphem yok böyle olduğundan. o sağlam para ile o zamanlar 2 ev 1 araba alabiliyorken şu an muhtemelen 1 ev alırsa mutlu olmalı.

çok sevinçliyim :)
  • bayraği tutuyordur inmesin diye.
  • herhangi bir analizle yapmıyorum. ne yapacağımı bilememekten, makas olmuş ebesinin nikahı, akı bokunu götürmez, düşeceğide yok doların. tl de tutmayı sürdürenler mantıklı açıklamasını yapsında el birliğiyle evrene pozitif enerjimizi gönderelim pozitif derken tl/usd paritesinde
  • bundan aylar önce dolar 5,75 - 5,80 civarında iken kız arkadaşıma defalarca parasını tl'de tutmaması gerektiğini doların tekrardan 7 seviyelerine çıkacağını hatta dolara güven olmaz diyorsa mutlaka yaz dönemi gelmeden altına (gram 290 civarıydı) geçmesi gerektiğini, bunu kâr amaçlı değil mevcutta ve her ay üstüne koyduğu birikiminin alım gücü olarak değer kaybetmesini engellemek amaçlı yapması gerektiğini söyledim. fakat beni dinleyene kadar dolar 6.40 lara altın 370 civarına geldi. sonra nihayet dinledi ve altına geçti. yine bir nebze parasının değerinin kaybolmaması açısından iyi oldu fakat geç kalınmış bir hareketti.
hesabın var mı? giriş yap