şükela:  tümü | bugün
  • ya tutumlu kılar ya cimri ya da kötü yollara iter. eğer hiç önem vermeyen biriyseniz radikal bir değişiklik yaratmaz.
  • tutumlulukla birlikte idealist yapınızdan sıyrılıp hayatın gerçeklerini görmenize yarar. eğer hırslı bir yapınız da varsa dünya size maddi olarak fethedilmesi gereken bir oyun sahası olarak görünmeye başlar
  • kesinlikle var böyle bir şey. parasızlık yüzünden bir kere canınız yakıldıysa ondan sonra eskisi gibi olmanız mümkün olmuyor.

kötü insanlar, paraya tamah eden insanlar nasıl o hale geliyor şimdi süreci daha iyi anlamaya başladım.
  • psikolojik olarak değişimin ötesinde zihinde ihtilal yapar. farklı kişilerde farklı etkiler yarattığı doğrudur. fakat etkiler yarattığı gerçeği kesin.

bazılarında bir pes etme hâli hasıl olur, bu bittabi ki bir depresyon eşliğinde gelir. hayattan nefret eder, içine kapanır, sağlıklı düşünemez ve kendi durumuna üzülme eşiğini aşamadan kötümser bir döngü içine hapsolur.

bazıları mücadeleci bir ruh kazanır (ki daha önce böyle değilken)... bu da kendini acil moda almış bir uzay gemisi gibidir. çabalar, acele eder, pek çok yanlış yapar, bazen oraya buraya çarpar fakat doğru güzergâha yönelirse çıkışı bulabilir. bu gruba dahil edilebilecek bazı geniuslar ise feylesof olur sivrilir, hayata yeni anlatımlar katar; gerek yazı, gerek şarkı, gerek bok.

daha da bazıları vardır muhakkak fakat benim zihnimde beliren misaller şu anlık bunlarla sınırlı. değil, bunları örnek vermek istedim. nihayetinde parasızlık zor iştir. kimse parasızı anlamak zorunda olmadığı gibi bir de yargılar, sanki üstüne vazifeymiş gibi. bazısı da acır, bu da farklı bir kötünün laciverdi.

edit: imlâ
  • parasızlıktan geçim sıkıntısından ailesini geçindiremediği için , sefil bir hayata mahkum bırakıldakları için ; ailesi ve kendisi için en iyi olanın ölüm olduğunu düşünen baba bu başlığa en iyi örnek olabilir diye düşünmekteyim. para insanı değiştirir mi bilmem ama parasızlık insana ne yazık ki çok şey yaptırıyor.
  • parayı bulan insanda ki değişim kadar normaldir.

her ikisi de insanı değiştirir, hem de ben değişmedim, hala aynıyım dedirtecek kadar değiştirir.

hayatın içerisinde, ulaşılabilir her şeyin artık değiş/tokuş sistemiyle ilerlemesi doğrultusunda değiş sisteminde gereken elinde ki para ya da bilgidir. bilgin yoksa paran, paran yoksa bilgin olmak zorundadır. her ikisi yoksa parasızlığı tatmak zorundasın.

para, bilgi dışında elinde olması gereken şey kurnazlıktır. ama o da genelde insana rahatken değil, parasızlığı tadarken yüklenen bir özelliktir. rahat insanda pek gözlenmez, kurnaz kelimesinin hakkını veren insan; en kurnaz benim diyeni eli&kolu bağlı havada kapar.