şükela:  tümü | bugün
  • içinde bulunduğum garip durumdur.
    kedim 14 yaşına çok sağlıklı bir şekilde ulaştı.
    hayatında hiç hasta olmamıştı.
    sonra vücudunda bir tümör oluştu.
    eğer tümör alınmasaydı çok kısa sürede ölecekti.
    bu ameliyatı daha kolay ödenebilecek bir rakama yaptırmak için (bkz: istanbul universitesi veteriner fakultesi)ne götürebileceğim söylendi.

ilk defa hastalanmış ve 14 senedir birlikte yaşayıp çocuğum gibi sevdiğim gözüm gibi baktığım bu hayvancağızı oraya götüremedim. ilgilenmezler, sağlığı daha da kötüye gider diye endişelendim.

burada bir şeyi açıklamam gerek;
    kedi 14 yaşında olmasına rağmen çok kuvvetli, bünyesi yağ gibi, çok sağlıklı ve güçlü bir hayvan.
    özellikle hiç hastalanmamış olması ve ilk ameliyatından sonra (veterinerin bize "ancak 4-5 günde iyileşerek taburcu olabilir" dedikten sonra) veterinerdeki herkesin şaşkınlık içinde "biz bu kadar hızlı toparlamasını beklemiyorduk" demesi ve ertesi gün taburcu olması bunu kanıtlıyor.

fakülte yerine çok iyi bir veterinere götürdüm, öncesi-ortası-sonrası derken cebimizden borçla-harçla 3500-4000 lira arası bir para çıktı. ameliyattan sonra deri altı komplikasyonu falan derken, kedi 2 ay kafasında abajurla dolaştı. sonunda her şey düzeldi, pırıl pırıl oldu ve kedi eski sağlığına kavuştu. fakat bu olay kısa sürdü.
    şimdi de bağırsağında yabancı madde veya tüy yüzünden bir tıkanıklık var.
    dehidrasyon gerçekleşti, 10 gün gibi kısacık bir sürede epey kilo verdi.

yine aynı veterinerdeyiz şimdi. serum alıyor, toparlandı. ameliyat edilmezse ölecek. başka yere götürmedim çünkü tüm medikal verileri burada.

şimdi etrafımdaki arkadaşlarım, uzun yıllar 4-5 kedi büyütmüş ve gömmüş insanlar, ailem vs. bana "kediyi uyut, artık toparlanmaz" diyor.

bunu anlayamıyorum. çünkü bence hayvan gayet sağlıklı.
    tümörü alındı, büyük hastalığı atlattı.
    bağırsak tıkanıklığı epey yaygın bir durum. bu da hallolursa, üç ay sonra başına ne geleceğini tabii ki bilemeyiz.
    ama bağırsağı ameliyatla açılabilecek ve hemen düzelebilecek bir hayvan için "uyut" komutu çok gaddar değil mi?

böyle bir şeyi yapamazsınız. sadece söylemesi kolay.

kimse "bu hayvan çok acı çekiyor, işkence çekiyor" demedi çünkü öyle bir şey yok.
    bağırsağı açılırsa hayatına mutlu mesut devam edecek.
    çocuğunuz gibi sevdiğiniz bir hayvanı 3-4 bin liralık harcamayla ve birkaç haftalık süreçle kurtarabilecekken "bu hayvan daha çok hastalanacak, bu zincirleme bir süreç, artık toparlanmaz, hem sen yıpranırsın, bir sürü paran gider, hem de hayvana yazık" denilmesini anlayamıyorum.

ben bunu diyemiyorum.

hiçbir aklı başında veterinerin de böyle bir şey diyeceğini - hem ticari açıdan hem vicdani açıdan - zannetmiyorum.
    zaten "kedi uyutma merkezi" diye bir yer de yok.
    böyle bir şey yapmayacağım için araştırmadım bile.

biz iki kişiyiz. birimiz maaşlı birimiz serbest çalışıyor.
    ilk ameliyata para döküp borçlandığımız için şu anda bu ameliyata 3-4 bin lira arası bir para vermemize imkan yok.

siz olsanız ne yapardınız?

kredi alıp daha çok borçlanmak - sürünmek...

ameliyat ettirmeyip kediyi veterinerden alıp serumla yaşatmaya çalışmak - kedinin on gün içinde ölmesi...

hiçbir şey yapmayıp evde mutlu ve rahat etmesini sağlamak - kaderine terk etmek.

veteriner ödeme kolaylığı yapmadığından "vereceğiz" diyerek kediyi ameliyat ettirip
    veterineri oyalamak, parayı azar azar vermek - belirsiz sonuçlar...

2 gündür başka yerler arıyorum, daha ucuza ameliyat edecek veteriner arıyorum,
    aşağı yukarı fiyatlar aynı ve ameliyat sonrası 72 saat ameliyat edildiği yerde kalması şart - daha ucuza kapatmak.

uyutacak veteriner bulmak - kediyi öldürmek.

kedit:
    bi tanecik kedim 14.10.2016'da sabaha karşı yanımda yattığı yatakta kalp krizine benzer bir şey geçirerek öldü.
    entariden sonra şunlar oldu:
    arayabildiğim, konuşabildiğim bütün veterinerlerle, kliniklerle ve fakülteyle konuştum.
    bu şikayetlerle gelen bir kediye yapılması gereken şeyin kaldığı veterinerde yapılmadığını öğrendim.
    yapılması gerekenleri makul bir fiyata yapan sevgi dolu insanların bulunduğu bir veteriner bularak aslında ameliyat gerekmediği, bağırsaklarının durma noktasına geldiği anlaşıldı.
    bir tane kıytırık röntgen ve çarpıtılmış test sonuçlarını öne sürerek 15 yaşında kediyi hemen ameliyat etmeye kalkan orospu çocuklarının kasap olduğu anlaşıldı.
    bütün bunlar olurken kedicik inişli çıkışlı bir ay daha yaşadı.
    uyutma kararı konuşulurken veterinerden alıp eve getirdim.
    48 saat kucağımdan indirmeden sevdim. aslında avuttum diyebiliriz çünkü öleceğini kendi bile anlamıştı, hiç miyavlamadı bu 2 gün ve sonunda öldü.
    arka bahçeye güzel bi mezar yapıp gömdüm.
    ruhuna miyav, ilgilenip destek veren herkese teşekkür.
  • insanlar parasızlıktan ekmek bulamıyor senin mevzuna bak. allah sana zeval vermesin!
  • üç beş atılması gereken durum.
  • öncelikle: madem hayvana bakacak paran yok neden hayvan alıyorsun?
    sonralıkla: (o nedemek ki?) git fakültede baksınlar hayvana. utanmasa florence nightingale'e yatıracak hayvanı.
  • parasızlıktan kediyi ameliyat ettirememek ama her canlı ölümü tadacaktır gerçeğinden uzak durmak... kedi zaten bir kedi için 14 yaş gibi ileri bir yaşa ulaşmış. elbette 20'li yaşları gören kediler de var fakat çok küçük bir azınlık onlar.

zengin hatta çok zengin olunsa ne olacak? ameliyat üstüne ameliyatlarla bir kedi veya bir canlı, yahut insan ne kadar yaşayabilir? yaşasa bile, o yaşam, yaşam mıdır, yaşamak bu mudur?

çok varlıklı bir insan olan büyük dedemin yani dedemin babasının, 100 yaşına yaklaştığı sıralarda, sanırım 97'ydi, kendisine bağlanmış serumlarla ve yaşlılık şekeri nedeniyle görmeyen gözleriyle, güya yaşarken, "artık bırakın benimle uğraşmayı, ölmek istiyorum!" dediğine küçük bir çocukken şahit olmuş biri olarak yazdım.

modern tıp, bir sektör. hipokrat yemini ise bir laf. belli bir yaşa dek yaşadıktan sonra huzur içinde ölebilmek, bir kedinin de, bir insanın da hakkı olmalı. zoraki uzatılan yaşam süresi, bir noktadan sonra hem maddi hem de manevi olarak yaşamı uzatılana da, yakınlarına da huzur vermiyor; onlar için işkence halini alıyor.

.

zorunlu edit: kedi beslenilen evlerde büyüdüm; ailemin ve yakınlarımın hep veya çeşitli dönemlerde kedileri oldu. ciddi anlamda bir kediseverim! kendim de kedi besledim. şu an bir kedim yok ama olur elbet zamanı gelince! ilgilenenlerin bilgisine.
  • 10k parayı bir fukara aileye harca, git yavru bir kedi al, iyi biri olmaya çalışırken az düşünün aq, 10k para ile bir yıl geçinen aileler var.

edit: ömründe hayvan beslememiş diyenlere, kedim de oldu köpeğim de hatta kanaryam da oldu, gidin bir devlet hastanesine 1 hafta gözlem yapın, imkansızlıktan banklarda uyuyan, basit bir operasyon için sehirler aşıp gunlerce bekleyen gariban insanları seyredin, bir kediye 10k para gömen insan vicdaniyla o vicdanı bir tutamazsnz, varsa da götüne soksun duygusal kafasını.

edit2: evet wow oynadım, moba severim, hardcore da cs oynarım.
  • hayatinda hic hayvan sahibi olmamis insanlarin mumkunse yorum yapmamasi gereken baslik.

bir insanin, hele ki yalniz bir insanin can yoldasi, arkadasi, sirdasi olur o hayvan.

annenin, babanin, kardesin ameliyat olmasi gerekir ama parayi denklestiremezsin ya iste oyle bir durumdur bu. onlar gibi kiymetlidir. evin bir ferdidir. annemin gecen gun aglamakli ses tonuyla actigi telefondan bilirim yasli kedimiz icin 'bu sabah kahvalti yapmadi hasta mi acaba' diye duydugu sevgiyi. hastayken matem havasi vardir evde. bu yazilari yuzunde alayci tebessumle okuyanlar anlamaz. gonul isidir. o yuzden lutfen asagilamalarinizi, o harika orneklendirmelerinizi gidip baska kosede yapin.
  • ayni sey daha iki gun once benim de basima geldi. ufacik bir operasyon icin bile 3-4k dolar istiyor veteriner denen orospu evladi. tum veterinerlik sistemi hayvanini cocugu kadar seven duygusal vatandaslarin iligini kemigini sikmek uzere kurulmus. adamlar biliyor ki ne kadar kaziklarsa kaziklasin hayvanini seviyorsa eger birisi verecek o parayi. zira vermeyip de hayvan olmus olsa kimse sorumu degil. sabah aksam doktorlari elestiriyoruz burada ama asil veterinerlere giydirmemiz lazim.
  • ömründe bir hayvan beslememiş, hele ki kedi beslememiş, beslediği hayvan ile duygusal bağ kurmamış varlıkların anlayamayacağı durum.

git 10k para ile aile doyur diyor. belli ki online oyunlardan kalkamamış 10k 5k falan. e sen de çoluk çocuğun olunca, hastalanınca para harcama ölsün bir kenarda. eğer marjinal maliyet faydası hesabına girersek çıkamayız içinden. bu çocuk büyüyecek, okuyacak, evlenecek eğer erkekse askerlik falan sonra iş bulma süreci falan masrafa bak. oysa hazır iş arayan bir çocuğu olan aileye ver o parayı temiz kendi işini kursun.

her canlı ölümü tadacaktır ama arabaya binince emniyet kemeri, karşıdan karşıya geçerken araba geliyor mu diye bak... her canlı ölümü tadacak ama nedense o her canlıya biz hiç dahil değiliz.

insan böyle bir şey ile karşı karşıya kalmasın. ayrıca fakülte hastahanesi istanbul'un en iyi hastahanesi.