şükela:  tümü | bugün
 • pamuk eller cebe. kediyi yaşatalım.
 • insanlar parasızlıktan ekmek bulamıyor senin mevzuna bak. allah sana zeval vermesin!
 • üç beş atılması gereken durum.
 • şimdi karar verilmesi zor bir durum bana kalırsa borcun altına gir yaşatmaya çalış vicdan azabı çekeceğine seninle 14 sene yaşamış kedin için az sürün sigara içiyorsan daha ucuzunu iç bira alıyorsan 5 yerine 2 al taksi ile geliyorsan eve dolmuşla gel araba ile gidiyorsan işe halk otobüsü ile git metro ile git ama azıcık umut varsa o kedi (evladın) için mücadele et.
 • öncelikle: madem hayvana bakacak paran yok neden hayvan alıyorsun?
  sonralıkla: (o nedemek ki?) git fakültede baksınlar hayvana. utanmasa florence nightingale'e yatıracak hayvanı.
 • parasızlıktan kediyi ameliyat ettirememek ama her canlı ölümü tadacaktır gerçeğinden uzak durmak... kedi zaten bir kedi için 14 yaş gibi ileri bir yaşa ulaşmış. elbette 20'li yaşları gören kediler de var fakat çok küçük bir azınlık onlar.

  zengin hatta çok zengin olunsa ne olacak? ameliyat üstüne ameliyatlarla bir kedi veya bir canlı, yahut insan ne kadar yaşayabilir? yaşasa bile, o yaşam, yaşam mıdır, yaşamak bu mudur?

  çok varlıklı bir insan olan büyük dedemin yani dedemin babasının, 100 yaşına yaklaştığı sıralarda, sanırım 97'ydi, kendisine bağlanmış serumlarla ve yaşlılık şekeri nedeniyle görmeyen gözleriyle, güya yaşarken, "artık bırakın benimle uğraşmayı, ölmek istiyorum!" dediğine küçük bir çocukken şahit olmuş biri olarak yazdım.

  modern tıp, bir sektör. hipokrat yemini ise bir laf. belli bir yaşa dek yaşadıktan sonra huzur içinde ölebilmek, bir kedinin de, bir insanın da hakkı olmalı. zoraki uzatılan yaşam süresi, bir noktadan sonra hem maddi hem de manevi olarak yaşamı uzatılana da, yakınlarına da huzur vermiyor; onlar için işkence halini alıyor.

  .

  zorunlu edit: kedi beslenilen evlerde büyüdüm; ailemin ve yakınlarımın hep veya çeşitli dönemlerde kedileri oldu. ciddi anlamda bir kediseverim! kendim de kedi besledim. şu an bir kedim yok ama olur elbet zamanı gelince! ilgilenenlerin bilgisine.
 • 10k parayı bir fukara aileye harca, git yavru bir kedi al, iyi biri olmaya çalışırken az düşünün aq, 10k para ile bir yıl geçinen aileler var.

  edit: ömründe hayvan beslememiş diyenlere, kedim de oldu köpeğim de hatta kanaryam da oldu, gidin bir devlet hastanesine 1 hafta gözlem yapın, imkansızlıktan banklarda uyuyan, basit bir operasyon için sehirler aşıp gunlerce bekleyen gariban insanları seyredin, bir kediye 10k para gömen insan vicdaniyla o vicdanı bir tutamazsnz, varsa da götüne soksun duygusal kafasını.

  edit2: evet wow oynadım, moba severim, hardcore da cs oynarım.
 • hayatinda hic hayvan sahibi olmamis insanlarin mumkunse yorum yapmamasi gereken baslik.

  bir insanin, hele ki yalniz bir insanin can yoldasi, arkadasi, sirdasi olur o hayvan.

  annenin, babanin, kardesin ameliyat olmasi gerekir ama parayi denklestiremezsin ya iste oyle bir durumdur bu. onlar gibi kiymetlidir. evin bir ferdidir. annemin gecen gun aglamakli ses tonuyla actigi telefondan bilirim yasli kedimiz icin 'bu sabah kahvalti yapmadi hasta mi acaba' diye duydugu sevgiyi. hastayken matem havasi vardir evde. bu yazilari yuzunde alayci tebessumle okuyanlar anlamaz. gonul isidir. o yuzden lutfen asagilamalarinizi, o harika orneklendirmelerinizi gidip baska kosede yapin.
 • ömründe bir hayvan beslememiş, hele ki kedi beslememiş, beslediği hayvan ile duygusal bağ kurmamış varlıkların anlayamayacağı durum.

  git 10k para ile aile doyur diyor. belli ki online oyunlardan kalkamamış 10k 5k falan. e sen de çoluk çocuğun olunca, hastalanınca para harcama ölsün bir kenarda. eğer marjinal maliyet faydası hesabına girersek çıkamayız içinden. bu çocuk büyüyecek, okuyacak, evlenecek eğer erkekse askerlik falan sonra iş bulma süreci falan masrafa bak. oysa hazır iş arayan bir çocuğu olan aileye ver o parayı temiz kendi işini kursun.

  her canlı ölümü tadacaktır ama arabaya binince emniyet kemeri, karşıdan karşıya geçerken araba geliyor mu diye bak... her canlı ölümü tadacak ama nedense o her canlıya biz hiç dahil değiliz.

  insan böyle bir şey ile karşı karşıya kalmasın. ayrıca fakülte hastahanesi istanbul'un en iyi hastahanesi.