şükela:  tümü | bugün soru sor
  • edit: adamların yaptığı yamaç paraşütü değil base jumping yani yamaç paraşütünün extreme versiyonu.

çok trajik bir olay olduğundan ve ülkemizde de yamaç paraşütü yaygın olduğundan başlık açma gereksinimi duydum. yamaç paraşütü yapmadan önce bir kez daha düşünmekte fayda var.

--- spoiler ---
    olay portekizin dünyaca ünlü surf merkezi nazare tatil beldesinde geçiyor. iki maceracı arkadaş 100 metrelik yamaçtan kendini kayalıklara bırakıyor. birisinin paraşütü açılmıyor ve kayalıklara çakılıyor. büyük ihtimal oracıkta ölüyor. diğeri sorunsuz bir şekilde iniş yapıyor.

100 metreden atlamak macera değil deliliktir bana göre.

haber linki

video linki

--- spoiler ---
  • base jump ile yamaç paraşütünün farkını bilmeyen yazarın beyanı.
  • yamaç paraşütü nasıl açılmaz diye hayretler içerisinde tıklayıp aslında olayın ilk giride anlatılanla alakası olmadığını gördüğüm video.

yamaç paraşütü zaten açık olur ve içinin hava dolması beklenir ve sonrasında paraşüt açık şekilde eğimli bir yamaçtan koşulur ve paraşüt hava akımı ile süzülmeye başlar.

videodaki arkadaşlar ise base jump yapıyorlar ki bu en tehlikeli ve ölümlü gökyüzü sporu. ayrıca bu arkadaşlar gerçekten çok alçak bir mesafeden atlayış yapıyorlar ve böyle mesafede 1-2 saniyelik gecikme ölümle sonuçlanır ki sonuçlanmış zaten.

atlayan kişilerden bir tanesinin paraşütünde sanırım takılma yaşanıyor ve paraşüt çarpma sonrası açılıyor.

sonuç mutlak ölüm.

maalesef bu tür saçma sapan adrenalin arayışları yüzünden her yıl onlarca insan hayatını kaybediyor. bu da bir tür doğal seleksiyon sanırım.
  • bu tarz başlıkların altında verilen akıllara, yazılan tanımlara ve genellemelere bayılıyorum. çevremle de paylaşıyorum ki eksik kalmasınlar.