şükela:  tümü | bugün
  • kısa ve basit cümleler kurarak anlatma biçimi. cümlelerin, kelimelerin ya da deyimlerin herhangi bir bağlaç olmadan arka arkaya sıralanması. genellikle sözlü mitlerde görülür. en bilinen örneklerinden biri ceaser tarafından verilmiştir.

(bkz: veni vidi vici)
  • yunanca'dan gelir.
    para-: yanına
    -tax-:düzenleme
    anlam katmanlarına bakarsak
    1) sözcükleri yanyana düzenleme
    2) cümleleri ve kalıpları birbiri ardına gelişigüzel koyma.
    bu katman hypotaxisin tam karşıtıdır. parataxis'te kelimeler arasında mantıksal bir bağlantı yoktur. bunun örneklerini hem türk hem de batı edebiyatlarında görebiliriz. misal,
    "bahçelerde domates/gel bize bazı bazı)
    artistik amaçlarla kullanılmış olabilir. türk edebiyatında manilerin ilk iki dizesi 'paratactic'tir.
  • gramerin, anlamdan bağımsızca, iki cümle arasında bir mantık bağlantısı kurmadığı yöntem. yeni bir yabancı dili öğrenenlerin ilk duraklarından.

i have home. are you sex? gibi. burada aslında bir bağlantı vardır ama bunu ancak kavramlar arasındaki bağlardan fark edebiliriz, gramer sayesinde değil. ya da mesela şöyle bir örnek verebiliriz:

parataxis: burada değilsin. ne yaptığını bilemiyorum.

parataxis değil: burada olmadığın için ne yaptığını bilemiyorum.

aşağıdakinde dilsel bir bağ kurulmuştur, üsttekinde ise bu bağ ancak anlamsal olabilir, yani üsttekinde kelimeler anlamsızca değiştirildiğinde o bağ kopabilirken aşağıdakinde böyle bir şey olmaz:

parataxis: yukarıda değilsin. yürüyüp yürümediğini bilmiyorum.

parataxis değil: yukarıda olmadığın için yürüyüp yürümediğini bilmiyorum.