şükela:  tümü | bugün
 • bu grubun insanını para hışırtısını duyduklarında göz bebeklerindeki büyümeden ve akabinde ağızlarından istemsizce dökülen şlap sesisinden tanıyabilirsiniz. bu insanlar bazen müdürünüz bazen sevgiliniz bazense arkadaşınız olarak karşınıza çıkar. tavsiyem bunlardan uzak durunuz durmayanları da uyarınız. keza hayat defalarca öğretir ki para insanın elinin kiridir azı karar çoğu zarardır...
 • varlık amaçlarının büyük kısmını para kazanmak, daha çok kazanmak adına harcamaya gönüllü, kendini kazandığı ölçüyle mutlu hisseden insanlar. paraya tapan kişilerin çoğu için önemli bir değerleme kriteridir para. en tehlikelisi de ben paraya deger veren biri degilim cumlesini kurma hızlarıdır. paraya deger vermediklerini söylemelerine ragmen para araç olma noktasından amaç olma noktasına dogru çoktan yerini almıştır bu insanlar için. gerçekte paraya değer vermeyen kişiler paraya önem vermediklerinin açıklamasını yapmak zorunda kalmazlar çünkü hiç bir zaman. eğer çok az tanıdığınız biri size kazandığı paradan söz ediyor, ne kadar para kazandığınızı soruyor, hayatında para için yaptığı şeyleri sıralayabiliyor ve sıkça herhangi bir şey için " kaç para?" diye sorup yorum yapıyorsa hızla uzaklaşınız.
 • vaktinde fakir ama gurulu olan gençlerin zamanla zenginleşip, eski aşklarına ithafen kurdukları tarikattır.

  reis- i paraya taban güruha seslenir;

  - eskiden fakir ama gururlu bir genç vardı. hatırlar mısınız?

  hep bir ağızdan: evet... biziz...

  reis-i paraya tapan: getirin kızları...
 • "maddi hayata tapanlar, deniz suyu içenlere benzerler, içtikçe susuzlukları artar."
  >ibn arabi<
 • (bkz: soon forget)
 • tapınmanın hakkını veren insanlar. sürekli zikir halindeler.
 • mutsuz olan ve çevresindekileri de mutsuzluğa sürükleyen insanlardır. hızla uzaklaşalım.
 • insanoglunun en tehlikeli, sinsi ve nefret edilesi turu.

  eger ki bir insanda baktiginiz ilk sey o kisinin giyimi, uzerindekinin marka etiketi, altindaki arabasi ise siz gercekten bos, sekilci ve paraya tapan bir insansinizdir. bir insani tanimlamak icin kurdugun ilk cumle "bi giydigini bi daha giymiyoo" ya da "altinda xx model araba vaar" olmasin. bu adam/kiz seninle arabanin egzozunun sesinden ya da gomlek mansetinden konusmayacak, biraz karaktere yogunlasin.

  derse giderken arkadasimla telefonla gorustukten sonra yasanan diyalog aynen su sekilde:

  + ay kimdii?
  -arkadasim?
  +neden kisa konustunuuz?
  -araba kullaniyordu, mesgul etmemek icin.
  +ay arabasi mi vaar?! markasi ne?!
  -ne bileyim ben, sormak hic aklima gelmedi.
  +ay olur mu oyle seey sacmalama!!
  -..tamam haklisin.
 • arkadaşın biri, bir kaç kere, kim milyoner olmak ister isimli yarışmaya başvurmuş, tabi gelen bir teklif yok. ben de arkadaşa ''olum oraya çıkanları görmüyor musun? hep özel üniversitede okuyan öğrenciler bi ibnelik var zaten bu işte'' dedim.

  o da bana '' yok ya sadece o değil enteresan bir hayat hikayen olması gerekiyor seni çağırmaları için, annemin bi gözü babamın bir kolu yok ben de küçükken tecavüze uğradım desem bak gör nasıl arıyorlar''
  dedi.

  sonra şöyle devam etti..

  zaten ben çıksam açık konuşurum tamam kenan bey sizi de seviyoz da ben para için geldim valla, benim için yarışmak kendimi denemek önemli değil ben kendimi evde de denerdim para lazım bana para derim dedi, ''olum bırak senin gibiler yüzünden almıyorlar demek ki bizi yarışmalara a.k'' dedim.

  o da hasktir lan benim için önce para sonra dürüstlük önemli dedi

  çocuk da haklı şimdi ne deyim ???
 • kafasında hep , "daha fazlasını nasıl elde edebilirim " sorusu olduğu için, muhabbetinin büyük bir çoğunluğu başkalarının ne kadar kazandığını hesaplayıp, hayıflanmakla geçer. sigara içen kişileri, sağlığını tehlikeye attığı için değil, "her gün o kadar para verilir mi " teziyle eleştirmeye kalkar.paylaşımcı olmak , yardımcı olmak, başkalarının hakkını savunmak ona huzur değil, dert getirir. favori atasözü "acıma yetime" ile başlar. yaptığı tasarruflarla kendini istediği kadar tatmin etse de, bilmesi gerekir ki artık o sistemin bir malıdır ve istediği konuma gelse de kendisi gibi olmayan insanların huzurunu hiçbir zaman elde edemeyecektir zira paraya tamah eden, sabahı sabah etmezmiş.