şükela:  tümü | bugün
  • cebimde ikiyüz bin lira varken gidip bir daire alıp kiraya vermek islamiyet açısından caiz sayılırken aynı parayı bankada faize yatırıp oradan kar etmek haram sayılıyor. arasında bir fark olmadığını düşünüyorum ikisinde de oturduğun yerden para kazanıyorsun.

(bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
  • koministler adidas giyiyor malbora içiyor sen hala faiz bık bık bık, faizin islam prensibi olarak caiz olduğu söyleniyor, peki ticaret nasıl bu kadar masum ?
  • her türlü ev alıp kiraya vermenin daha mantıklı olacağı karşılaştırma. tabi evi prim yapan bir yerde almanız şartıyla. ben her zaman gayrimenkul için en ideal şehrin istanbul olduğunu düşünüyorum. orada bu rant, göç, nüfus artışı olduğu sürece gayrimenkul hiçbir zaman değer kaybetmez.

ayıptır söylemesi 2014 haziranda 400 bin liraya istanbul'un nezih sayılabilecek bir semtinde ev aldım, şu anda ev 550 bin lira. ben masraf yapmıştım içine 50 bin civarı kadar benimki 600 bini zorlar. ben o 400 bini 2014 haziranda bankaya koysaydım şimdi babayı almıştım. dolar, euro çıktı lira eridi gitti. hem evin kendisi değer kazandı hem de 1800 lira kira getirisi var. türkiye'de parayı bankada faize yatırmak akıl işi değil.
  • haram olan "riba"dır, yani "haksız kazanç"tır. haksız kazanca o hayvani rant gelirleri girer, tefecilik girer, yolsuzluk girer ama bir bankanın, başkalarına kredi verebilmek adına sizin paranızı kullanmak için size paranızın kirasını ödemesi girmez. fetva vermek gibi olmasın ama bankadan gelen faiz geliri haram maram değildir.

karşılaştırma yapacak olursak da, ev alıp kiraya vermenin şu dönemde bir mantığı yoktur. emlak balonu ne zaman patlayacak diye beklemede olduğumuz bir dönemde yaşıyoruz. mülk yatırımı, emlak balonu patlayıp fiyatlar minimum %30 oranında düştüğünde yapılsa daha mantıklı olur. o zamana kadar da parayı bankaya yatırıp faiz gelirini işletmek daha mantıklıdır. en azından evin değeri düşer mi diye tetikte beklemezsiniz, kiracı yüzünden (veya yeni kiracılar için) eve ha bire masraf yapmazsınız. banka faiz gelirinin stopajını bile sizin adınıza yatırıyor, kemiksiz ve vergisi ödenmiş paranızı size veriveriyor.
  • ev alip kiraya vermek en mantiklisi.

650 bin tlye alinabilen dairelere su anda 1 milyon tlye kadar fiyat istiyorlar, ve de kira getirileri de 2500-3000 tl arasinda degisiyor. hangi banka faizinden 1-2 sene icerisinde bu kadar gelir elde edebilirsiniz?

ev alin ve kiraya verin direk, en guzel yontem bu; ozellikle de istanbul'da.
  • peki sadece 50 bin liran olsa naparsın sorusunu sormama sebep olan başlık.
  • işin içerisinde konfor payını da düşünmek lazım. şöyle ki gidip ev alacaksın, sonra kiracı bulacaksın, kiracı da doğru dürüst biri olacak, elektrik su doğalgaz faturalarını sana iteklemeyecek, kirasını aksatmayacak, evi harap etmeyecek, tüm bunlarla uğraşmak iş değil bana göre. yatırırsın sağlam bi enstrümana kafan rahat olur.

bir de mevcut trendi de doğru okumak gerekiyor. hükümet ekonomi yönetimini inşaata odaklamış durumda ve gayrimenkul alım-satımını teşvik ederek ekonomiyi ayakta tutuyor. yani herkes ev sahibi olma sevdasında. sana borçlanacağına kredi aldığı bankaya borçlanma refleksinde. bu da nitelikli kiracı bulma oranını düşüren bir oran. evin 2 ay tutulmasa oradan yaşayacağın gelir kaybı seni strese sokar, keşke bankaya yatırsaydım diyebilirsin.
  • yatırımcıların tavsiyelerini dikkate alarak verilebilecek karardır.

yatırım için ev alınacaksa:
    kira geliri olarak 10 yılda kendini amorti edebiliyorsa çok iyi bir yatırım,
    15 yılda amorti ediyorsa iyi bir yatırım,
    20 yılda amorti ediyorsa paranı kurtarırsın.
    20 yılda edemiyorsa sakın bulaşma.

not:duyduğumu yazdım. ytd.
  • 2018'in inşaat anlamında çok hayırlı geçeceğini düşünmüyorum. çünkü firmalar küçülüyor işçi çıkartıyor . çok fazla inşaat şirketinin patlayacağını düşünüyorum. ederinden fazlasına daire almayın. parayı dolara atın, altına atın. daha çok kazandırır.
    konutta geçen sene 1 e aldım şimdi 3 devri bitti her yer ev apartman.