şükela:  tümü | bugün
386 entry daha
 • faizdeki para her zaman erir. üstelik eksi faizdeyiz şu an.
  enflasyona karşı faizdeki paraya dokunmasan bile para erir.

  ev her zaman daha iyidir ama onda da baş belası bir kiracıya denk gelirsen ev sattırır adama.
 • piyasalar henüz dibi görmedi.

  gayrimenkulü alırken ucuza almak önemlidir.
  sahibinden com a düşmüş daire en az %10-20 primlidir. hatta %30

  kira getiri oranı 15 yıl ve üstü ise o ev alınmamalı.
  12 veya 13 yıllık kirası ile evi satın alabiliyorsaniz hatta daha düşük yıllı ise;
  karlı bir yatırım denebilir.

  kiralık dairenin vergisine dikkat !!!
  eskiden kabaca bir kira vergi ödeniyordu
  şimdilerde 2 kiraya yaklaşıyor.
  maliye elektronik olarak çok sıkı takip ediyor.
  faizciler 100 bin tl aylık 750 tl faizden bahsediyor bunlar eski rakkamlar
  x12 ay desek= 9.000 tl böyle % 9 net faiz yok artık...

  evet işyeri en iyisi
  ama kıymetli yerde tıkır tıkır aksatmadan çok kira getiren yerler
  4 - 5 milyondan başlıyor.
  zaten çok kazanan tüccar dükkanı hemen satın alıyor... sana bana kalmıyor....

  yan sokak , üst sokak veya ara sokaklarda dükkan alınmaz
  kira getirmez kiracı ile uğraşırsınız
  sürekli takar yenisini arasın

  el- özet : 100 binlik veya 1 milyon tl lik yeri sırasıyla 70 veya 700 bin alıyorsan
  kafadan %30 kazanarak yatırıma başlamış oluyorsun.
  lüks semtte daire veya işyeri icradan alınabilir alternatif olarak
 • şu anda yapılabilecek en kötü yatırım, parayı faize yatırmaktır. bugün yıllık azami faiz oranı yüzde 6 ile 8 arasındadır. bunun yüzde 10 nunu stopaj vergisini olarak düşerseniz elinize geçecek net gelir ortalama yüzde 6.5 e düşer ki bu reel enflasyonun çok altındadır. üstelik bir yılda 40 bin liranın üzerinde bir faiz geliri elde etmişseniz bunu yıllık gelir vergisi beyannamesinde göstermek zorunluluğu vardır. bu şekilde yüzde 5 daha vergi ödemek zorundasınız. neticede faizde anaparanız birkaç yıl içinde sıfıra iner. siz siz olun bu aralar parayı faize yatırmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. hüsrana uğrarsınız.
  madde 2:
  ev almak ve bundan kira geliri elde etmek faize göre biraz daha mantıklı yatırımdır. ama yine bu ortamda mükemmel bir yatırım sayılmaz. en azından paranız belli bir kira getirisi sağlayacağı gibi emlağınız, yıllık değer artışı ile anaparanız nispeten korunmuş olur.
  böyle kriz ortamlarında özellikle konut kredisi faiz oranları düşük iken uzun vadeli konut kredisiyle ev satın alabilirsiniz. bu durumda en fazla 2 yıl kredi borcunu verebilecek paranız hazırda olmalıdır. 2 yıldan sonra elde edeceğiniz kira geliri kredi borcunu ödeyecek 6 yıldan sonra ödeyeceğiniz taksit miktar enflasyondan dolayı eriyip minimum seviyeye inecektir.
 • ilk başta birisi fetva vermek gibi olmasın ama bankadan gelen faiz parası haram maram değildir demiş ona hassiktir diyorum.

  ikincisi arkadaş kafan basmıyorsa açıklayalım sen faiz alan elsin, karşındada faiz veren el var. karşı tarafı yıkıma uğratıyorsun. hatta bu yüzdendirki darülharp olan memleketlerde faiz almak caizdir. neden çünkü amaç zayıflatmaktır karşı tarafı ekonomik olarak. yahudiler dünyanın heryerinde israil kurulmadan önce kendilerine göre darül harpte oldukları için faiz alarak güçlenmişlerdir. şimdi zaten israile kurulduğu için buna fazla tenezzül etmeyip faizden elde ettikleri gücü yatırıma çevirmişlerdir. kendini faiz alan değilde empati kurup faiz veren kişi olarak düşün birde dara düşüp ödemelerini yapamadığını düşün.
 • faiz haramdir ne olursunuz faiz batakligina düşmeyiniz
 • elinde parası olup ne yapacağını bilmeyenler ve çıkmaza girmişler için belki ufuk açıcı olur diye düşündüğüm bir video'yu paylaşmak istiyorum.

  işçi, serbest meslek sahibi, yatırımcı, girişimci
 • bankanın verdiği faiz niye haram oluyor arkadaş? adamlar kendileri faizi teklif ediyorlar sen zorla istemiyorsun. biri de dara düşer filan demiş faiz verince karşı taraf. tabi kardeşim bankalar batar faiz verirse. ne komik insanlar var.
 • bulunduğum yerdeki 1+1'lerin fiyatı 3-4 senedir aynı.

  tabanı tl olan yatırım araçlarının tamamı çöp.

  altın/dolar'dan başkası yalan.
 • sozlugu tebligci arapcilarla doldurmus olan kiyaslama.

  ıki entry'den biri paranizi faize yatirmayin, haram. diger tarafta yanarsiniz.

  akp'nin yetistirdigi dindar ve kindar neslin etkisini goruyoruz galiba yavas yavas.

  muhafazakarlik, dincilik norm oldu ulkede. baslikta ikisinin finansal arac olarak karsilastirmasi yapiliyor arkadaslar, kimse size dini boyutunu soran yok. cok mudahil olmak istiyorsaniz gidin ulkeyi soyanlara soyleyip, hirsizlik yolsuzluk haram diye.
 • bence (bu aralar) yastık altına dolar alıp (altın da olur) beklemek, sonra iflas etmiş insanlardan ev araba ve olursa arsa gibi şeyleri ucuza kapatmaya çalışmak en doğrusu.

  3 yıl kadar bekleyebileceğin para da olsun, aç kalma. gereksiz harcamaları kes. ev temizliği saç kesimini filan kendin yap. bekle. sonra bingo.
60 entry daha