şükela:  tümü | bugün
 • reel enflasyondan haberi olmayanların faize para yatırdığı ve orta vadede parasının pul olmasıyla sonuçlanan faaliyettir. ev alıp kiraya vermek hem kira kazancı hem de değer artış kazancından kaynaklı olarak daha mantıklı ve ülkedeki emlak fiyat artış hızına bakınca ev almak çok daha doğru iş olacaktır. olumsuz yönü ise kiracı ile uğraşmak, evin eskimesinden kaynaklı giderler ve evi paraya çevirme hızı hakkında öngörüde bulunamamaktır. ev alıp kiraya vermek döver diyorum.
 • ayda 5000 lira taksitle 15 yılda ev mi alacaksınız?

  900bin kayme yapar.

  ayda 2000 lira kiraya çıkıp 3000 de kenara atın bakalım ne oluyor?

  360bin kiraya gider, 15 yılın sonunda 540bin cepte olur.

  şimdi taksitteki riskleri inceleyelim.

  pandemi olur işsiz kalırsın, işsizlik parası taksidin yarısını karşılamaz.

  deprem olur evin "deprem öncesi" ev olur değer kaybeder sen taksit ödemeye devam edersin.

  trafik kazası geçirir sakat kalırsın. 5000 aylık taksit en büyük kabusun olur. kafana sıkar geride kalanlara astalavista baby dersin.

  siyasi kriz olur yarak gibi ortada kalırsın.

  vs vs..

  tercih sizin.
 • faiz oranlarının %6-8 arasında olduğundan dolayı şuan kesinlikle ev ya da dükkan hatta kira getirisine ihtiyaç acil değilse arsa tarla alınmalıdır. fakat daha önce 2017-18 yıllarında ki gibi faiz getirisi %24 lere kadar çıktığı dönemlerde kısa vade olarak faiz tercih edilebilir benim düşüncem, tabi tecrübe ile de sabittir belirteyim..
 • nakit para gibisi yok.
 • lan oğlum nasıl bir faiziniz var veya beklentiniz var şan siz basıl hayallerde yaşırsunuz be sikkolar . yapılacakları söylüyorum o parayı alıyorsunu bşrden fazla temettü dağıtan gyo hissesine yatırıyorsun . ( güvenilir ve büyümeye açık) sonra sanki evin varmış gibi hem kirasını alıyorsun ( temettü) hem de değer kazanıyor ve hatta kendin ev alsan sadece oturma odasını satamassın ya hah bunun 1000 lotu atıyorum salon , sat minake git yazlık al kendine . yatırım tavsiyesi falan değildir ha aman .
 • öküz alırım.
 • faizdeki para her zaman erir. üstelik eksi faizdeyiz şu an.
  enflasyona karşı faizdeki paraya dokunmasan bile para erir.

  ev her zaman daha iyidir ama onda da baş belası bir kiracıya denk gelirsen ev sattırır adama.
 • piyasalar henüz dibi görmedi.

  gayrimenkulü alırken ucuza almak önemlidir.
  sahibinden com a düşmüş daire en az %10-20 primlidir. hatta %30

  kira getiri oranı 15 yıl ve üstü ise o ev alınmamalı.
  12 veya 13 yıllık kirası ile evi satın alabiliyorsaniz hatta daha düşük yıllı ise;
  karlı bir yatırım denebilir.

  kiralık dairenin vergisine dikkat !!!
  eskiden kabaca bir kira vergi ödeniyordu
  şimdilerde 2 kiraya yaklaşıyor.
  maliye elektronik olarak çok sıkı takip ediyor.
  faizciler 100 bin tl aylık 750 tl faizden bahsediyor bunlar eski rakkamlar
  x12 ay desek= 9.000 tl böyle % 9 net faiz yok artık...

  evet işyeri en iyisi
  ama kıymetli yerde tıkır tıkır aksatmadan çok kira getiren yerler
  4 - 5 milyondan başlıyor.
  zaten çok kazanan tüccar dükkanı hemen satın alıyor... sana bana kalmıyor....

  yan sokak , üst sokak veya ara sokaklarda dükkan alınmaz
  kira getirmez kiracı ile uğraşırsınız
  sürekli takar yenisini arasın

  el- özet : 100 binlik veya 1 milyon tl lik yeri sırasıyla 70 veya 700 bin alıyorsan
  kafadan %30 kazanarak yatırıma başlamış oluyorsun.
  lüks semtte daire veya işyeri icradan alınabilir alternatif olarak
 • şu anda yapılabilecek en kötü yatırım, parayı faize yatırmaktır. bugün yıllık azami faiz oranı yüzde 6 ile 8 arasındadır. bunun yüzde 10 nunu stopaj vergisini olarak düşerseniz elinize geçecek net gelir ortalama yüzde 6.5 e düşer ki bu reel enflasyonun çok altındadır. üstelik bir yılda 40 bin liranın üzerinde bir faiz geliri elde etmişseniz bunu yıllık gelir vergisi beyannamesinde göstermek zorunluluğu vardır. bu şekilde yüzde 5 daha vergi ödemek zorundasınız. neticede faizde anaparanız birkaç yıl içinde sıfıra iner. siz siz olun bu aralar parayı faize yatırmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. hüsrana uğrarsınız.
  madde 2:
  ev almak ve bundan kira geliri elde etmek faize göre biraz daha mantıklı yatırımdır. ama yine bu ortamda mükemmel bir yatırım sayılmaz. en azından paranız belli bir kira getirisi sağlayacağı gibi emlağınız, yıllık değer artışı ile anaparanız nispeten korunmuş olur.
  böyle kriz ortamlarında özellikle konut kredisi faiz oranları düşük iken uzun vadeli konut kredisiyle ev satın alabilirsiniz. bu durumda en fazla 2 yıl kredi borcunu verebilecek paranız hazırda olmalıdır. 2 yıldan sonra elde edeceğiniz kira geliri kredi borcunu ödeyecek 6 yıldan sonra ödeyeceğiniz taksit miktar enflasyondan dolayı eriyip minimum seviyeye inecektir.
 • ilk başta birisi fetva vermek gibi olmasın ama bankadan gelen faiz parası haram maram değildir demiş ona hassiktir diyorum.

  ikincisi arkadaş kafan basmıyorsa açıklayalım sen faiz alan elsin, karşındada faiz veren el var. karşı tarafı yıkıma uğratıyorsun. hatta bu yüzdendirki darülharp olan memleketlerde faiz almak caizdir. neden çünkü amaç zayıflatmaktır karşı tarafı ekonomik olarak. yahudiler dünyanın heryerinde israil kurulmadan önce kendilerine göre darül harpte oldukları için faiz alarak güçlenmişlerdir. şimdi zaten israile kurulduğu için buna fazla tenezzül etmeyip faizden elde ettikleri gücü yatırıma çevirmişlerdir. kendini faiz alan değilde empati kurup faiz veren kişi olarak düşün birde dara düşüp ödemelerini yapamadığını düşün.