şükela:  tümü | bugün
  • faiz haramdir ne olursunuz faiz batakligina düşmeyiniz
  • elinde parası olup ne yapacağını bilmeyenler ve çıkmaza girmişler için belki ufuk açıcı olur diye düşündüğüm bir video'yu paylaşmak istiyorum.

işçi, serbest meslek sahibi, yatırımcı, girişimci
  • bankanın verdiği faiz niye haram oluyor arkadaş? adamlar kendileri faizi teklif ediyorlar sen zorla istemiyorsun. biri de dara düşer filan demiş faiz verince karşı taraf. tabi kardeşim bankalar batar faiz verirse. ne komik insanlar var.
  • bulunduğum yerdeki 1+1'lerin fiyatı 3-4 senedir aynı.

tabanı tl olan yatırım araçlarının tamamı çöp.

altın/dolar'dan başkası yalan.
  • sozlugu tebligci arapcilarla doldurmus olan kiyaslama.

ıki entry'den biri paranizi faize yatirmayin, haram. diger tarafta yanarsiniz.

akp'nin yetistirdigi dindar ve kindar neslin etkisini goruyoruz galiba yavas yavas.

muhafazakarlik, dincilik norm oldu ulkede. baslikta ikisinin finansal arac olarak karsilastirmasi yapiliyor arkadaslar, kimse size dini boyutunu soran yok. cok mudahil olmak istiyorsaniz gidin ulkeyi soyanlara soyleyip, hirsizlik yolsuzluk haram diye.
  • bence (bu aralar) yastık altına dolar alıp (altın da olur) beklemek, sonra iflas etmiş insanlardan ev araba ve olursa arsa gibi şeyleri ucuza kapatmaya çalışmak en doğrusu.

3 yıl kadar bekleyebileceğin para da olsun, aç kalma. gereksiz harcamaları kes. ev temizliği saç kesimini filan kendin yap. bekle. sonra bingo.
  • ayet: (2/275)
    faiz yiyenler(kabirlerinden),şeytan çarpmış kimse gibi kalkarlar. bunun sebebi onların, "alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. halbuki allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. artık kime allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de allah’a kalmıştır. kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir.
    (3/130)
    ey iman edenler! kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.”
    (30/39)
    insanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz allah katında artmaz. allah’ın rızasını kazanmak için verdiğiniz zekata gelince, işte zekatını veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır.
    hadis:
    cahiliye döneminin faizli alışverişleri kaldırılmıştır. yüce allah, kaldırılan ilk faizin, abbas b. abdilmuttalib'inki olmasını emretmiştir. ancak ana paralarınız sizindir. ne siz haksızlık edebilirsiniz, ne de haksızlığa uğratılacaksınız. allah, faizli alışverişin yapılmayacağını, icrası kesin hüküm haline getirdi. kaldıracağım ilk faiz amcam abbas b. abdilmuttalib'in faizli alışverişlerindeki faizdir. (veda hutbesi)
    dikkat edin!!!
  • tam ben yazacaktım yukarıdaki arkadas yazmıs. dolar kucuk yatırımcı icin makuldur. 100bin tl= 14700$ ev aldın diyelim iki sene sonra evi 120den sattın 9 tl den dolara cevirdin 120000=13300$ halbuki 14700$=130000tl edecekti! ne oldu? noter masrafı alim masrafi emlakci komisyonu vergi hicbir seyle ugrasmadın daha fazla kazandın. dolar alırsan 1000$ da alsan 100bin$ da alsan paranın degerini korursun ve hatta daha cok kazanırsın. yatırım tavsiyesi degildir.
  • bu devirde faiz haram maram diyenlere de ben hasiktir diyorum.
    kardesim sen evini arabani nakit mi aliyorsun ? bankadan kredi cektiginde 5 yil sonraki paranin degerini banka neye gore hesapliyor da kredi veriyor sana ?

bir arkadasim islam sartlarina uygun olarak bu isi yapan bir bankada hazinede calisiyor. farkli olarak bu bankanin yaptigi sey evi senin yerine satin aliyor ve 5 yil sonra sana geri satiyor. 100 bin lira oluyor 5 yil icinde 150 bin lira. lan bu degeri neye gore belirliyor bu banka dedim ? diger bankalarin faiz oranina gore.

he kardesim faiz haram he.
  • şuan 100 binim olsa gözüm kapalı bir o kadar da kredi çekip ev alırım, affetmem.