şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insanin karsidakine güvendigini belirttigi hareket.. parayi veren pek yakin biri degilse paranin sayilmasi gerekebilir.. tanimadiginiz adamlardan para alirken parayi saymazsaniz bu güven vermek degil düpedüz salaklik olur..
    (bkz: devir kotu kolla gotu)
  • her zaman için para sayılır. kimden olursa olsun saymadan para alınmaz.

(bkz: olmaz öyle şey)
    (bkz: babana bile güvenme)
  • her bir kuruşta varolan emeğinizi, içinde bulunulan rehavet, tembellik, umursamazlık gibi nedenlerle hiçe sayma durumu.
  • böyle bir hadise esnasında yanınızda annneniz varsa duyulması muhtemel replik "parayı sokaktan mı topluyoruz" veya daha amiyane bir tabirle "paraları köpekler mi sıçıyor, saysana evladım şunu" olacaktır.
  • insanlara aşırı güvenmek, parayı saymayan insanlar en sonunda bir gün birisi tarafından kazıklanacaktır bence, bu kaderleridir, çünkü her insan iyi değildir, ve kazık atmak için yer ararlar. *
  • bunu yapanlara "yolda bulsan bile say demişler ehe ehe" denir esnaf tarafından. sondaki eheler olmazsa anlam düşüklüğü boylam cızırtısı olur bir de.
  • alışveriş sonrası yapılır ise sahte para itelenme riski içeren hareket
  • atmlerden çekilen parayı alırken saymaya gerek yoktur...lakin matematiksel olarak bu makinelerin hata payı yüzdelerini bilmesem de bugüne kadar atmlerin eksik veya fazla para verdiğini ne duydum ne gördüm...teknolojiye güvenininiz, seviniz...
  • para aldığın kişiye olan güven neticesinde yapılan eylemdir. gereksizdir. para kimden ve ne kadara olursa olsun sayılmalıdır.kutsal kağıttır.