şükela:  tümü | bugün
  • kimi için 1000 lirayken kimi için sınırı yoktur, "parayla saadet olmaz" lafı ise fakir tesellisi bir laftan ibarettir. para mutluluğu gerçekten ayağınıza getirmeyebilir ama mutluluğun nerede olduğunu işaret eder.

bir de şu var:
    (bkz: bazı insanlar çok fakir sadece paraları var)
  • merak ettiği miktardır.
  • siktir et merak edin hayat öyle daha güzel.
  • yoktur. daha fazla para daha fazla mutsuzluktur.

evet başta herşey güzeldir, planlar yapılır, yapılacakların listesi oluşturulur. her istediğine sahip olursun, hatta yanındakilerde her istediğine sahip olur. sonra bir bakarsın hayatta yapmak istediğin herşeyi yapmışsın, artık ulaşabileceğin, düşlediğin, hedeflediğin hiçbir şey kalmamıştır. etrafındakiler bile doymuş, onlarda kendi etrafındakileri doyurmaya başlamıştır. bir süre sonra bunu fark ettiğinizde o insanları da hayatınızdan çıkarırsınız ve artık paralarınız ve siz baş başa daha mutsuz bir hayata devam edersiniz. ünlüler gibi ya kendinizi uyuşturucuya verip yavaş yavaş ölmeyi beklersiniz yada olayı fazla uzatmayıp intihar falan edersiniz.

insanların yaşamları boyunca belli bir hedef etrafında koşturması önemli birşey, hayatında hedeflediği herşeye ulaşmış bir insan kafayı yer, ya yavaş yavaş kendini öldürür yada başkalarını. abovv tuncel kurtiz'e döndüm lan. *
  • adını hatırlamadığım bir milyarder bu miktara 100 milyon dolar demişti. "bu parayla ömrünü istediğin şekilde, düşünmeden harcayarak, tam bir lüks içinde geçirebilirsin. daha fazlasıysa sadece sayılardan ibaret."
  • allah, mangırı cebinizde çok, kalbinizde yok etsin... çok sevdiğim bir duadır bu. evet, eğer bir gün cenabı allah bizi zengin ederse, biliyorsunuz allah mal ve mülkü dilediğine, ilmi ise isteyene verirmiş, paramız cebimizde çok olduğunda kalbimizde olmasın, yani başkalarına da faydamız olsun. mesele budur zaten. zenginlik gönül zenginliğidir. gönlü zengin olmayan, fakirken de yokluk içindedir, parası çok iken de yokluk içindedir. yani para bir aracı. paran çok ise, parası olmayanlara zekat vereceksin, ki zekat farzdır zaten, ve tabii ki bununla da yetinmeyip sadaka vereceksin. allah seni niçin zengin etti? imtihan âlemi bu. allah, senin aracılığınla ona para vermeni emrediyor. allah versin, allah versin demek yok. allah, bu alemde işlerini insanı vesile kılarak yapar. allah seni ona para vermen için yarattı. seni zengin etti ki, sen de başkalarını mahrum etmeyesin! edersen, seni de bir gün mahrum bırakırlar. bu dünyada bırakmasalar, ukbada bırakırlar. bu dünya, böyle bir dünyadır.

ek bilgi: evvelâ, bu girimi beğenenlere teşekkür ederim. beğenmeyenlerin de parası cebinde yok, kalbinde çok olsun! muhterem kariin... geçenlerde gazetede okudum, sonra internetten araştırdım, ekonomi ilminden zerre kadar anlamam şayet söylenilenler şayet doğruysa, ki kuvvetle muhtemel doğrudur, şapa oturduğumuzun resmidir ha... buyurunuz efendim;

[ türk-iş'in araştırmasına göre eylül ayında açlık sınırı bin 386, yoksulluk sınırı ise 4 bin 515 lira oldu. türk-iş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımasını belirlemek amacıyla her ay yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı araştırması"nın eylül sonuçları açıklandı. buna göre; dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı bin 386 lira 22 kuruş olarak belirlendi. gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı ise 4 bin 515 lira 37 kuruş oldu. bekar bir çalışanın yaşama maliyeti, bin 711 lira 50 kuruş hesaplandı. ankara'da yaşayan dört kişilik ailenin, asgari gıda harcaması tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,81 arttı. ]

kaynak: https://onedio.com/…ksulluk-siniri-4515-lira-732225

http://www.turkis.org.tr/…ve-yoksulluk-siniri-d1198

tabii ki türk-iş olsun, başka sendikaların yahut kurumların olsun bu konuda çalışmaları (!) var. sürekli bunu açıklıyorlar, her sene buna benzer şeyler çıkıyor matbuatta. ama maaşların artması adına, çok zengin olmasak bile ağız tadıyla bir hayat sürebilmek için gayret gösteriyorlar mıdır sizce bu kurumlar? hayır! yoksa bu atraksiyonlar hep kuru bir ifade mi? evet! bu ahval ve şerait içinde, türkiyedeki zenginlerin mümkünse başka ülkelere hicret etmesi, artık türkiyedeki gzüellikleri biraz da fakir fukaranın yaşaması elzemdir. her şey tabii ki para değil ama parasızlık da çok kötü, allah kimseyi ne çok paralı kılsın, ne de çok parasız kılsın. paradoks gibi görünse de söylediklerimiz, hakikattir bu... orhan gencebay'ın dediği gibi, "bırakın da yaşayalım" dedikçe millet olarak, batı medeniyeti yine bize "batsın bu dünya" dedirtiyor. bu nasıl bir dünya be!
  • amariga icin yilda $75k olarak belirlenmis miktar. arastirma da soyle yapilmis: soruyorlar ne kadar mutlusun, ne kadar kazaniyorsun diye, 75'e kadar insanlarin kazanclari arttikca mutluluklari da artiyormus, otesi aman aman bir ekstra mut getirmiyormus (grafik plato yapiyor). kaymak yani ise giderken camry kullananin da patronu mal, karisi geveze, cocuklari gerizekali; lexus kullananin da.
  • öğrenmek için tıkla
  • yillik 100 bin us dollares. ortalama olarak bi 40 - 45 sene omrumun kaldigini dusunursek 5 milyon dolarim olsa ki yaklasik 15 milyon turk lirasi olur bana yeter diyebilirim. cok lukste gozum yok aylik 8 -10 bin dolar gelirle 40 sene boyunca butun dunyada girip cikmadik yer birakmazdim heralde.

hmmm kafama yatti ben bi piyango bileti alip geleyim bari.
  • çok düz olsa da,
    türkiye'de yaşanıyorsa 10.000 tl aylık yeterli diyelim. 80 yaşına kadar yaşayacağını ve 30 yaşında olduğunu varsayalım.
    banka, faiz gibi yatırım enstrümanlarını da konu dışında tutalım. ömrünün sonuna kdr faiz kazanmadan, temiz bir hayat sürmen için gereken para 6 milyon tl. muhtemelen faiz gibi risksiz yatırımlar ile 3-4 milyon gibi bir paran olursa kenarda pırıl pırıl yaşarsın

cevap 3-4 milyon tl nakit paradır.