şükela:  tümü | bugün
 • kimi için 1000 lirayken kimi için sınırı yoktur, "parayla saadet olmaz" lafı ise fakir tesellisi bir laftan ibarettir. para mutluluğu gerçekten ayağınıza getirmeyebilir ama mutluluğun nerede olduğunu işaret eder.

  bir de şu var:
  (bkz: bazı insanlar çok fakir sadece paraları var)
 • merak ettiği miktardır.
 • yoktur. daha fazla para daha fazla mutsuzluktur.

  evet başta herşey güzeldir, planlar yapılır, yapılacakların listesi oluşturulur. her istediğine sahip olursun, hatta yanındakilerde her istediğine sahip olur. sonra bir bakarsın hayatta yapmak istediğin herşeyi yapmışsın, artık ulaşabileceğin, düşlediğin, hedeflediğin hiçbir şey kalmamıştır. etrafındakiler bile doymuş, onlarda kendi etrafındakileri doyurmaya başlamıştır. bir süre sonra bunu fark ettiğinizde o insanları da hayatınızdan çıkarırsınız ve artık paralarınız ve siz baş başa daha mutsuz bir hayata devam edersiniz. ünlüler gibi ya kendinizi uyuşturucuya verip yavaş yavaş ölmeyi beklersiniz yada olayı fazla uzatmayıp intihar falan edersiniz.

  insanların yaşamları boyunca belli bir hedef etrafında koşturması önemli birşey, hayatında hedeflediği herşeye ulaşmış bir insan kafayı yer, ya yavaş yavaş kendini öldürür yada başkalarını. abovv tuncel kurtiz'e döndüm lan. *
 • adını hatırlamadığım bir milyarder bu miktara 100 milyon dolar demişti. "bu parayla ömrünü istediğin şekilde, düşünmeden harcayarak, tam bir lüks içinde geçirebilirsin. daha fazlasıysa sadece sayılardan ibaret."
 • amariga icin yilda $75k olarak belirlenmis miktar. arastirma da soyle yapilmis: soruyorlar ne kadar mutlusun, ne kadar kazaniyorsun diye, 75'e kadar insanlarin kazanclari arttikca mutluluklari da artiyormus, otesi aman aman bir ekstra mut getirmiyormus (grafik plato yapiyor). kaymak yani ise giderken camry kullananin da patronu mal, karisi geveze, cocuklari gerizekali; lexus kullananin da.
 • öğrenmek için tıkla
 • yillik 100 bin us dollares. ortalama olarak bi 40 - 45 sene omrumun kaldigini dusunursek 5 milyon dolarim olsa ki yaklasik 15 milyon turk lirasi olur bana yeter diyebilirim. cok lukste gozum yok aylik 8 -10 bin dolar gelirle 40 sene boyunca butun dunyada girip cikmadik yer birakmazdim heralde.

  hmmm kafama yatti ben bi piyango bileti alip geleyim bari.
 • çok düz olsa da,
  türkiye'de yaşanıyorsa 10.000 tl aylık yeterli diyelim. 80 yaşına kadar yaşayacağını ve 30 yaşında olduğunu varsayalım.
  banka, faiz gibi yatırım enstrümanlarını da konu dışında tutalım. ömrünün sonuna kdr faiz kazanmadan, temiz bir hayat sürmen için gereken para 6 milyon tl. muhtemelen faiz gibi risksiz yatırımlar ile 3-4 milyon gibi bir paran olursa kenarda pırıl pırıl yaşarsın

  cevap 3-4 milyon tl nakit paradır.
 • 6 milyar dolar