şükela:  tümü | bugün
 • inanılmaz bir olay.

  mesela bir araban var. kapısını orjinaliyle değiştiriyorsun. kapı değişti diye değeri düşüyor. bence tam tersine değerinin artması gerekirdi. zira mis gibi yeni kapı takılmış.

  ya da ne bileyim. motoru komple orjinal sıfırıyla değiştiriyorsun. motor değişti diye arabanın değeri düşüyor.

  ev satarken kapıları değişince değeri artıyor. ama araba satarken azalıyor. enteresan.
 • mesela araba önden darbe yemiş, motor kaput üst sacı eğrilmiş. bu saclar genelde çarpmadan sonra olası kopmalar engellensin ve giyotin gibi insanı kesmesin diye katlanabilir tasarlanmışlardır. fakat adamlara bakıyorsunuz, kaportacıda işlem görmüş ama değişmemiş parçayı kabul ediyorlar. bir daha çarpsa giyotin gibi kesecek haberi yok. ama olsun orjinal parçası duruyor ya, gerisi önemli değil.
 • doktor ve kadın olmanın, ikinci el araba satarken artı değer olduğu bir piyasada şaşırılmaması gereken durumdur.
 • bir diğer sebebi sanayideki/servisteki işçilik ile fabrika bandındaki işçiliğin farkıdır. çok iyi ustalar dışında ki sayıları azdır, değişimler özensizce yapılır, özellikle boya işi, yoğunluk nedeniyle aceleye gelir, kapı fitilleri oturtulmaz, trimin ağzına sıçılır filan işte.

  (bkz: orijinalinden daha iyi oldu abi)
 • hiç anlamadığım durumdur. aynı arabanın ezilen kapısını ateşleyip, çekiçleyerek düzeltip, adi boya sürdüklerinde kapı orijinal diye değeri düşmezken, sıfır km. fabrikasyon kapı takılınca değer düşer. akıl almaz bir mantık hatasıdır.
 • vatandaşın kendi ayağına sıktığı kurşundur bu araçta değişen vs muhabbeti.

  biri bir araba satmaya kalkar, bir çamurluğu sürtmeden dolayı boyalıdır. alıcı çamura yatar hemen ''aauuvv boyalı bu araba, kazalı, 50 vermem, 30'a bırakırsan alayım''

  satan kişi öyle böyle satar. başka araba alacağı zaman ''aman boyalı olmasın satarken sıkıntı'' der ya da ''boyalı ise fiyat kırarım bahaneyle'' der. bu böyle deveran eder durur.

  bir nevii, tüm araç sahiplerinin ''yarın pazartesi trafik olur sabah erken çıkayım'' deyip hep birlikte erkenden trafiği kilitlemesi gibi.

  adam arızalı ya da hasarlı parçayı yenilemiş işte daha ne istersin be adam.
  ne orijinali, ne bozulması. gel sana üç yaşında 150000 km'de linea göstereyim. dıştan orijinal ama teknik parçaların değişen hepsi yan sanayii.

  büyük şehirlerde sürtmesiz, hasarsız, boyasız arabalar sadece galerilerde satılmayı bekleyen 0 km araçlar. bir yakınımın sıfır aldığı toyota avensis'in de macunlu çıkmasını düşünürsek, galerilerdeki 0 araçlar bile şüpheli. nakliye esnasında onlar da hasar görüp onarılıyor. grey market araçlardan bahsetmeyeyim bile, florya galericileri, bu araçlarla iki hatun etkileriz diye florya caddesinde türlü çeşitli cambazlıklar yapar. araç daha sıfırken ömrünün yarısını yer.

  diyeceğim şu idi, düzgün kullanılan araç belli eder zaten, şansızlık eseri bir iki parça boyalı diye araca burun kuvıranlara bir gün satarlar dıştan temiz ama yürürü bitmiş aracı, hanya konya belli olur.
 • ikinci el araçlarda boya ve değişensiz bir araçta herhangi bir problem olmadığı kesin değildir. mesela şanzımanı sorunludur ama arabada gram boya yoktur. ohh mis gibi araba diye alır eve gidersin. 2 gün sonra 5000 tl faturayla eve geri dönersin.

  kimi adamlar var arabasının her yeri çizilmiş ama değeri düşmesin diye boyatmıyor.
 • araçta değişen olması fiyatı bir çok sebepten düşürür.
  öncelikle tampon değişikliği fiyat düşürmez. tampon değişti diye fiyat düşürmeye çalışan kişi sizin tecrübesizliğinizden faydalanıyordur.

  diğer değişim işlemlerinde de dikkat edilmesi veya izah edilmesi gereken durumlar vardır.
  örnek veriyorum. kapı sacı değişmiş olabilir. bu kapı değişimini gerektiren kaza aracın tavanın veya şasenin üzerine gelen zemin sacında esneme yapmışsa fiyat düşer. şasesi ve tavanında oynama olan arabaların balansı bozulur. ayrıca kaza esnasında aracın kaportasında da kasmalar olur. ne kadar iyi usta olursa olsun fabrikasyon çıkış aerodinamiğini tekrar yakalayamaz.
  araç 120+ hızlarda iken gezmeye başlar.(direksiyonu düz tutsanızda sağa sola çeker vs.)
  içeri daha çok ses gelir.

  aynı şekilde önden yapılmış kazalarda da şase hasarı göz önüne alınır. şaseden darbe almış arabanın şasesi düzeltilir fakat fabrikasyon verim alınamaz.

  olay sadece kaporta meselesi de değildir. şaseyi tamir eden tamirci, 1 cm'lik bir kayma yaparsa mekanik aksam da hasar görür.
  şanzuman kulağı veya motor kulağının yeri çok önemlidir. birbirine senkronize çalışan bu parçaların fabrikasyon çıkışları, en iyi düzendedir. en ufak bir kayma sonucunda mekanik aksamda hasar meydana gelir.
  şanzuman kulağı aşağıda kaldığını varsayalım. egzantrik,krank ve aktarma organları arasında uyumsuzluk başlar. ve netice de bozulur. aynı şekilde aks'ta arıza görebilir vesaire.

  netice olarak aracın podya, şase, taban ve tavan'ında hasar yoksa fiyat düşmez. bu hasarlar olmadığı halde sizinle pazarlık edenlerde fiyat kırmak için bahane arıyordur.
 • bir diger sebepte yedek parcalarin orjinali kadar kaliteli olmamasidir. helede arac seriden cikmis ise yan sanayi firmalari belirli araliklarla yedek parca uretir ama seri uretimdeki kalite seviyesi burada ayni degildir.
 • saçmalıktır. lastikler, cam silecekleri, jantlar vs değişince tercih sebebi bile olabiliyor. ancak aslına bakarsan onlar da arabanın orjinal parçası.

  aracın üretim bandından hatasız çıktığını düşünen bir çok insanın yanılgısıdır bu. boyasında hata olan aracın dahi tekrardan boyatılması olayları da sık duyulur. sıfır olarak alınan araç ne kadar sıfır önce bunu sormak lazım o yüzden.