şükela:  tümü | bugün soru sor
  • zoraki önsöz: kurcaladım, dürttüm, didkledim, benzerini bulamadım bu sorunun. hatalıysam affola baştan.

efendiler, şimdi şöyle ki, bunu tanımlandırmaya gerek yok. olayımız, sorumuz net. çakmağınız var mı sorusu, hele hele önünde bi de kibarlık! abidesi pardon varsa niyetiniz az çok bellidir. tamam zor da kalmışsınızdır, eyvallah, hemcinsinizden olur karşı cinsinizden olur bu soruyu sadace hakikaten ateş lazım olduğu için sormuşsunuzdur, eyvallah.

ama, ama işte. bu sorunun soruluş amacı ülke sınırları içersinde az çok her yerde aynı anlama geliyor. bi nevi, tanışalım mı? devir oldu 2010. artıkın millet net üzerinden birbirini dürterek iletişime geçmeye çalışıyor da bu sorunun olayı hiç değişmeyecek galiba. bu soruyu kullanan erkekler de değişmeyecek, bu soruya - ihihi evet, tabi nbr ? diyen hatunlar da değişmeyecek. varlıkları bu sınırlarda yaşayacak çünkü. nesilden nesile de çoğalma ihtimaller var.

dediğim gibi iletişime girmek filan, önemli hususlar. sigara içmiyorsanız bile - eheh zaten sigara kullanmıyorum ki maksat tanışmaktı. gevşekliğinde takılmak da değişik bi husus. hatta ve hatta - çakmağınız var mı ? - hayır yok. - o zaman size bi çakmak lazım ahahah. demek de değişik bi husus. ve tüm bu hususların altındaki tek neden, muhabbete bi şekilde girmek. yıl olur 2050 olaylar değişir mi sanmam ama bu soru hep yankılanacaktır kainatta. ben bunu bilir bunu söylerim.
  • (bkz: sana çakmak mı lazım) gibi iğrenç bir diyaloğa sebebiyet verecek soru cümlesidir (birisi yapacaktı bunu).
  • üniversite'de öğrenciyim o zamanlar. bir kafede oturduk arkadaşlarımla muhabbet ediyorum. genç ve güzel bir hanımefendi geldi. "pardon çakmağınız var mı?" diye sordu. ben de tabiki deyip buyrun diye sigarasını yakmak için yeltendim çünkü sigara ağzındaydi. kız sigarayı ağzından çıkartıp "kusura bakma ben sevmiyorum öyle" dedi. ben de "kusura bakmayın bende çakmağımı veremem o zaman" dedim. kız da böyle baka baka gitti.
    dipnot : hatırası olan bir çakmakti aynı zamanda.

simdi sadece üstteki yazıyı okuyarak beni yerden yere vuracak arkadaşlar için diğer ufak hikayem ise şu :
    benzer zamanlardan bir gün benzer bir olay içerisinde çakmağımı hanımefendiye verdiğimde de " ne kadar kabasin" diye tepki almıştım.

ben ne yapacağımı şaşırdım arkadaşlar bu halimi mazur görün lütfen.
  • “size güzel bi çakmak lazım” şeklinde cevaplandırılabilecek soru.
  • üniversite öğrenciliği zamanları çakmağı evde unutup büyükpark'a gitmiştim. akşam 11 suları, park girişinde 3 kişilik, tipleri biraz sıkıntılı bir ekibe sormuştum bu soruyu. "sana çakmak mı lazım canım?" sorusuyla karşı karşıya kalmıştım. baktım niyetleri iyi değil hemen uzaklaştım ordan.

(bkz: sikmeseler bari)
    (bkz: götü zor kurtarmak)