şükela:  tümü | bugün
 • fransız tarihinin meşhur bir o kadar da mide bulandıran temizlik malzemesidir..

  "14. yüzyılı, sudan uzak geçen yıllar olarak adlandırabiliriz. fransa’da salgın hastalıklar nedeniyle hamam ve banyo yasaklandı. gerekçe inanılmaz: o zamanki inanca göre, yıkanmak gözenekleri açardı. evet, buraya kadar doğru ama yine o yılların inanışına göre açılan bu gözeneklerden mikroplar kolayca vücuda girerdi. yani banyo yok, temizlik yok. ne kadar kirliysek, o kadar çok mikroplardan korunabilirdiniz. bu korku o kadar kuvvetliydi ki, 17. yüzyılda bile ıslanmanın, vücudun kapılarını, havada bulunan zehre açmak olduğu inancı çok yaygındı. bu inanış dönemin giysilerine de yansıdı. sıkı dokunmuş, kaygan bezlerden vücuda iyice oturan giysiler giyilirse, zehir taşıyan hava, bu giysilerden kayıp gidecek ve hasta olunmayacaktı.

  işte bir tuhaflık daha: 14. yüzyıl insanı, tuvaletten çıktıktan sonra ilk iş olarak saçlarını taramalı ve başı hep önden arkaya doğru olmak üzere ovmalıydı. bu iş bez ya da havlularla yapılırdı. baş. tüm kirlerden arınıncaya kadar uzun uzun ovulur, sonra aynı bezlerle kulak ve dişler temizlenirdi. su ancak ellerin ve ağzın yıkanmasında devreye girerdi. 16. yüzyılda da su yine temizlikte yok sayılıyordu. terli vücudun suyla temizlenmesi yerine çamaşır değiştirmek, temizlemek demekti. değiştirilen giysiler edep, terbiye ve zenginlik göstergesi olmasının ötesinde temizlik, ferahlık ve bir yıpranmışlık işareti sayılıyordu. tarihi kaynaklara göre fransa kralı 14. louis, günde iki ya da üç kez şapka, kundura, peruk ve gömlek değiştirirdi. burada amaç, fiziksel huzurdu. ovulmayan vücudun ve değiştirilmeyen giysilerin, kişide fiziksel huzursuzluk yaratacağına inanılıyordu. pudra ve parfüm suyun bir düşman olarak görüldüğü günlerde, pudra da önemli bir temizlik maddesi olarak kullanılıyordu. saçlar pudralanıp taranıyor, böylece saç hem kirlerden arınıyor hem de esnekliğini koruyordu. pudralanmamış saç, bir kirlilik göstergesi sayılıyordu. kullanılan pudraların bileşiminde, kurutulup dövülmüş esanslar bulunurdu. keskin kokulara sahip pudralar, giysi sandıklarına da doldurulurdu.

  parfümün doğuşu da bu sürece denk geldi. parfüm, kirli vücut kokusunu bastırmasının yanısıra temizleme rolü de üstlendi. kuru kuru ovunmanın arkasından vücudu parfümle silmek, zamanın sağlıkçıları tarafından sıkça önerilirdi. hatta fransa kralı 16. louis’in vücudunu sürekli parfümle sildiği, bu yüzden de öldüğü zaman derisinin çok kısa bir sürede çürüdüğü rivayet edilir... "
  www.chemi.com.tr.
 • eskiden tamamen doğal olarak üretilirken günümüzde maliyetlerin çok yüksek olması ve fiyata yansımasından dolayı laboratuar ortamında yaratılan sentetik yağlardan üretilmektedir. açık tenliyseniz hafif kokular, koyu renk tenliyseniz biraz daha ağır kokular tercih edebilirsiniz gibi halk arasında çok yaygın olan görüş tamamen yanlıştır. kokunun kişiye yakışması ten rengiyle değil tamamen ten ile alakalı bir durumdur. bu nedenle parfüm seçilirken tester kağıtları yerine tende denenmelidir.

  ayrıca atlanılmaması gereken önemli bir nokta en güzel parfüm insanın kendisinin duymadığı parfümdür. yani kaliteli parfümü sıktıktan sonra aslında onu siz almasanız bile etrafınızdaki insanlar hisseder. bu arada önemli bir dipnot olarak belirtmekte yarar görüyorum yapılan bir araştırmaya göre ağır kokuları tercih eden insanlar daha az kendine güveni olan ve farkedilmek isteyen insanlarken hafif kokuları tercih eden insanların kendilerine güvenen insanlar oldukları saptanmış. eğer asansörden indikten sonra bile parfümü asansörde kalanlardansanız bu konuda bana değil bilimsel araştırmalara kızınız lütfen.

  yine de parfümün kalıcılığını arttırmak için bir kaç ipucu isteyenlere;

  parfümün yan ürünleri olan duş jeli ve duş sonrası losyonları ve pudralarını tavsiye ederim. ayrıca parfümü yakından değil uzaktan sıkarsanız kalıcığı artacaktır. bir de kulak arkası, bilek içleri gibi kan basıncının yükek olduğu yerlere sıkın fakat bilek içine sıktıktan sonra bilekleri birbirine sürerek parfümü dağıtmaya çalışmayın bu koku moleküllerinin zarar görmesine ve orjinalinden daha farklı bir koku salgılamasına neden olur. parfüm konusu hassas bir konu ne de olsa. son olarak saça zarar vermeyen saç parfümlerini de kullanabilirsiniz.
 • bir insandan ayrıldığınız takdirde, o insana ait olanının üretimden kaldırılıp, raflardan indirilip, kullanan birisine rastlandığında da o kişinin üzerinden arıtılması gereken, dansı olan sıvı. çünkü öyle bişeydir ki ayrıldığınız insanla ne şekilde biterse bitsin acı ve de tatlı olmak üzere kategori ayırdetmeksizin tüm hatıraları beynin muhtelif yerlerinde belirginleştirir. seneler önce bitmiş hisleri geri getirmese de, o zamanlar ne hissettiğinizi size hatırlatır, ya da o hislerin o zaman ne etki uyandırdığını tekrar anlatır.

  bunu bile bile insanların beyninde yer etmek için de nerdeyse her gün kullandığım şey denebilir. evet birileri de beni hatırlayıp rahatsız olsun yahu, hep benim kafamın içinde mi filler tepişecek?*
 • parfümün basite indirgenemeyecek bir konu olduğunun altını çizerek, parfümün ne olduğunu anlamak ve hangi tür parfümleri tercih etmemiz gerektiği konusuna açıklık kazandırmak amaçlı 2. entry...

  dikkat! öncelikle parfüm bir hayaldir. parfüm alırken hayal satın aldığını unutmayınız; ya kendiniz ya da çevrenizdekiler için.. ve de jean paul guerlainin söylediği gibi koku hatıranın en yoğun şeklidir... hepimizin hatıralarında bizi ilkokula ya da çocukluk günlerine götüren kokular var öyle değil mi.

  parfüm dediğimiz nesne sevgili suser ve susesslar 3 türlü hammaddeden üretiliyor, bunlar:

  bitkisel hammaddeler; çiçek yaprakları, büyük ve küçük dallar, odunlar, kökler, otlar, meyvalar ve meyva kabukları, dikenler, reçineler,

  hayvansal hammaddeler; misk, amber, misk/zibet, castoreum

  ve

  sentetik hammaddeler; ki bunlar,

  aldehitler- doğada bulunmayan suni esanslar, fantastik kokuklar,
  yarı sentetik hammaddeler-temel doğal maddelerden alınan kısmi yapı taşları, örneğin fıtık çamlarından alınan pineol(vanilyayı andıran, tatlı, çilekli koku)
  sentetik hammaddeler-ağırlıklı olarak doğaya uygun koku maddeleri, yani bir nevi tabiatın kopyaları..

  hammaddeler konusunda unutulmaması gereken sentetik koku maddeleri parfüme ayrıcalık verirken, doğal koku maddeleri sıcaklığını verir.

  her parfümde tope note-üst nota, heart note-kalp notası- orta nota ve base note-dip not dediğimiz üç bölüm bulunmaktadır.

  top note; uçucu öğelerden oluşur. parfümüne göre değişmekle beraber sıktıktan sonraki ıslaklık geçtikten sonra alınan kokudur ve 10-15dk daha tende kalabilir.
  heart note;5 dk sonra bu koku algılanabilir. bir kaç saat dayanabilen çok uçucu olmayan, çiçeksi, otsu, baharatlı notalar bu kısımdadır.
  base note; kokunun aslının duyulduğu ve en uzun süre kalan kısmıdır. vanilya, woody, musk, hayvansal notalardır.

  önemli bir nokta ise; saf parfümde top note ve heart note yoktur sadece base notelar duyulabilir.

  parfümlerin kalıcık sıralamasına gelince; parfüm concentre, eau de parfum, eau de toilette, eau de cologne ve after shaveler şeklindedir. tüm saydığım bu alt ürünler en baştaki saf parfüme alkol karıştırılarak elde edilir, alkol artıp saflık azalınca doğal olarak kalıcılık da düşer.

  ve parfüm konusunda bilinmesi gereken en önemli konuya gelirsek; parfümler 2 tür özden oluşur demiştik, sentetik ve doğal özler. sentetik olarak üretilmiş koku özlerinden oluşan parfümler herkeste aynı kokar. doğal özlerin yoğun olduğu parfümler ise herkeste farklı kokar ve kişinin teninin salgıladığı kokuya göre değişir. diğerinden daha uzun sürede kokunun üst notası uçar ve dip notaya ulaşılır.

  parfüm hakkındaki ayrıntılı ikinci entrimizin de burada sonuna geldik; naçizane tavsiyem parfüm sıkmadan önce teninizin temiz olmasına özellikle dikkat edin yoksa çok kötü sonuçlara ulaşılabiliyor.

  edit: parfümün kalıcılığını arttıran link ürünler:
  body creme
  body lotion
  body misk
  shower gel
  deo vapo
  deo stick ve
  deo roll-on

  edit 2: parfüm konusun başta da belirttiğim gibi hassas bir konu, parfüm kullanırken çevreye duyarlı olun! her açıdan.

  edit 3: parfümler nose diye adlandırılan ve 3500 kokuyu ayırdedebilen kişilerce yaratılır.

  en önemli edit:edt tene değil kıyafetlere sıkılmalıdır çünkü vücutta güneşten kaynaklanan lekelere yol açabilir. edp hem vücuda hem de kıyafetlere sıkılabilir. ancak saf parfüm yalnızca tene sıkılmalıdır.
 • klasik bir yeni yıl hediyesi...
 • insani, karsindakinde etkileyebilecek en onemli etmenlerden biri. tene yakisan bir kokuysa, hele bir de o tene sahip kisiden etkileniliyorsa, boyun bolgesine yaklasmak gercekten tehlikeli olabilir.
 • (bkz: seshmu)
 • özel günlerde kıç kurtaran hediyedir.bazende kaş yapayım derken göz çıkarılır.koca gider x mağazadan basit bir parfüm alır(kıçı kurtarır) kadın x mağazaya gider hediyeyi beğendiği bir parfümle değiştirir.yeni parfüm diğerinin 3 katı paradır.(kıç gider)
 • bir insana öpecek kadar yaklaşıldığında hayal meyal burna çalınanı makbuldür, 10 metre uzağınızdan geçtiğinde beyninizi uyuşturanı değil.