şükela:  tümü | bugün
 • çocukluğumda babaannemin ocağa yerleştirdiği sacın üstünde itinayla közlenen yeşil sivri ve çarli biberlere verilen isimdi.. özellikle bahar ve yaz ikindilerinde demlenen çayın yanına katık olarak yapılan parfumun şu an bile burnumda tüten harikulade kokusu tüm evi sarardı..

  büyükler göçünce parfum da unutulup gitti..

  etimolojisi, kaynağı, kökeni hakkında hiçbir fikrim olmayan ve babaannemin evinden başka yerde duymadığım bu kelime benimle beraber gömülüp gitmesin, şuracıkta duruversin..
 • alman malı polisiye/gerilim tandanslı netflix dizisi.
  patrick suskind reisin das parfum kitabının modern bir yorumu diyebilirim.

  fragman için tık
 • güzel dizi olmuş, ingilizler gibi almanlar da bu dizi işini biliyor.
 • başrolünde büşra develi'ye ikizi kadar benzeyen titrek bakışlı hatunun oynadığı, almanya yapımı, polisiye dizi.

  4. bölüm itibariyle biraz yavaş gidiyor ama ben beğendim. beş lise arkadaşının etrafında dönen olaylar, cesetler, flashbackler, aradığımız çoğu şey var. aşağıda bahsedeceğim ufak tefek sıkıntıları var ama yine de kendini izletiyor.

  dizinin en büyük sıkıntısı başroldeki hatunun inanılmaz kötü oyunculuğu. hiç bir duyguyu yansıtamaması bir yana dizinin yarısını kaplayan özel hayatı ise zerre ilgi çekici değil.

  nadja'nın tüm sorgularda telefonuyla oynaması, polislerin olay yerine eldivensiz girip oraya buraya dokunmaları, olay yeri ekibini dışarı çıkarıp yan odada ceset varken özel meseleleri yüzünden tartışmaları... bunlar olmasa çok daha iyi olur aslında.

  bakalım, finalden sonra editlerim.

  ayrıca dizinin ismi konusunda da sözlükte kafa karışıklığı var sanıyorum. bazı yazalar perfume başlığına yazmış nedense. ama parfum'dür bence.

  final editi:

  --- spoiler ---

  finali beğenmedim. çoğu soru cevapsız kaldı.
  fahişeyi neden öldürdü, bunca zaman sonra kız kardeşini neden öldürdü?
  bu nasıl bi koku ki insana tecavüz ettirebiliyor?
  parfümcü yakalanacak mı?

  ...

  bir de son iki bölüm artık iyice gına gelmişti nadja'nın anlamsız hareketleri yüzünden. ölseydi de kurtulsaydık.

  --- spoiler ---
 • bugün bitirdiğim altı bölümlük netflix alman dizisi.

  şimdi nereden başlasam bilmiyorum, dip toplamda diziyi beğendim evet ancak altı bölüm için oldukça karmaşık hale getirilmiş ilişkiler söz konusuydu. insanın psikolojisini bozmasa da zedeleyen dizinin temel ilham kaynağı patrick süskind‘in das parfum kitabı. kafadan kırık, onun bunun çocuğu bir grup yatılı okul öğrencisinin bu koku olayını takıntı haline getirmesi çevresinde şekillenen olaylar örgüsünü anlatıyor dizi.

  izleyin, değişik bir yapım.

  --- spoiler ---

  piç kurularının bozuk psikolojileri sebebiyle bok yoluna giden küçük çocuk ekran karşısında kahrolmama neden oldu.

  --- spoiler ---
 • az önce bitirmiş olduğum netlix yapımlarının en iyilerinden biri. oldukça iyi bir kurgu ve yan karakter derinliği var. almanlar ile netflix arasında güzel bir bağ oluşmuş durumda (bkz: dark). dizi boyunca karakterlerin geçmişle olan bağları oldukça iyi bağlandırılmış durumda. izlemenizi öneririm.
 • bir çırpıda 6 bölümlük ilk sezonunu bitirdiğim alman yapımı dizi.
  psikolojimi biraz yerinden oynatsa da genel olarak beğendim. sahneler, kostümler, kamera açıları oldukça iyi ve çok çalışılmış belli.
 • 2. alman dizim ve geriyor beni bunlar ya. o kasvet içime işliyor.
 • bi dünya iğrenç şey izledim şu zamana kadar; hiçbiri tansiyonumu düşürmeyi başaramadı. ama bu manyak dizi beni bayıltacaktı az kalsın. çocuğa yapılan herhangi bir kötülük kurgusal bir yapımda yer almasın ya. yeteri kadar pislikle yaşıyoruz gerçek hayatta zaten.
 • şaşırtıcı ama halen sözlüğün dikkatini çekememiş netflix yapımı.

  --- spoiler ---

  üç günde bitirdik. aslında katillerden birinin kim olduğu kel alaka bir replikte dark’taki sağır dilsiz küçük kız tarafından açık ediliyor. öteki katil ters köşe olmuş evet ama biraz zorlama olmuş. akıcı mı derseniz konu itibariyle merak uyandırıyor ama izlerken aynı şeyi yakalayamıyorsunuz. bir bölümde koku filmini izliyordu kız elinde de kitabı varsı orda da şık bir şekilde selam çakmışlar. başroldeki kızın aşırı donukluğu koku almamasından kaynaklanıyor sanki oraya refer edilmiş. sonu da saçmasapan havada kaldı.

  psikolog kadının diğer kadınlarla bağlantısı ne,
  bıyıklı polisle birbirlerini tanıyorlar mıydı,
  annesi madem biliyordu bunun parfüm marfüm olaylarını niye polise direkt gitmedi,
  keranecinin hikayesinin diziye katkısı ne oldu,
  parfümcü elemanın fransadaki soruşturmasına ne oldu,

  --- spoiler ---