şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yunanistan'ın kuzeybatı ucunda başkenti yanya olan 350 bin nüfusa sahip ipiros (epir) bölgesinin 60 bin nüfuslu preveze iline bağlı 3500 nüfuslu kasabasıdır.

  çok güzel bir coğrafyada güzel bir konuma, tipik ege görüntüsü ve ruhuna sahip turistik bir kasaba.

  osmanlı'da 13 yıl sadrazamlık yapmış olan damat ibrahim paşa 6 yaşında buradan getirilmiş bir devşirmedir ki, kasabanın türk tarihindeki önemi buradan gelmektedir.
 • muhteşem yüzyıl dizisindeki okan yalabık'ın pargalı ibrahim paşa karakterinden sonra önümüzdeki yaz türk turistlerin akınına uğramasını beklediğim kasabadır. ayrıca burda yaşayan 3500 civarı insan sadrazam damat ibrahim paşayı tanıyor mu böyle bir tarihsel kişilikten haberleri var mı çok merak etmekteyim.
 • küçük alanya
 • muhteşem yüzyıl da gösterildikten sonra türkiye'den günübirlik turlar düzenlenmeye başlamış yunanistana bağlı bir sahil kasabası . tur fiyatı 99 euroymuş . çok talep varmış filan haberlerde gösterdiler bugün gitmek isteyenlere duyurulur .
 • (bkz: parga turu)
 • turist olarak gidince çok memnun kalınan, fakat hafif nostrajik bir tarih sever için yürek burkan şehir.
  1912 de balkan savaşı ile elimizden çıkan parganın geçen yüzyıl başındaki hali:
  http://static.panoramio.com/…otos/large/1718322.jpg
  ve tüm binalarının yıkılıp italyan mimarisi ile yeniden yapılmış hali:
  http://www.adventuretours.rs/parga slike/grad.jpg
  bir tek köy kahvesi kalmış, o da restoran olmuş. cami yerinde otopark mevcut.
 • pek çok binasının yıkılmadığı yalnızca restore edilip boyandığı gözlerden kaçmamıştır.
 • coğrafi konumu sebebiyle şanslı şehirlerden biri burası. dağ yamaçlarına amfi tiyatro şeklinde inşa edilmiş evler birbirinden güzel koylara bakıyor. yeşil ve mavi tatlı tatlı dans ediyor. ha yapacak bir şey var mı derseniz, pek yok. hepi topu 4000 kişilik bir şehirden bahsediyoruz ama yazın özellikle plajda yuvarlanıp, yüzmek dışında hiçbir şey yapmak istemeyenler için ideal bir tatil yeri. yunan yerli turistlerin de gözdesi olduğu için gitmeye niyetliyseniz baya zaman öncesinden rezervasyon işlerini halletmeniz lehinize olur. şehir hakkında kendi websitemdeki yazıyı ise aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

  https://goo.gl/dpdkjb
 • bizi yüreğimizden yakalayan bir yer oldu parga. dağların denize açıldığı yere kurulmuş bu süper sempatik tatil kasabası rengarenk eski rum evleriyle dolu taş sokakların tepeden baktığı masmavi iyon denizi kıyıları ve tabii ki venediklilerin yaptırdığı güzel kalesinden oluşuyor. yazın tüm mutlu elementlerini bir arada içeren, mutlaka en az bir kere daha görüp içerisinde günler geçirmek istediğim bir şehir parga. yunanistan'ı karadan baştan başa igoumenitsa limanı rotasında geçiyorsanız uğramanız gereken bir yer.