şükela:  tümü | bugün
  • türk halkının yeni deyimlerinden biri. özellikle bayram ziyaretlerin bir ürünü olan hararetli sohbetlerin bir parçasıdır kendisi. "ya geçen ahmet'gile gittik, abi adam çok güzel bir yerde oturuyor, paris gibi yer vallah".

otobüs'deyim, yanımda yaşlı amca eğilerek: "şuna bak önceden böyle miydi, paris gibi oldu yer hey maşallah"

sorsan %99'u gezmemiştir gitmemiştir paris'e, ama nedense güzel olan her yer, paris gibi yer.
  • - nereye gitsek yahu? bak haftasonu neyim, gezelim azcık, ne dersin şura mı olsun, bura mı iyidir ki?
    - bana her yer paris. siz karar verin de gidelim

ben paris'e gitmedim, nasıldır, güzel midir afiyette midir bilmem etmem. ama 'mühim olan beraber olmak' mottosundan hareketle, gidilecek mekanın önem taşımadığı durumlarda sarfederim bu sözü. yeni filan da değil epeydir tedavülde.
  • hiçbir yerdir.
  • güzellik veya sosyallik bakımından bir şehiri tanımlamaktada kullanılır. misal beyrut için ortadoğunun paris i, diyarbakır içinde doğunun paris i denilir.
  • yani nasıl bir ibareyse toplumun her kesiminden katmanından duyabilirsiniz. güzellik/beğeninin nirvanası yılmaz aparatı.