şükela:  tümü | bugün
  • antoine leiris tarafından yazılmış mektup. bilmem doğru bilmem yalan:

‘cuma akşamı harika bir insanın, hayatımın aşkının, oğlumun annesinin hayatını çaldınız ancak benim nefretimi kazanamayacaksınız. kim olduğunuzu bilmiyorum, bilmek de istemiyorum, ölü ruhlarsınız siz. eğer sizin uğruna gözünü kırpmadan öldürdüğünüz tanrı bizi yaratmışsa, eşimin vücudundaki her kurşun onun kalbinde bir yaradır.

o yüzden, hayır. size sizden nefret etmemin vereceği tatmin duygusunu yaşatmayacağım. bunu istiyorsunuz ancak nefrete öfkeyle karşılık vermek sizi bu hale getiren cehaletle aynı şey olur.

benim korkmamı, etrafıma şüpheyle yaklaşmamı, güvenliğim için özgürlüğümü tehlikeye atmamı istiyorsunuz. kaybettiniz.

günlerce ve gecelerce beklemeden sonra onu bu sabah gördüm. cuma günü evden çıkarken olduğu kadar, 12 sene önce ona aşık olduğum günkü kadar güzeldi.

elbette mahvoldum, bu küçük zafer de sizin olsun, ancak kısa süreceğini bilin. o her gün bizimle olacak ve biz sizin hiçbir zaman sahip olamayacağınız özgür ruhlarla birbirimizi cennette bulacağız.

biz ikimiz, oğlum ve ben dünyadaki tüm ordulardan daha güçlü olacağız. size daha fazla zaman ayırmayacağım çünkü uykudan kalkan oğlumun yanına gitmek zorundayım. yalnızca 17 aylık, her gün yaptığı gibi yemeğini yiyecek, her gün yaptığımız gibi oyunlar oynacağız ve bu küçük çocuk tüm hayatı boyunca mutlu ve özgür olacak. onun nefretini de kazanamayacaksınız.'
  • mektubun orijinali

ingilizce seslendirilmiş bbc videosu

"...responding to hatred with anger would be to give in to the same ignorance that has made you what you are..."
  • sevgiden, merhametten dahası insanlıktan uzak bu yaratıklar için hiçbir anlam ifade etmeyecek olan mektuptur.
    yüreğine sağlık....
  • bingazi'de fransız hava kuvvetlerinin saldırısında eşi ölen ahmet mektup yazabildi mi?
  • bazi ibnetorlerin acili bir babanin feryadini hukumetlere yiktigini gosteren muhtesem bir tepki. sanki adamin sicilini incelemis amin oglu. gider hukumete de mektubunu yazar secimlerde de tepkisini gosterir sen merak etme amina koyayim.
  • tehlike karşısında dövüş veya kaç tepkilerinden kaç'ı tercih eden bir romantiğin mektubudur.

acısının büyüklüğü karşısında üzülmemek mümkün değildir ama dövüşmeyi seçmediği sürece o 17 aylık oğlunun da hayatı kararacaktır. aklını başına devşirip ışid'e ve daha da önemlisi ışid'i yaratıp karısının ölümüne yol açanlara karşı savaşmalıdır.
  • bizdeki karşılığı şu olurdu muhtemelen (bkz: kindar nesil)
  • bu mektupta ifade edilen duyguların benzerini dün amerikan meclisi de onayladı. "sizin öfkenizden, arzularınızdan, eylemlerinizden bize ne. biz sadece süregiden hayatımızı yaşamak istiyoruz" dedi amerikan halkı. bu duygusal mektup da arkaplanında böyle bir konformizm taşıyor.

"masum siviller" ifadesi tam da bu durumu meşrulaştırmak için uydurulmuş bir söz. dünya yanıp yıkılıyorsa kimse masum olamaz. canına kastediliyorsa, öfkelenmek hakkındır. duyguları alınmış, nevrotik şekilde kendine gömülmüş biri de öfke duymak yerine sinmeyi seçmiş demektir.

suruç ve ankara katliamına karşı bilerek sessizliği seçen "masum ve sivil" türkiye'nin batısı da bu duyguları paylaşmakta çok gönüllü. varsın bu şiddeti kaşıyan, bunu istikrar için bir silah olarak kullanan akp iktidarda olsun! milyonlarca sinek yanılıyor olamaz değil mi?!
  • bu mektup hakkinda yorum yapanlarin iki büyük yanilgisi var:
    -kolay mi öyle oynamiyorum demek? sen onlari öldürmeye calismazsan, onlar gelip seni yok edecek! onlardan nefret et ve onlara saldir!
    adamin yazdiklari aslinda teröristlerin degil, fransa halkinin hayatinda bir degisiklik yaratmak icindir. korkmayin, normal hayatiniza devam edin, yoksa onlar kazanmis olur diyor...

-avrupalinin hayati bütün dünyada degerli, digerlerinin cani cehenneme, bu ne ikiyüzlülük?!

bir ay icinde afganistan da, suriye de, libya da, nijerya da öldürülenler icin üzülmekten vaz gectim, oralarda insanlarin her gün öldürüldügünden haberin var mi? boko haram isid den daha cok insan öldürdü mesela, ama öldürenler de öldürülenler de müslüman. müslümanlarin öldürdügü müslümanlarin sayisi, israil tarafindan öldürülen müslümanlardan daha fazla ama onlara tepki yok. cünkü müslümanlarin öldürülmesi, sessiz kalan müslümanlarin umrunda degil!
    mesela polislerin corba ictigi mekani pkk taradi ve yoksul, gariban garson şeyhmus sanır hayatini kaybetti. pkk "savasta olur öyle seyler" dedi, milliyetciler "iyi bir kürt daha eksildi" dedi, devlet ellerini ovusturup "saldirmamizi mesrulastiriyorlar" dedi... simdi diyorsunuz ki, o corbaci icin niye dünya ayaga kalkmadi? sen kendi ülkende öldürülenleri umursamiyorsun ki!

azicik tutarli olsaniz, azicik vicdan sahibi olsaniz ne güzel olur!