şükela:  tümü | bugün
  • kuzeyin cehennemi. 8 nisan'da bizi bekliyor.

alexander kristoff un kazanacağını düşünüyorum. formsuz da olsa veledroma lider grupla girip sprintle alacaktır.
  • umarım bol yağmurlu, çamurlu bir yarış olur da kuzeyin cehennemi lakabını hak eder.

ayrıca 8 nisan 2018'de eurosport'da 12:20'de başlayacak.
  • 8 nisan pazar günü 116. edisyonu yapılacak olan sezonun 3. anıt yarışı.

https://twitter.com/…baix/status/981233748321751040
    official teaser

favoriler
    ***** greg van avermaet, sep vanmarcke, zdenek stybar, niki terpstra
    **** geraint thomas, jasper stuyven, gianni moscon, john degenkolb
    *** arnaud demare, peter sagan, wout van aert, alexander kristoff
    ** philippe gilbert, oliver naesen, ian stannard, mads pedersen
    * edvald boasson hagen, mathew hayman, heinrich haussler, edward theuns

world tour teams
    ag2r la mondiale
    oliver naesen, nico denz, gediminas bagdonas, rudy barbier, julien duval, tony gallopin, stijn vandenbergh

astana pro team
    truls korsaeth, hugo houle, laurens de vreese, dmitriy gruzdev, magnus cort nielsen, ruslan tleubayev, artyom zakharov

bahrain merida pro cycling team
    heinrich haussler, borut bozic, ıvan garcia cortina, kristijan koren, david per, luka pibernik, meiyin wang

bmc racing team
    greg van avermaet, jean-pierre drucker, stefan küng, jürgen roelandts, michael schar, miles scotson, nathan van hooydonck

bora – hansgrohe
    peter sagan, daniel oss, marcus burghardt, rüdiger selig, maciej bodnar, aleksejs saramotins, andreas schillinger

dimension data
    edvald boasson hagen, jay robert thomson, nick dougall, ryan gibbons, scott thwaites, jaco venter, julien vermote

groupama – fdj
    arnaud démare, mickaël delage, jacopo guarnieri, ıgnatas konovalovas, olivier le gac, marc sarreau, ramon sinkeldam, antoine duchesne

lotto soudal
    jens debusschere, lars bak, frederik frison, jens keukeleire, nikolas maes, marcel sieberg, jelle wallays

lottonl-jumbo
    dylan groenewegen, grondahl amund jansen, bram tankink, tom leezer, timo roosen, jos van emden, gijs van hoecke

mitchelton-scott
    mathew hayman, jack bauer, luke durbridge, matteo trentin, luka mezgec, alexander edmondson, michael hepburn

movistar team
    marc soler, ımanol erviti, andrey amador, jorge arcas, nelson oliveira, jasha sütterlin

quick-step floors
    philippe gilbert, niki terpstra, yves lampaert, tim declercq, ıljo keisse, florian sénéchal, zdenek stybar

team ef education first-drapac p/b cannondale
    taylor phinney, sep vanmarcke, matti breschel, mitchell docker, sebastian langeveld, daniel mclay, thomas scully

team katusha – alpecin
    marcel kittel, tony martin, mads würtz schmidt, rick zabel, alex dowsett, marco haller, nils politt

team sky
    gianni moscon, ıan stannard, geraint thomas, owain doull, christian knees, luke rowe, dylan van baarle

team sunweb
    edward theuns, max walscheid, tom stamsnijder, nikias arndt, lennard hofstede, søren kragh andersen, mike teunissen

trek – segafredo
    jasper stuyven, john degenkolb, koen de kort, ryan mullen, mads pedersen, gregory rast, boy van poppel

uae-team emirates
    alexander kristoff, sven erik bystrøm, simone consonni, roberto ferrari, filippo ganna, marco marcato, oliviero troia

procontinental teams

cofidis, solutions crédits
    christophe laporte, dorian godon, hugo hofstetter, cyril lemoine, jimmy turgis, bert van lerberghe, kenneth vanbilsen

delko marseille provence ktm
    yannick martinez, ıuri filosi, brenton jones, przemyslaw kasperkiewicz, evaldas siskevicius, gatis smukulis, julien trarieux

direct energie
    damien gaudin, adrien petit, romain cardis, sylvain chavanel, yohann gene, alexandre pichot, simon sellier

fortuneo – samsic
    michael carbel, pierre-luc perichon, maxime daniel, brice feillu, benoit jarrier, romain le roux, bram welten

vérandas willems-crelan
    wout van aert, michael goolaerts, stijn devolder, huub duyn, aidis kruopis, senne leysen, stijn steels

vital concept cycling club
    bert de backer, johan le bon, kris boeckmans, jérémy lecroq, julien morice, patrick müller, jonas van genechten

wb aqua protect veranclassic
    alex kirsch, kenny dehaes, jimmy duquennoy, ludovic robeet, franklin six, lukas spengler, julien stassen
  • parkuru berbat bir haldeymiş. cümbüş var.*

https://twitter.com/…baix/status/981853940240343041
  • en sevdigim yarisin 2018 versiyonu. bisikletcileri zorlasa da biraz yagmur camur olmasini istiyorum. bence bisikletciler de mazosist bir hissiyatla aynisini istiyorlar. zaten bircogu bu yaris icin manyaklik ama tekrar gelecegim diyorlar. tabi ki eurosport’un muhtesem spikerleri esliginde tum gun bu yarisi izlemek super olacak. hava ne kadar guzel olursa olsun, ne kadar sacma gorunurse gorunsun tum gun tv karsisinda olacagim. sevmeyene, bilmeyene abarti gelebilir belki ama yilin spor olaylarindan biridir.
  • geçen pazar rondede umduğumu pek bulamadım açıkçası. bu pazar, daha fazla atak, kan, ter ve gözyaşı istiyorum. parkurdan gelen resimler beni heyecanlandırıyor.

kimin kazanacağına gelirsek, %50 quick stepp ten birisi, %50 diğerleri.
  • eurosport-1 kanalında muhtemelen "berkem ceylan + caner eler + sarper günsal" anlatımıyla izleyeceğimiz ve en az 6 saat sürecek olan bisiklet yarışı..

keşke her haftasonu böyle günübirlik uzun yarışlar olsa..

ooo beybi..
  • geldi gönlümün efendisi. you shall not pass. kıymetlimisss. it's a final countdown dadadat dat dat daaaa.. (hastasıyız)
  • hollandalı theo de rooij, 1985 yılında iyi bir yarış çıkarırken kötü bir şekilde düşüp şansını kaybettikten sonra, her tarafı çamurla kaplıyken, uzatılan mikrofona şunları söylemişti:

“bu yarış tam bir saçmalık! hayvanlar gibi çalışıyorsunuz, işemeye bile zamanınız yok, üzerinize işiyorsunuz. bu çamurda sürüyorsunuz, sonra kayıp… kocaman bir b.k yığını.”
    hemen ardından, kendisine gelecek yıl da yarışmayı düşünüp düşünmediği sorulduğunda ise şöyle diyordu:

“tabii ki! bu dünyadaki en güzel yarış!”

kaynak:
    özgür nevres

işte bunun için paris roubaix. inşallah yağmurlu çamurlu işemeli sıçmalı bir yarış olur ve son düzlük olan o veledromda son sprint yarışın şanına yakışır.
    bisikletten zerre anlamayan herkeze şiddetle tavsiye ediyorum.
  • bisiklet üzerinde 4-5 gün üst üste 100km barajını geçmek bile çok ciddi bir hazırlık gerektiriyor. amatör bir kullanıcı olarak, sadece zwift üzerinde 8600km yol katetmeme rağmen çoğu zaman hem fiziksel hem de mental açıdan zayıf düşüp akıl almaz acılar çekiyorum.

#75770011 ilgili entry'de sydkrmn theo de rooij'den bahsetmiş. aslında bu acıya katlanmanın şifresi onun açıklamalarında gizli. bisiklet sürmek için, acıya dayanmak için ilginç motivasyon kaynaklarına ihtiyacınız var. bazen bu daha fazla acı çekme isteği oluyor, bazen de gezegenin en sert spor mücadelesinden ''yaşayarak çıktım'' demek için oluyor.

bu yüzden paris roubaix çoğu zaman bir yarıştan fazlası oluyor. insanın hem doğaya, hem kendisine meydan okuduğu, bile bile acı çekmeye gönüllü olduğu bir yarış. bu yüzden de bana sorarsanız 1. bitiren yarışçı ile sonuncu bitiren yarışçı arasında tatmin olarak çok bir fark göremiyorum. hatta sonuncu olan bir zafer boşalması yaşamadığı için çoğu zaman daha uzun tatmin süreleri yaşıyor olabilir.

bizler de bitiş çizgisi geçildiği andan itibaren günleri saymaya, bir sonraki paris roubaix'yi beklemeye başlıyoruz...

ve sonunda yılın kendi adıma en önemli günü geldi çattı. bisiklet üzerinde çekilen acıları az çok bilsem bile, her zaman iyi niyetle yarışlara yaklaşsam bile sadece de ronde ve paris roubaix üzerinde acımasız bir roma halkına dönüşüyorum. o veledrom gözümde birden kolezyuma dönüşüyor. kaza görmek dışında başlarına gelebilecek tüm olumsuzluklara açık oluyorum, üzülmüyorum. çünkü paris roubaix bunu gerektiriyor, onun çekim alanı bu bilinemezliğinden ve her şeye açık olmasından kaynaklanıyor. bu insanlar yarın bir bisikletçi değil gladyatör olarak oraya çıkacaklar. seyirciler de bisikletçileri daha çok zorlamak için yollardaki su kanallarını kapatıp onları taşlı yollara doğru itmeye çalışacaklar. bu yarış tamamen bir çılgınlık, başka bir şey değil. dünyanın en fair insanlarından biri caner eler'in bile ''yağmur bekleniyormuş'' diye gözleri parlıyorsa başka bir söz söylemeye gerek yok... bu çılgınlıkta hepimiz ortağız.

bu akşam her yıl yarıştan bir gün önce olduğu gibi jorgen leth'ten a sunday in hell'i izleyeceğim. izlemeyenlere de şiddetle tavsiye ederim.

ekleme: tour de france öncesi roland barthes'tan destan olarak fransa turu 'söylencesini' okumayı, hatırlamayı çok severim. genel olarak paris roubaix psikozuna da yazı çok uyduğu için onu da tavsiye ederim. kısa bir bölümünü paylaşayım:

''tur'un coğrafyası da deneyin destansal zorunluluğuna boyun eğer tümüyle. öğeler ve alanlar kişiselleştirilmiştir, çünkü insan bunlarla boy ölçüşür ve her destanda olduğu gibi burada da kavganın eşit güçleri karşı karşıya getirmesi gerekir: böylece insan doğalaştırılmış, doğa insanlaştırılmıştır. yokuşlar kalleştir - paris roubaix üzerinde aranberg gibi-, hırçın ya da ölümcül ''yüzdelere'' indirgenmiştir. (...) etaplar her şeyden önce etten ve kemikten oluşmuş birer kişi, birbirini izleyen birer düşmandır. - numaralandırılmış taşlı sektörler - destansal doğayı tanımlayan şu biçimbilim ve aktöre karmasıyla bireyselleşmişlerdir. 'etap' - sektörler - hırçın, yapışkan, tutuşmuş, dikensidir. hep nitelemenin varoluşsal bir düzeyinde yer alan ve yarışçının şu ya da bu doğal güçlükle değil de gerçek bir varoluş izleğiyle, tek bir devinimle algı ve yargısını bağladığı tözsel bir izlekle boğuştuğunu belirtmeyi amaçlayan sıfatlar (...)''

tanım: bir garip bisiklet yarışı.