şükela:  tümü | bugün
  • her iki şehri de görmüş kişilerin yapabileceği karşılaştırma.
  • ikisini görmedim ama birinde doğdum, büyüdüm. ve bence kazananın paris olduğu bir karşılaştırma.
  • paris'te trafikte herkes insan gibi durur, öyle seyreder. oysa istanbul'da trafikte adeta frp oynu gibi her an aksiyon, her an kaza riski, her an adrenalin vardır.

paris'te itfaiyeciler efsanedir, askeri birliktir, taşaklıdırlar, istanbul'da itfaiye köklü teşkilattır ama yazıyla köklüdür, fiiliyatta kökünü göremezsiniz, belediyenin himayesinde f type kadrolaşmalar görülür, belediye otobüs şöförleri bile itfaiyecileri sallamazlar.
  • paris'te takside bahşiş uygulaması vardır. istanbul'da yoktur.

paris'te doğal güzellikten ziyade insan emeğinin güzelliği vardır, istanbul'da doğal güzellik daha çoktur; ama insan emeği, şehri kötüleştirme konusunda mevcuttur.
  • her ikisini de görmüş birisi olarak yapabileceğim karşılaştırma. eyfel farkıyla paris mi? galata farkıyla istanbul mu?
    karşılaştıramayacağım galiba...
  • paris'te sokakta, markette, metroda yabancı biri size selam verir, gülümser... selamını almazsanız kabalık yapmış olursunuz...
    istanbul'da sokakta, markette, metroda yabancı biri size selam verir, gülümser... sonrası mı?sakın aklınızdan bile geçirmeyin... başka bir yöne bakın ve yengeç yengeç uzayın mekandan...
  • her ikisini görmüş biri olarak teraziye koysam biri ağır gelmez o derece. şöyle ki paris'te yabancılara pek iyi davranmazlar, çünkü turistten gına gelmiştir ve o müthiş fransız burnu büyüklüğü ile avrupa soğukluğu birleşince vatanımızda alışagördüğümüz sıcaklığı yaşayamayız. hele ki ingilizce konuşuyorsanız haliniz yamandır o derece.

sanıldığı gibi belediyecilik hizmetleri muhteşem değildir kaldığım süre içinde en az 4-5 kez patlamış kanalizasyon borularına, orda burda birikmiş çöp yığınlarına (şanzelize'nin göbeğinde hem de), en güzel meydanlardan birine atılmış boklu çocuk bezine rastlamışlığım vardır.

paris cidden pahalıdır. hele ki euro karşısındaki tl ezikliğini de eklerseniz durum daha da vahimleşir. arkadaşım bir odalık daireye 900 euro gibi bir kira ödüyordu mesela.

ama mimarisi ile tarihi ile müzeleri katedralleri şapelleri kiliseleri ile cidden muhteşemdir.

krepleri süperdir

demir yığını olsa da gece eyfel'i harikadır

istanbul'a gelirsek; vatanımdır
  • aslında birbirlerine çok benzerler.
    parisin farkı, şehir içindeki tarihi dokuyu çok daha iyi korumuş olmasıdır. istanbulda ise tarihi doku, ya çarpık kentleşme nedeniyle evlerin-işyerlerinin arasında kaybolmuş veya zaten küçük atölye benzeri işyeri olarak kullanılmaktadır.

istanbulun farkı ise, boğaz var daha ne olsun! tek başına fark atmaya yeter...
  • paris çiş bok kokar, istanbul cennet.

paris güzeldir ama benim değildir, istanbul her şeye rağmen çok güzeldir ve benimdir.
  • gezdik gördük. tamam ikisi de güzel şehir ama çok klişe olduğunu bilsem de istanbul'un cidden sikip atacağı karşılaşma. özellikle 90'larda kalmış o buğulu, kirli, tozlu istanbul'dan bahsediyorum.

ha parisin de avantajı var tabi, avrupa'da merkezi bir noktada oldugundan istanbul'dan daha güzel yerlere ulaşım için kullanabilirsiniz eheh.

ayrıca

(bkz: gaziosmanpaşa şanzelize kafe)