• bağcılarda doğdum büyüdüm. kurban olurum ben parisin bu gerçek yüzüne.
  • dünyanın neresine gidersen git kapitalizmin işlediği her yerde ''varoş'' diye adlandırdığımız semtler vardır. sosyalizmde her yer varoştur.
  • kule plastikten miymiş?
  • bir garip japon hastalığı: paris sendromu.
  • bu nasıl bir gerçek yüz böyle? adamların varoş bölgeleri bile derli, toplu lan. belli bir standardı hep korumuşlar. imrendim mk
  • en son geçen ay aracımla gittiğimde, sıkışık trafikte cam silme bahanesiyle önümü kesen ortadoğulu olduğunu düşündüğüm bir takım kişilere para vermediğim için saldırıya uğradığım ve aracımın hasar gördüğü şehrin yüzü. gerçeği bu mu derseniz, bence evet, hemen her yerini bildiğim bu şehrin gerçekten de artık yaşanılası bir hali kalmadı. göçmen olarak gelen insanlar parisin de içine ettiler.
  • mathieu kassovitz'in 1996 yapımı la haine filminde anlattığı yüz. bu arada bazı fotoğraflar da güzelmiş.
  • resmi olarak paris olan, aslında paris'in banliyösünün başlangıcı olan, mültecilerin ve fransız olmayanların bol olduğu paris.
  • paris'te sadece boynu fularlı, götü bademli mösyöler, madamlar yaşadığını zanneden ibibikleri üzmüş görüntülerdir. ne bekliyordunuz ki ? fransız olunca fakir olunmuyor mu ? eve tadilat yapılmıyor mu ? sokağa çöp atılmıyor mu ? daha 150 sene öncesine kadar bok kokusundan durulmuyormuş amk şehrinde. önceden kartpostallar milleti delirtiyordu şimdi aynı görevi instagram yapıyor. radyo kulesi gibi bir demir yığınından romantizm çıkaranlara müstehak tabi.
  • paris hakkında tek bilgi kaynağım ahmet haşim'in yazdığı bize göre eseriydi. orda anlatılanlara göre çok kozmopolit ve pismiş. eğer pis ise sasirmayacagim gerçek yüzdür.
hesabın var mı? giriş yap