şükela:  tümü | bugün
 • genellikle otoban üzerinden bir şehire girerken, şehir girişinde p+r olarak görünen ve insanlara, şehir dışında güvenli bir otoparka cüzzi bir miktara arabayı bırakma ve ücretsiz şehre gidiş geliş biletleri sağlama olanağı sunan , çoğunlukla şehir yönetimi destekli ve şehir içi trafiğini hafifletme amaçlı otoparkların genel adı. özellikle batı avrupada çok sık görülmektedir.

  amsterdam arena’nın altındaki katlı otopark mesela buna örnektir.kapalı otoparkta günlük park bedeli 5.5 euro, ve bu bedele amsterdam centraal’e metro ile iki gidiş geliş bileti de dahildir

  ayrıca brugge’de de tren istasyonunun hemen yanındaki katlı otopark da p+r dır. 2.5 euroya arabanızı bir gün boyunca bırakıp, arabadaki herkes, otobüs ile markt’a gidebilirsiniz.
 • ümraniye'de uygulanmaya başlayacak sistem.
  haldun alagaş spor salonu'nundaki otoparka aracını park edenlerden hem ücret alınmayacak, hem de bu araç sahipleri ümraniye'nin merkezine 10 dakikada bir ücretsiz kalkacak olan servislerle taşınacak.
  ispark'tan bir yetkili, bu sistemin türkiye'de yüz ana caddede uygulanması durumunda yılda 12 milyon dolar tasarruf sağlanacağını ve en az 132 bin ton karbon salımının da önüne geçileceğini söylemiş.

  ayrıntılar ve kaynak:
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7174405.asp
 • (bkz: kiss and ride)
 • en son ocak 2012'de amsterdam gezisi için kullandığım sistem. sanırım 7,5 euro civarı bir ücret vermiştik. bisiklet alabildiğiniz gibi gidiş dönüş tren bileti de alabiliyorsunuz. akıl edenin aklından öperim.

  eğer şanslıysanız mesela, ben o zaman için şanslıydım ki park and ride girişinde bir anket sonucu gidiş dönüşümüz için bize bir mini cooper verildi şoför ile. ulan türkiye'de olsa adamı döverler arabayı da alır giderler ahaha.
 • ingiltere'de şehir merkezi dışında yaşayanların tercih etdiği bir sistem. millet arabasını park and ride otoparkına kadar sürüyor ve park yeri sorunu olmadan arabanızı park ediyorsunuz sonra ortalama 10'ar dakikada bir otobüs şehir merkezine milleti götürüp getiriyor. şehir merkezindeki park sorunu ve fahiş park ücreti yerine daha az ücret ödeniyor. (bkz: şerefsizim aklıma geldiydi)
 • münih'te 24 saati 1 euro'dan park etmemi sağlamış sistem. aylık ücreti de baya cazip. neden avrupa bu kadar iyi ve neden biz bu kadar kötüyüz sorularının yüzlerce cevabından biri olarak gösterilebilir bu sistem. tabi yılda 1 km metro yapılınca tüm bilboardlarda reklamı yapılan bir ülke için fazla şeyler bunlar. fazla vizyona gerek yok. daya makarnayı gitsin. hökümetimiz çoh iyi...