*

şükela:  tümü | bugün
 • diktatördür, darbe yapmıştır. iktidarda tam on sekiz yıl kalmıştır. ama başına geçtiği ülke kore olduğu için mi yoksa darbe "kansız" olduğu için mi bilinmez,, adı pinochet ile, evren ile bir anılmaz. hatta adını kimse anmaz.
 • güney koreli iktisatçı ha joon chang, kicking away the ladder adlı kitabının türkçe baskısına yazdığı önsöze göre mustafa kemal, park chung hee'nin rol modeli idi:

  "1970'lerde ülkem kore'de büyürken, ilkokulda dünyanın büyük siyasi liderlerinin devletin yayınladığı yaşam öykülerini okumaya teşvik edilirdik. elbette o dönemin güçlü diktatörü general park chung hee de bunlardan biriydi. diğer liderlerin arasında öne çıkan isimler george washington, abraham lincoln, winston churchill ve charles de gaulle'dü. ancak dünya sahnesinde sadece amerikalıların ve avrupalıların yerinin olduğunu düşünen üçüncü dünyalı bir okul çocuğu için bu liderlerin arasında bir de türk liderinin bulunması ilginç bir durumdu. bu türk lider, general kemal paşa ya da kore'de daha çok bilinen adıyla kemal atatürk'tü. kemal atatürk'ün yaşam öyküsünü okuyan bir okul çocuğu bile çok uzaklarda bir ülkeyi (mesafe olarak uzak ama linguistik olarak yakın, türkçe de korece de ural-altay dilleridir) yönetmiş olan bu liderin general park için bir rol modeli olduğunu anlayabiliyordu. her ikisinin de mütevazi bir geçmişi vardı, her ikisi de bir darbeyle başa geçmiş askerlerdi ve en önemlisi her ikisi de kendilerini, ülkelerini yoksulluktan kurtarmayı hedefleyen kararlı ve çoğu kez katı modernleştiriciler olarak görüyorlardı, öyleydiydiler de. yıllar sonra bir üniversite öğrencisi olarak kalkınma iktisadı okuduğumda kemal atatürk'ün gerçekten de daha sonra devlet güdümlü kalkınma stratejisi diye adlandırılacak olan stratejiyi ilk uygulayan üçüncü dünya lideri olduğunu öğrendim. general park'ın versiyonunun kemal atatürk'ünkinden daha başarılı olduğu iddia edilir.

  aradan daha da uzun bir zaman geçtikten sonra bu kitapla ilgili araştırma yaparken aslında devlet güdümlü kalkınma stratejisini ilk uygulayanın ne kemal atatürk ne meiji dönemi japon imparatorları ne de almanya'nın şansölyesi otto von bismarck olduğunu anladım. stratejinin,
  o dönemde sanayi alanında ingiltere'den daha üstün olan hollanda'yı alt etmek isteyen, ilk ingiliz başbakanı robert walpole ile çıkmış olduğunu gördüm. "
 • kendisi ve dönemi ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için, birkaç film önerisinde bulunalım:

  (bkz: silmido)
  (bkz: hwaryeohan hyuga)
  (bkz: swiri)
  (bkz: gongdong gyeongbi guyeok jsa)
  (bkz: geuddae geusaramdeul)

  çok yakın arkadaşı ve aynı zamanda ulusal istihbarat örgütü şefi kim jae-gyu tarafından 1979 senesinde öldürülmüştür.
 • modern kore'nin yaratıcısıdır . yaptığı darbe sonrasında ülkede yolsuzlukları bitirmiş. kalkınma hamlesi başlatmıştır.
 • karizmatik bir liderdi.