şükela:  tümü | bugün
  • cogunlukla bayan soforlerin basarabilecegi olay.
  • el freni çekilmemiş halde "yokuşta" bırakılan servis aracının, öğrenci dolu vaziyetteyken kayması ve okul önüne park ettiğiniz aracınıza çarparak durması şeklinde gerçekleştiğinde hayat kurtaran bir hadisedir. evet belki ben bir kahraman olamadım ama arabam oldu.
  • eger trafik kanununda belirtilen kurallara uygun bir park yapilmamissa duran araba surucusunun enaz 8de 1 suclu sayilacagi kaza..
  • buyuk ihtimalle cop arabasinin gerceklestirmis oldugu hadise.
  • önünde bayır gibi boşluk varken "yok hacı bak şimdi şu iki arabanın arasına nasıl giriyorum" tarzında talihsiz bir beyanat sonucunda park etmiş arabalara sürtme şeklinde de gerçekleşebilecek hede.
  • (bkz: #6131480)
  • evimizin onunde annemin arabasinin basina bugun, ilki tamir edilmeden, ikinci kez gelen korkunc olay. ilkinde kapilardan biri cizilerek iceri girmisti bu sefer butun camurlugun basina aynisi gelmis. ilk hadisede yesil boyanmisti bunda kirmizi. 2 olay cok kisa sure arayla oldugundan iki boya da duruyor su anda. yalniz arabanin hacmi kaporta gunden gune iceri girdikce kuculuyor.

edit artik sahidim ama bisey yapamadim.biraz once bi kamyon yoldaki butun arabalara carpti. sesle uyanip kalktigimda bizim arabalarin yanindan gecmisti, bize carpti mi bilmiyorum ama diger arabalara carpip hafif salladi. ciddi ciddi girdi arabalara gacir gucur sesle. plakasini goremedim. kamerayla cekmeye calistim ama kamera acilmadi bi turlu. ay sinirden catliycam, bakalim sozluge yazmak geciricek mi. i ih pek ise yaramadi. bu saatte yapicak bisey de yok.

edit 2 dun gece olayin boyutlarini kavrayamamisim. kamyon 3 arabayi hasat etmis, 1 tanesi hurdaya cikacak durumda, resmen ustunden gecmis (o benim penceremden gorulmeyen bi noktadaydi). bizim arabalarda bisey yok ama gece plakasini alamamis olmama cok uzuldum. arabalarin cevresinde toplanmis insanlara gorduklerimi ama bisey yapamadigimi catlak bi sesle (zira uyanir uyanmaz arabalara kostum) sinirli sinirli anlattim biraz once. insanlar kamyonun calinti oldugunu ve birseyden kactigini dusunuyorlar. son durum bu sekilde. benim biraz kaportalari icine soktugunu dusundugum kamyon arabalari ezmis meger, pofff.
  • kaskoya hasar ödetmek için yapılan kolpa beyan.

park ederken falan mallığın dik alasını yapıp aracı bereleyen bilimum özürlü sürücünün, "öküzlüğümden, dikkatsizliğimden, beceriksizliğimden folloş ettim otomobili, bi yaptırıverin sayın abim" demeye utanıp, başvurduğu yegane yalan.
  • çok sinir bozucu bir durumdur, ekstra öğelerle zenginleştirilerek daha da iğrenç bir hale getirilebilir. mesela:

sıkıcı bir günü sonuçlandırarak eve gitmenin sevinciyle arabanıza doğru yol alırsınız ve bir de bakarsınız ki denyonun biri gayet düzgün park edilmiş arabanıza arkadan son sürat bindirmiş, arabanızı mutasyona uğratmıştır. "bu ne biçim bir gündür böyle" diye düşünürken polis gelir ve karakola gitmeniz gerektiğini söyler, ortada yaralanma ile sonuçlanmış bir kaza vardır. "yaw benim ne alakam var, orada bile değildim" sözünüz etkili olmaz ve ekip otosuyla yola çıkarsınız, yolda hastaneye uğrar polis ve yaralının da ifadesini almak ister. yanınızdan ayrılır ve sizi yanınızda bir memurla bırakır. tam da bu anda yaralının yakınları içeri girer ve sizi pis pis süzmeye ve sanki siz duymuyormuş gibi hakaret etmeye başlar***. yavaş yavaş yanınızdaki memura yanaşmaya başlarsınız. bu arada yaralı şöför kan revan içinde ameliyattan çıkar ve bir an gözgöze gelirsiniz. 23 numaralı "senin yüzünden başıma neler geliyo pezevenk" bakışınızı takınarak yaralıyı süzerken yaralı yakınları bu bakışınızı fark eder ve 42 numaralı "yat kalk o polise dua et" bakışlarıyla size karşılık verir. ifade almak için giden polislerin de gelmesiyle ekip tamamlanır ve karakola doğru yola çıkılır.

karakola varınca sizi bir köşeye oturtarak "raporu yazan arkadaş da gelsin, ifadenizi alırız" denir ve beklemeye başlarsınız. bilmediğiniz şey ise sizin kazanızla ilgilenen polis, gelirken başka bir olayla daha ilgilenmek zorunda kalmıştır. sandalyede iz çıkarmak üzereyken beklediğiniz kişi gelir ve içeri girer girmez size şaşkınca bir bakış atar, sonra da sinirle "ya bu adamı niye getirdiniz, bu adam orada bile değilmiş ki" diyerek sizi gönderir. boynunuz bükük bir şekilde dışarı çıkmışken ister istemez gülümseyip "ulan orada olmayan adam bile oldum yani, daha ne olsun" diyerek evinize dönersiniz ve "bu da böyle bir anımdır işte" diyerek günü sonlandırırsınız, ama o da ne, çok erken konuşmuşsunuzdur.

ertesi gün karakoldan telefon gelir, hakkınızda şikayet vardır. "haydaa noluyo lan" diyerek karakola gidersiniz ve orada tekrar sinirleriniz zeybek oynamaya başlar: size çarpan kişi sizden şikayetçidir ve dava açmak istemektedir, gerekçesi de "eğer o araba orada olmasa bu kaza olmazdı"dır. oturup ifade verir ve durumun nasıl olduğunu sorarsınız, size "bilirkişi inceleme yaptıktan sonra haklı bulursa dava açılır" cevabı verilir. eve döndüğünüzde bu kez de "ulan böyle bi nedenle şikayetçi olunuyosa kesin bi terslik daha olur, bi de dava açılır" diyerek paranoya yaparsınız.

aradan 1 ay geçer, paranoyanız geçmiş ve arabanız hariç herşey normale dönmüştür...mü acaba? pat diye eve mahkeme celbi gelir, üzerinde herhangi bir bilgi de olmadığından iyice tutuşarak mahkemeye gidersiniz. saatlerce bekleyip türlü türlü psikopatla muhatap olup bir de olan kalan aile faciasına tanık olduktan sonra sıra sizin davanıza gelir. tam içeri girerken gözünüz duvardaki listeye takılır, davacı olarak görünmektesinizdir. hakimle yüz yüze geldiğiniz anda "ulan bu kamu davası tadında bişe olmasın" diye düşünürsünüz, hakikaten de öyle çıkar. "benden şikayetçi olan yoksa ben de olmam" diyerek konuyu kapatır işinize gidersiniz. artık konu kapanmıştır, arabanız tamirden çıkınca hayat normale dönecektir.

haftalar aylar geçer ama araba servisten çıkmak bilmemektedir. telefon açıp "lan oğlum sıfırdan mı yapıyosunuz arabayı" dersiniz ama nafile, her seferinde "parça bekliyoruz abi", "araba meme yaptı abi", "kıl oldum abi" diyerek oyalamaya devam etmektedirler. nihayet 4 aylık bir süreden sonra arabanız teslim edilir, ancak bu kez de aylardır öylece yattığından türlü türlü arıza ve çürüme başgösterir, üstelik servis de bir yerleri tamir ederken diğer yerleri bozmuş gibi durmaktadır.

sonuç olarak yaklaşık 6 ay boyu aralıklarla (ve sonrasında da iflah olmak bilmeyen arabanız her arıza yaptığında) sinir bozukluğu yaşarsınız ve tek suçunuz kurallara uymuş olmaktır.

ve işte bu da böyle bir anımdır...
  • ozellikle alkol muayenesi icin trafik polisi tarafindan cevirilip, kenara cekmis ve park etmisseniz, bir polis sizinle ilgilenirken, digeri baska bir araba cevirmisse, o araba da arkanizdan yavastan yavastan, yaklasip yaklasip, dbaaannnn diye gecirirse, park halindeki arabaya carpilmasi seklinde kaskoya aciklayabileceginiz olaydir. kapi gibi hikayeniz olur. sahitli mahitli.