şükela:  tümü | bugün
 • ankara yıldızda carsının yanında bulunan 4 yıldızlı otel.
 • istanbul gümüşsuyu'nda alman konsolosluğu yanındaki yıkık ucube.
 • dönemin istanbul belediyesinin emriyle kırpılmış bina. çirkinlik abidesi.
 • eski, yani bu ucube şey yapılmadan önce aynı bölgede bulunan ve çok daha zarif bir mimarisi olan gerçek park otel'de bulunmuştum. lokantasında mükemmel bir boğaz manzarasına karşı yemek yenirdi.
  (bkz: sozlukte nostalji yapmak)
 • şimdiki gudubet yapının sahibi asıl park otel'in pek köklü, aman efendim pek müstesna bir tarihi vardır.. italyan mimarların katkısıyla yapılan konağın ilk sahibi, yine bir italyan olan baron blanc'dır.. sonrasında, abdülhamit bey, yapıyı baron'dan alı alıverip, hariciye nazırları içün bir lojman biçimine sokuşturmuştur.. binsekizyüzdoksanyedi senesinde ise, berlin illeri elçisi ahmet tevfik paşa'nın mülkiyetine geçmiştir bu gamlı konak.. nihayet, bindokuzyüzotuz'da da, tevfik beyin oğlu ali nuri okday'ın girişimiyle miramare oteli olarak hizmete giresi gelmiştir.. bir yıl sonra park otel adını alıp; aram hıdır beyin muazzam işbilirliğiyle de, bilhassa barı, dünyanın en namlı mekanları arasına girivermiştir..

  efendim, bu bar, öyle bir ünlüdür ki, o kadar olur hani.. yahya kemal beyler, buranın, rakamla tamm 16 sene aralıksız müdavimi olmuştur misal.. rakı üstadları içün bizzat icat ettikleri, kekikli zeytin ve kırmızı biberli küp beyaz peyniri, kimi meclislerde hâlâ sitayişle anılagelmiştir nitekim.. gin-fizz'i de pek meşhurdur: fransız gümüşü kaplarda incecik pudra şekeriyle birlik servis edilmesi, dünyanın başka herhangi bir boylamında rastlanır hadise değildir a.. ecnebi deyişle, irish coffee'si, o vakitler başka hiçbir yerde bulunmayacak hint kahvesinden sayılmıştır ayrıca..

  orhan boran, mücap ofluoğlu, bedii faik, şevket rado, cahide doruk gibi müdavimlerinin anılarında bolca yer tutan park otel'in 'danslı çay'larında tango pozisyonunda bulunmak adetten olduğu gibi; bindokuzyüzyirmibeş'de yapılmış, bir italyan usta marifeti olan gül ağacı ve meşeden oyma nefiş barında kuru üzümlü martini devirmek de, hak yolu olmuştur aynen..
 • // (...) bugünlerde, türsak 2. sınıf öğrencileri ile, atölye çalışması çerçevesinde, iki kısa film çekiyoruz. istanbul'daki çarpık yapılaşmanın önemli bir tanığı olacak "park oteli cinayeti" ile "galata köprüsü"nü konu alan, çekimi tamamlanmış filmlerim ise montaj aşamasında bekliyor. (...) //

  bizden bir fotoğrafçı -sinemacı hilmi etikan 'la söyleşi / ikram taştan

  http://www.kameraarkasi.org/…lmietikan/soylesi.html
 • otele gumussuyundan girince karşınıza nefis bir bahçe çıkardı bina kapısının tam önünde de devasa bir manolya ağaci vardı. binadan tek kurtulan ve hala yaşayan tek yaratık meşhur barıdır. zihni tarafından alınmış ve önce teşvikiye sonra da kuruçeşmedeki mekanlarında kullanılmıştır. bahçenin alman konsolosluguna bakan köşesinde ise kücük bir pastahane vardı. buranın truflerinin maron degizelerinin ve çikolatalarının üstüne yoktu
 • uludag'da bu sene* gittigim ve konakladigim ayrica da cok memnun kaldigim sirin gosterissiz ve guleryuzlu bir personele sahip otel.
 • personellerinin süper ilgili olduğu otel şöyle ki;
  yemekte sordukları 5000 sorudan aklımda kalanlar:
  - akşam napıcaksınız?
  - neden az yemek yiyorsunuz?
  - çalışıyor musunuz?
  - neden iki günlüğüne geldiniz?
  - öğlen siz yoktunuz?
  - bu puro aromalı mı?
  vs. vs. biraz çok soru soruyorlardı ama yine de çok şirinlerdi. bir de anında boşalan bardağı doldurma gibi bir özellikleri vardı bu sebeple o sırada arkadaşım farkında olmadan elini bardağın üstüne getirmiş ve garson arkadaşımı bir güzel sulayıp, gülme krizi geçirmemize de neden olmuştur.
 • bi tanede edirne de vardir.lobisinin ortasında kocaman bi somine bulunur ki bu ozelligi ile turunun tek ornegi olarak bilinir.