şükela:  tümü | bugün
 • parker firmasının, dolmakalemler için ürettiği mürekkebin model adı.
 • dolmakalem murekkepleri arasinda ozel bir yere sahiptir. muadillerine oranla daha cabuk kurur ve daha az yogundur. fiyat performans orani yuksektir.
 • mavi-siyah renk mürekkebi dolmakalem içinde birkaç gün bekleyince neredeyse turkuaza dönüyor.
  hatta yeşil.
  ilginç.

  ama hoş değil.
 • (bkz: çöp)
 • ilk başlarda sözlükte sık rastlanan sıradan ukalalar gibi burun kıvırmıştım. şu anda yıllardır kullanan biri olarak tek söyleyebileceğim: benim bugüne kadar kullandığım en iyi mürekkep budur. lamy, pelikan, waterman vs. çeşitlerini kullandım ama hiçbiri kağıt seçmeme, yumuşaklık, kolay kurumu konusunda bunun yanına yaklaşamaz. ayrıca siyah ve mavi renkleri cidden güzeldir ve solmazlar. iş için, gerçek yazım (sayfalarca) için, hızlı yazım, dışarda kullanım için idealdir.
 • ucuz ama iş görür bir dolma kalem mürekkebidir, kısaca öğrenci işidir. iki ay kadar önce 57 ml'lik şişesini 9 lira gibi bir fiyata almıştım, piyasadaki diğer mürekkeplerle karşılaştırınca bütçe dostudur.

  daha önce de söylendiği gibi, blue black rengi, yazdıktan birkaç saniye sonra lacivertten daha açık bir renge dönüşüyor ama bana kalırsa bu o kadar da büyük bir problem değil. ama siz gerçekten koyu bir mavi istiyorsanız bu mürekkebi muhtemelen sevmezsiniz. benim açımdan şu ana kadarki tek kusuru ise, bazı kağıtlarda kağıdın arkasına geçiyor olması. hep (bkz: mead cambridge) marka defterde kullandığım için böyle bir sorun olmamıştı ancak sınavlarda dağıtılan kağıtlarda mürekkep kağıdın arkasına geçtiği için epey sıkıntı yaşadım. sonrasında aynı kalınlıktaki bir sınav kağıdı üzerinde lamy blue black kartuşu denediğimde ise böyle bir sorun olmadı. sonuç olarak, kendi seçtiğiniz kağıtlar üzerinde kullanmanız şartıyla uzun süreli yazmalar için gayet uygun bir mürekkeptir, hızlı kurur, üzmez.
 • 'underwriter' bir solak olarak yaşadığım en büyük problem, mürekkebin kurumasını beklemekti ta ki quink'le tanışana kadar. sadece bu açıdan bile vazgeçemeyeceğim bir ürün oldu. yine fiyat/performans skalası muadillerini geride bırakacak cinsten. blue-black rengini pek çok kişi beğenmez ancak ben beğendim. yeşile çalan koyu bir mavi. biraz da noddler's'in özgün mürekkeplerine benzettim, rengini. yakında normal maviyi de alıp deneyeceğim. şu an için hızlı kuruyan mürekkeplerde favorim, quink.