şükela:  tümü | bugün
 • nasa'nın 2018 yılında "güneş'e dokunmak" amacıyla fırlatacağı uzay aracı. adını eugene newman parker'dan alıyor.

  araç güneş'e venüs'ün çekim kuvvetini kullanarak ulaşacak ve güneş'e yaklaşık 6 milyon km civarı yaklaşarak yıldızımıza en yaklaşmış uzayaracı ünvanını alacak. tabi bu kadar yaklaşmak termal kontrolün önemini kat be kat arttırıyor. yaklaşık 1400 dereceye kadar çıkacak olan sıcaklıktan korunmak için araçta 11.43 cm kalınlığında bir ısı kalkanı olacak. dün nasa'nın instagram hikayesinde kalkanın bir örneğinin demonstrasyonunu yapmışlardı flamethrower gibi bişeyle. ciddi bir koruma sağlayacak bu kalkan ve görev yüklerinin bu sayede oda sıcaklığında kalacağı belirtiliyor.

  öte yandan görevin icra edilmesinin amacı güneş'in atmosferinin bir katmanı olan korona bölgesi ve güneş rüzgarları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek. güneş rüzgarları, dünya'mızı da etkileyen olaylar olduğu için önem arz ettiğini söylersek yanlış olmaz. çok kuvvetli bir güneş rüzgarı sahip olduğu manyetik etkiyle elektronik cihazları bozabilir en basitinden ancak dünya'mızın manyetosferi bizi güneş rüzgarlarından büyük ölçüde koruyor.

  aracın entegrasyon sürecine çoktan başlanmış sanırım. üstte de söylediğim gibi aracın 2018 yılında delta iv heavy roketi ile fırlatılması planlanıyor. detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  https://www.nasa.gov/…nt/goddard/parker-solar-probe
 • saatte ulaşacağı 725 bin km'lik hızıyla, güneş'e gönderilen bir başka araç helios'un* hız rekorunu kıracak.

  bu saniyede 200 km ve ışık hızının .067%'si demek.

  ayrıca güneş'e en çok yakınlaşan uzay aracı ve görev alacağı noktada 1500 dereceye ulaşacak sıcaklıkla da yeni rekorların sahibi olacak.

  muhteşem bir iş.

  (bkz: helios/@zenithgeist)
 • güneşin atmosferinde uçuş yapacak uzay aracı.

  kronos gibi 15 gezegeni yutan yıldızların davranışlarını belki anlayabilirler. çünkü bilim insanları 15 gezegeni simülasyon olarak başka yıldıza atınca kronos gibi bir yutma ile karşılaşıyor.
 • buradaki linkten adınızı güneşe gönderebilirsiniz. kendine ufak şımarıklıklar yapmak isteyenler için birebir.
 • müthiş

  27 nisan 2018'e kadar adınızı güneşe yollanacak uzay aracındaki memory card üzerine yazdırma şansınız var:)
 • adınızı güneş'in etrafında en yakın mesafede dönecek uzay aracında güneş'e gönderme şansı sunan nasa'nın yaptığı çok tatlı bir çalışma.

  adımı yazdım, çok tatlı bir sertifika göndermişler, ufaktan bir uzay yolculuğu yapmışım hissi verdi. dilek de diledim ben, aşağı yukarı tanrım güneş sayılır fotosentez falan açısından bakınca, o kadar ot gibi yaşıyorum, dilek dilemeden olmazdı.

  link şu;
  http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/…on/name-to-sun/
 • 31 temmuz 2018'de fırlatılması planlanmıştır. detaylı bilgi için link
 • şimdiye kadar güneş'e en yakın insan yapımı şey olacaktır. az daha ayrıntı: http://www.suskumru.com/adini-gunese-gonder/