• söz isteme hareketi...
  • erkek çocuklarda, ilerde pipi kaldırmak olarak gerçekleşen asörtif bir çocukluk sanrısı.
    (bkz: orta parmağı kaldırmak)
  • değme parmaklara taş çıkaracak bir baş parmak kaldırmak vardır ki, kısaca v denir ona.
  • sınıflarda kimin söz alacağını belirlemek için yapılan eylem. konuşmak isteyen öğrenci parmağını kaldırır. öğretmen de birine seslenir o da söyler söyleyeceğini. güzeldir. "sınıf kalabalık çocuklar, hepiniz birden konuşamazsınız, o yüzden söz istemelisiniz". arada bir alırsınız sözü. konuşursunuz. ama bir çok çocuk ilkokuldan sonra parmakları havada hala söz istemektedir. yirmi yaşına gelir hala söz ister, kırk yaşına gelir yine söz ister. sanır ki bir öğretmen çıkacak ve: "evet tarık sen söyle bakalım" diyecek. o bunları sanırken, bazı hınzırlar kaçak yapılar yapmış, içine yerleşmiştir. malzemeden çalmış, kağıttan ev yapmıştır.
    (bkz: sen uyu ben takiliyim inceden)
  • lisede ve üniversitede el kaldırma eylemine dönüşen söz isteme hareketi
  • hermione grangerin ders suresince cok sik gerceklestirdigi eylem.
  • sınıf hareketidir.

her zaman delice "ben akşam çalıştım ki, ben çok akıllıyım olum" tipi, tendinit olmak istercesine elini kolunu savuran kuzular,

"dur çalıştığımı hoca anlasın ama karizmayı da örttmenimm örtmenimm diye keriz gibi parmak sallayarak bozmayayım, en iyisi cool bir şekilde parmağımı kaldırıp sıkılır gibi bekleyeyim" tipi koyunlar,

"parmak kaldırmaya utanıyorum anasını. neyse dur kaldırayım da rezil olmayayım, aman şimdi de utandım elimi indireyim, öff ya indirince de sanki dravdan kaldırmışım gibi oldu, dur azıcık daha kaldırayım" tipi devekuşları,

"çalıştım ama parmak kaldırıp yaltaklanmayı kendime yediremiyorum, hocanın sessizleri kaldırmasını fırsat bilip, beni kaldırınca cevabı karizmatik bir şekilde hocanın alnına yapıştırayım da efendi ve akıllı öğrenci tribinden saygı, kanaat falan koparayım" tipi çakallar,

"soru mu, ne sorusu lan?" tipi öküzler ve

kantinde köşede sigara içip kağıt oynayan ve tüm bu durumlardan alakasız olan kurtlar

sınıf mevcudunu oluşturur.

ne kadar demografik değil mi? aynı dünya... küçük bir dünya profili...
  • şuradaki yazıya konu olan eylem.
  • ingiltere'de de aynı sistem aynı düzen varmış arkadaş. merak ettim ingiliz'e sordum. sizde de ilkokulda böyle parmak kaldırılıyo mu diye. elbette dedi. bütün dünyada aynıdır ilkokulda öğretmen soru sordumu öğrenciler böyle söz ister dedi. ilgincime gitti açıkçası.
  • parmak kaldırmak... insan davranışlarının küçük bir imgesi. düzenli olmaya alışmak, parmak kaldırmak. her ne kadar düzen ve parmak kaldırmak birbiri üzerine oturmasa da, parmak kaldırmak pek çok düzeni oturtmayı sağlayabiliyor. ilkokul çağlarındaki hem parmakla, hem sırasıyla... sırasıyla değil parmakla arkadaşım. parmaksız olmaz, parmağını kaldır yavrucuğum... öğretisi pek çok çeşidiyle karşımıza çıkabiliyor. öğrenciler yeni parmak kaldırma teknikleri üretiyor ve aslında kendi üslûplarını parmaklarıyla belli ediyor.

arkadaş ortamında, ailede söz hakkı isterken parmak kaldırmak ilginç olabilirdi büyük yaştaki çocuklar için. öğrencilikte ise büyük gruplar içinde söz hakkının sağlanabilmesi için önce parmak sonra öğretmen tarafından seçilmek. sırayla değil, parmakla arkadaşım.

öğrencilik hayatı boyunca bilindiği düşünülen konular hakkındaki sorulara cevap vermek istenirken parmaklar daha bir cesurca kalkmıştır. bilinmediği düşünülen konularda ise, diğer elin avucuna alınarak saklanmıştır o parmak. emin olunmayan cevaplarda da sıranın üzerinde durmuş ve oynar bir halde kalksa mı kalkması mı düşünülmüştür. bazen öğrenmek için emin olunmayan cevaplarda bile cesurca kaldırılmıştır ama. pek çok insan öğrencilik hayatında benzer duyguları yaşamıştır.

öğretmenlerse ayrı bir tür parmakçı. dikkat çekecekleri konu için parmaklarını dik bir pozisyonda yukarı kaldırır, uyaracakları zaman göğüs hizasında titretir (45 derecelik açı), arka sıralardan bir öğrenciye sorduğu soruyu cevaplatmak için öğrenciyi seçerken alçaktan yükselterek yükselttikten sonra serbest atış yapar. buyur burdan cevap ver.

izlemesi birbirinden eğlenceli parmak hareketlerinde öğrencilerin çeşitleri biter mi peki? biter mi? saymaya başlamak lazım. birkiüç.

sıranın üzerine çıkarak öğretmenim ben diye sallanan öğrenci, soruyu dudağını büzüştürerek ve fısıldayarak ve gözlerini hafif kısarak çözen ve hızlıca parmak kaldıran öğrenci, asansör öğrenci (bunlar 3'e çıkar 1'e iner; 4'e çıkar, 1'e iner ama 5'e bir türlü çıkamaz), yer çeken öğrenci (parmaklar yer çekimine karşı koyamaz. yer parmakları çekerken öğrenci de masanın altına doğru kayar, nedeni ise belli, masanın altına girdiğinde görünmeyeceğini sanır, egosantriklik böyle bir şey).

canlı izlemesi keyifli, hâyâl etmek ise yeterli o keyfi almak için.

burada bitmez.

bir de göze girmek var... galiba bu deyim, ilk sırada cesurca parmağını kaldıran ve öğretmene yaklaştıran öğrenciler sayesinde peyda olmuş. az çekil yavrucuğum, gözüme gireceksin.

yaşasın!