1. söz isteme hareketi...
  2. değme parmaklara taş çıkaracak bir baş parmak kaldırmak vardır ki, kısaca v denir ona.
  3. sınıflarda kimin söz alacağını belirlemek için yapılan eylem. konuşmak isteyen öğrenci parmağını kaldırır. öğretmen de birine seslenir o da söyler söyleyeceğini. güzeldir. "sınıf kalabalık çocuklar, hepiniz birden konuşamazsınız, o yüzden söz istemelisiniz". arada bir alırsınız sözü. konuşursunuz. ama bir çok çocuk ilkokuldan sonra parmakları havada hala söz istemektedir. yirmi yaşına gelir hala söz ister, kırk yaşına gelir yine söz ister. sanır ki bir öğretmen çıkacak ve: "evet tarık sen söyle bakalım" diyecek. o bunları sanırken, bazı hınzırlar kaçak yapılar yapmış, içine yerleşmiştir. malzemeden çalmış, kağıttan ev yapmıştır.
    (bkz: sen uyu ben takiliyim inceden)
  4. lisede ve üniversitede el kaldırma eylemine dönüşen söz isteme hareketi
  5. zamanında - ilkokul - öğretmen sınıfta bi soru sorduğu vakit, cevaplayacak kişiyi genelde parmak kaldırmayanlar arasından seçtiğinden, bazı bünyeler cevabını bildikleri bilmedikleri her soruya parmak kaldırırlar. eğer denk gelir de bildikleri bi soruda onlara söz hakkı tanırsa öğretmen, gerine gerine cevabı söyler yerlerine otururlar. olur da esasen kaldırılmamak adına parmak kaldırdıkları bi soruda piyango onlara vurursa, 'eeeöö örtmenim ben tuvalete gidebilir miyim diye soracaktım da..' der, karizmayı çizdirmemeye çalışırlar. ama bu çevirmeyi elbette kimse yemez. bu yöntemi deneyen çocuğa yazık olur.
  6. sınıf hareketidir.

her zaman delice "ben akşam çalıştım ki, ben çok akıllıyım olum" tipi, tendinit olmak istercesine elini kolunu savuran kuzular,

"dur çalıştığımı hoca anlasın ama karizmayı da örttmenimm örtmenimm diye keriz gibi parmak sallayarak bozmayayım, en iyisi cool bir şekilde parmağımı kaldırıp sıkılır gibi bekleyeyim" tipi koyunlar,

"parmak kaldırmaya utanıyorum anasını. neyse dur kaldırayım da rezil olmayayım, aman şimdi de utandım elimi indireyim, öff ya indirince de sanki dravdan kaldırmışım gibi oldu, dur azıcık daha kaldırayım" tipi devekuşları,

"çalıştım ama parmak kaldırıp yaltaklanmayı kendime yediremiyorum, hocanın sessizleri kaldırmasını fırsat bilip, beni kaldırınca cevabı karizmatik bir şekilde hocanın alnına yapıştırayım da efendi ve akıllı öğrenci tribinden saygı, kanaat falan koparayım" tipi çakallar,

"soru mu, ne sorusu lan?" tipi öküzler ve

kantinde köşede sigara içip kağıt oynayan ve tüm bu durumlardan alakasız olan kurtlar

sınıf mevcudunu oluşturur.

ne kadar demografik değil mi? aynı dünya... küçük bir dünya profili...
  7. ingiltere'de de aynı sistem aynı düzen varmış arkadaş. merak ettim ingiliz'e sordum. sizde de ilkokulda böyle parmak kaldırılıyo mu diye. elbette dedi. bütün dünyada aynıdır ilkokulda öğretmen soru sordumu öğrenciler böyle söz ister dedi. ilgincime gitti açıkçası.

parmak kaldırmak hakkında bilgi verin