şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gunluk hayatta cok onemli bir yer tutan uzuv sonu*.

  dokunma hissinin onemi cogu zaman farkedilmez. bunu anlamak icin kalinca bir eldiven giyip 0.5 ucu onden degistirmeye calismak yeterlidir.
 • bir tane parmak ucunda 8000 sinir hücresi oldugu söylenir. o yüzdendir ki bir saç telini baş parmak ve işaret parmağı arasına alınca hissedebiliriz.
 • yalnızca elde olmayandır. sessiz olunması gereken bir ortamda yürürken üzerine basılır tıpış tıpış.

  (bkz: ayak parmakları)
 • parmak uçlarından (aslen parmak izinden) kimlik kartı olarak yararlanmak, parmak izinin eşsizliğinin, fakat mucizeviliğinin göstergesi değildir.

  isterseniz, insanların avuç içi çizgilerini de kimlik tespiti için kullanabilirsiniz, çünkü iki insanın avuç içi çizgilerinin aynı olma ihtimali milyarda birdir.

  hatta dilerseniz, insanın dudak izinden, diş izinden, göbek deliğinden, göz bebeğinden, kısaca kontrol edip kalıp örneği alabileceğiniz her yerinden "kesin sonuç veren" kimlik tespiti yapabilirsiniz. daha da ileri bir örnek vermek gerekirse, iki insanın kafa derisindeki saç köklerinin birbiriyle aynı olma ihtimali bile milyarda birden daha azdır.

  çünkü tüm insanların deri/organ yapıları birbirinden görsel farklılık gösterir ve tamamen rastsal olarak değişir. tek ortak yan, bu organların aynı işleve sahip olmasıdır.

  o nedenle, parmak ucunda, göz bebeğinde mucize aramaya kalkışmak akıllı insan işi değil.
 • parmak ucundaki izi, sanki yeni bir şeymiş ve ilk kez kur'an'da bahsi geçmiş gibi sunmak ancak inançlarını mucizelere bırakmış insanların işidir.
  http://en.wikipedia.org/…ry_and_the_medieval_period

  --- spoiler ---
  fingerprints have been found on ancient babylonian clay tablets, seals, and pottery.[27][28][29][30] they have also been found on the walls of egyptian tombs and on minoan, greek, and chinese[31] pottery, as well as on bricks and tiles from ancient babylon and rome.
  --- spoiler ---

  özetle diyor ki; bu parmak izi çoook önceden de kullanılıyordu, herkeste farklı olduğu da bayağıdır biliniyordu.

  ayrıca, parmakizlerinin neden farklı olduğu sorusuyla insanların yüzlerinin neden farklı olduğu sorusu aynı anlama gelmektedir. daha bilimsel bir açıklamayla fenotiplerin her insanda farklı olması demektir. dini veya mucizevi bir tarafı yoktur.

  maalesef dindarların gönlünden geçenleri doğrulamayacak bir uçtur.

  edit: ayrıca parmak ucundaki parmak izini, modern zamanlarda da ilk kullanan nehemiah grew adlı ingiliz'dir.
 • (bkz: felon)
 • suda cok vakit gecirince sutlac gibi oluyorlar ya, biraz daha zorlasam ordan solungac cıkar gibi geliyor bana.

  ayrıca bu organ bebek beslemek icin de cok ideal gorunuyor bana. evrimden iyi bilecek degilim ama bebek besleme işi kalbe yakın ve kalp atısının duyulması icin en ideal bolge oldugu icin memeden oluyor olabilir. neticede kalp atışı, fetüs döneminde hit müzik kıvamında bir şey!

  kendime not: dusunce zincirlerin cok garip!