• anasını avradını sikeyim o yüzüğün. bir pazar gününün amına koydu.
    kısa ve ne bir şekilde söyleyeyim uğraştınız uğraştınız çıkaramadınız, parmağınızda şişti. gidin bir kuyumcuya kestirin yüzüğü. yada 112 yi arayın.
    içinizden hassiktir lan ne kuyumcusu ne 112 'si hastaneye giderim diyorsanız tavsiyem hiç uğraşmayın. hastanedekiler de 112 yi arıyorlar. yanlış duymadınız.

1,5-2 ay kadar önceydi bizim hanım 1 gün önce yüzüğünü takmış, hamile olduğu için de elleri ayakları bir şişiyor bir iniyor. şanssızlık ki o zaman yüzük parmağındaymış. kendisi uğraşıp uğraşıp çıkaramadı, biz uğraştık, epey denedik, sabun zeytinyağı aklınıza gelen tüm kaygan malzemeler. yüzük çıkmadı. 1 gün bekledik elleri iner, belki kendiliğinden çıkar diye. yine olmadı. baktık olmayacak, bir alışveriş merkezindeki kuyumcuya gittik. pazar günleri de kuyumcular kapalı oluyor malum. elemanlar "kesebiliriz ama yüzük ve eliniz zedelenmeden kesilmez, hurda olur bu, elinize de zarar verebiliriz" dedi. iyi dedik, madem öyle biz de hastaneye gidelim orada keserler dedik.

neyse gittik okmeydanı eğitim ve araştırma hastanesi'ne bilmeyenler için söyleyeyim okmeydanı belki de istanbul'un en büyük devlet hastanesi* başınıza bir şey gelmişse içinden çıkamamışlarsa en son buraya kadar gönderirler sizi.
    acil servise gittik, yalan yok hemen ilgilendiler fakat, böyle durumlar için bir alet var, yüzük kesici bu aletten kendilerinde iki tane var fakat ikiside arızalı. uğraştık uğraştık hiç bir şey yapamadık.

hanım hamile ve eli iyice şişti. korkmaya başladık. küfür ede ede şişli etfal hastanesi' ne gittik. burayı bilmeyenler için söyleyeyim, şişli okmeydanı'nın ekürisi.
    gittik yine acile, sağolsunlar orada da ilgilendiler ama tek sorunumuz orada yüzük kesici 'nin bulunmamasıydı. evet yanlış duymadınız yüzük kesici yok. teknik servise haber verdiler böyle böyle bir durum var yardımcı olabilirmisiniz diye onlar da oluruz ama 45 dk. sonra gelebiliriz dediler. bekleyelim dedik. tabi ağrı kesici falan veremiyoruz çocuğa zarar verebilir diye. öyle bekledik.

45 dakika sonra arkadaşlar elinde bildiğimiz yankeski ile geldi, dedim "arkadaşlar tamam anlıyorum iyi niyetlisiniz ama bu böyle olmaz, bunu ben de yapardım, bunun için gelmedik biz buraya" haklısınız dediler. doktor arkadaş kendinden daha uzman bir başka bir doktor arkadaşı çağırdı. o da bize hak verdi. hep beraber hak veriştik. ilk doktor 112 yi arayalım onlarda vardır belki dedi. şaka değil hastanenin içinde 112 yi aradık. 12 acil 10 dk içinde bizi buldu. ellerinde yüzük kesici varmış, ve sağlammış. son zamanlarda aldığım en güzel haber buydu. başladılar yüzüğü kesmeye, yüzük kesildikçe rahatlamaya başladık, eşimin canı yanıyordu ama katlandık. yüzüğün yarısına gelince o alette sıçtı. bozuldu amınakodumun aleti. çok basit bir düzenek, ama bozuldu işte amınakodumun. tecrübeli doktor eeeh eytere bea dedi. oradan adını bilmediğim tıbbı başka bir kesici aleti aldı ve kalan kısmını da onunla parçalayarak yüzüğü çıkardı. çok sevindik. hakkaten çok sevindik.

özet geçeyim tekrardan, ilk yazdığım gibi eğer parmaktan çıkmayan bir yüzüğünüz varsa hastaneye gitmeyin, uğraştınız uğraştınız çıkaramadınız, parmağınızda şişti, gidin bir kuyumcuya kestirin yüzüğü yada 112 yi arayın.

not:sağlık bakanlığına durumu anlatarak hastanelerin ikisini de şikayet ettim, şahısları değil, hastanelerin kendisini ve ekipman bulunmamasını. tahmin ettiğiniz gibi hiç bir sonuç alamadım.
  • sabunla yağ gibi kayarak çıkar.
  • evde aşırı hoşuma giden sade bir yüzük bulan ve hayatında hiç aksesuar olarak yüzük kullanmamış olan ben bu yüzüğü taktım. biraz sıktığını hissettim ve "ulan bu çıkmazsa falan naparım acaba? ya parmağım şişerse? " gibi ilginç düşünceler sonucu bu başlığı buldum. kuyumcu, hastane, 112, 110, altın makası falan diye okudukça içimden giderek yükselen bir ses "skerim şimdi şişer mişer uğraşamam" dedi. bir aksesuar hevesi daha başlamadan son buldu. ilk güneş gözlüğümü de kasım ayında güneşin son 2 günü kala almıştım zaten.
  • cumartesi akşamımıza değişik bir anı daha ekledik bugün. ev arkadaşım sabahtan beri parmağındaki yüzüğü çıkarmaya çalışıyormuş. yanıma geldi çıkaramıyorum falan dedi. uğraşmaktan parmağı davul gibi şişmiş. sonra evde deneyebileceğimiz her yolu denedik. ekşiye baktım bir arkadaş var üst entrylerde yazmış bayağı yardımcı oldu. normalde evimiz kağıthaneye daha yakındı. gitmeden 112’yi aradık. 112’deki hanımefendi bize hastaneye gidin dedi. sonra kağıthane devlet hastanesini aradık dedi ki okmeydanı hastanesine gidin. daha sonra atladık metrobüse okmeydanı hastanesine gittik. bizi cerrahi müdahaleye gönderdiler. oradaki görevliler biz yapamayız 110’u aramalıyız dediler. itfaiyeci abiler geldi. yan tarafımızda bıçakla yaralama vakası vardı ve bir yanlarında da biz yüzüğü kestik. sonuç olarak 110’u arayın.
  • dün yaşadığım sorun. geçtiğimiz bir kaç gündür elimin şiştiğini hissedip yüzüğü çıkarmak için şişliğin inmesini bekliyordum. tam tersine şişlik arttı, yüzük resmen parmağıma gömüldü. ağrı da yapmaya başladı. sabun, yağ, soğuk/sıcak su uygulamalarının hiç biri işe yaramadı, internette gördüğüm iple/bağcıkla yüzüğü çıkarma yöntemleri de fos. buradaki yorumlara bakıp allahım itfaiye mi çağırıcam diye kriz yaşarken önce kuyumcuya gitmeye karar verdim. üçüncü gittiğim kuyumcuda altın makasıyla yüzüğü kesip çıkardılar. altın gibi daha müdahale edilebilir malzemelerden yüzüğü olanlara duyurulur. hiç hastanelere itfaiyelere gerek yok. he çelik yüzük falansa geçmiş olsun.
  • erkekler için kilo alındığını en iyi ortaya koyan bir-iki durumdan biridir.

bir yüzük, iki kemer.
hesabın var mı? giriş yap