• harika bir peynir yemelere kiyamazsin
  • bu peynirin kg fiyatı, avrupa'da 30-35 euro civarında. avrupa şartlarında en yüksek peynir fiyatlarından biri. euro kuruna bağlı olarak, türkiye'deki fiyatı da korkunç şekilde yükseldi. grana padano denen benzer versiyonu bile türkiye şartlarında çok pahalı.

ayrıca birkaç üstteki yazarın dediği gibi anadolu'daki çömlek tulum peynirlerinin parmesan'la uzaktan yakından ilgisi yoktur. o tarz peynirler, olsa olsa rokfora benzetilebilir.

parmesana benzeyen türk peynirleri, kuzey ege'de yapılan mihaliç yada balıkesir ivrindi kelle peyniri gibi sert peynirlerdir. ancak bizim peynirlerimiz, parmesana göre çok tuzludur ve o fındıksı aroma bizimkilerde yoktur.

kısacası birçok şeyden yavaş yavaş mahrum kaldığımız gibi, artık parmesanın tozunu bile alırken 50 kere düşünüyoruz.

dolapta, almanya'daki arkadaşıma getirttiğim ufak bir parça var, paketini açmalara kıyamıyorum.
  • elma dilimi patates kızartmasının üzerine rendelenir,harika olur
  • 200 gramı 70tl olan peynirdir.
  • çok seviyorum. lukslerimden biri. macroda açık kesip satıyorlar ama çok bekletmemek lazım yağ dengesi bozulunca bi caciga benzemiyo azar azar alıp gomcen
  • pahalı olmasına üzüldüğüm bir gıda ürünüdür...
  • yıllar önce yemek yapmasını ilk öğrendiğimde bu peynirle uyumlu börek tariflerine bakıyordum. her şey hazır bir tek parmesan eksik. gitmediğim şarküterisinden pazarına marketinden bilmemlesine hiçbir yerde yok. en son birisi "bu tür ürünleri macrocenter'da bulabilirsin." diye dedi. gittim macrocenter'a yurt dışından gelen ve ilk defa gördüğüm ürünler bile orada var. efendim parmesan'a bakıyordum ve 200gramı saçma sapan bir rakama bu peyniri gördüm. tabii ben her zaman kiloluk alan bir insan olduğumdan bu tırnağım kadar peynire über pahalı bir rakam vermek istemediğim için almaktan vazgeçtim. avrupa'da günlük tüketimde sıradan rakamlar olan bu peynir türkiye'de ateş pahası. halbuki böyle dünyaca ünlü bir peynirin "sözde" bizim gibi gelişmiş ülkelerde üretilebiliyor olması lazım fakat malesef hem bu konuda iyi değiliz hem kur farkından dolayı ithal ürünler bu kadar pahalı oluyor.
  • makarnaların, risottoların ve salataların biricik eşleniği. şarap yanında tüketilecek daha farklı ve aromalı peynirler olduğu için şarapla pek tüketmiyorum ben.

ancak, bu entry'yi yazma sebebim farklı.
    tükettiğiniz her parmesanın orijinal parmesan olmadığını belirtmek için yazıyorum.

çünkü, bir peynirin parmesan olarak kabul edilebilmesi için emilia, parma, bologna ve mantau'da üretilmesi gerekiyor. burada üretilen peynirler orijinal parmigiano-reggiano logosunu taşıyorlar.

yani, bu peyniri almaya karar verdiğinizde, paketinde şu logounun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

çünkü, ab içerisinde üretilen/satılan her parmesan, eğer bu bölgede üretildiyse, bu logoyu taşımak zorunda.

ancak, bu peynire olan talep o denli fazla ki diğer markalar da benzer peynir üretip parmesan olarak satabiliyor, çünkü yasa sadece ab içinde bağlayıcı. ancak almayı düşündüğünüz ürünün bu logosu yoksa maalesef yediğiniz parmesan değil, benzer bir peynirdir.

bu sebeple, entry'yi yazmadan önce türkiye'nin en fazla lokasyonuna orta-üst segmentinde ürünler ulaştıran macrocenter'in web sitesine baktım.
    entry'yi yazdığım sırada sitede 10 adet parmesan kelimesi geçen peynir bulunuyor.

peki sizce bunların kaç tanesi italya'da üretilen gerçek parmesan dersiniz?
    sadece 1 tanesi.

sıkıntı şurada ki, italya'da parmesan'a oldukça benzeyen ama farklı bri bölgede üretilen bir peynir var: grana padano
    ve, macrocenter'da bile, grana padano logou peynirler, parmesan olarak satılıyor. örneğin peynirin tekerleğindeki grana padano logosuna dikkatinizi çekerim.

parmesan alınamayacak kadar pahalı bir peynir değil, çok daha pahalı peynirler var. ancak o kadar çok benzeri üretiliyor ki gerçeğine ulaşmak zor olabiliyor (türkiye için konuşuyorum elbette.)

bu sebeple, alırken logoya dikkat ediniz ve peynirin mutlaka ithal olduğundan emin olunuz.
  • turkiye'de sefinden sokaktaki insanina kadar permasan diye telaffuz edilen peynir.
  • istanbulda orjinalini eatlyden alabilirsiniz.
    en son kilosu 960 liraydi. grana padano alirsaniz 500 liraydi.
    ben makarna icin grana padano kullaniyorum. sarap yaninda kemirmek icin gercek parmesan yiyorum
hesabın var mı? giriş yap