şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: parmesan)
 • parmesan peynirinin en guzel halidir. 12-13. yuzyillardan beri uretildigi soylenmektedir. bir parmesan peynirinin parmigiano reggiano olarak adlandırılabilmesi için italya'nın emilia-romagna bölgesindeki modena, parma, 'bologna', ve reggio emilia kentlerinin sınırları içinde üretilmesi ve bazı özel üretim koşullarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir (lombardia da mantova sehrinin bir kismi da bu grupta yer almakta). lezzet olarak klasik parmesan peynirina oranla cok bariz bir ustunlugu vardir. guzel bir balzamik sirke ile veya kirmizi sarap ile tadindan yenmez.
 • hastasıyım. az tuzlusu ayrı bol tuzlusu ayrı güzel. roka ile rendeleyip pizzaya salataya makarnaya koy.. fırından sıcak simit al tuzlu olanı götür. sert ve ideal kuruluktadır. harikulade.

  genel olarak uluslararası ortamda parmesan olarak bilinen peynirin italyanca ismi olarak bilinse de bu konuda bir karışıklık vardır.

  abd'de bir peynir markası zamanında parmesan'ı ticari marka olarak aldığı için parmigiano reggiano ile parmesan aynı şey olmak zorunda değil. bu yüzden bu peynirin ta kendisini ararken parmesan değil bu isimle satılanı almak en garantisi.
 • 16 kg sütten 1 kg elde edildiğini öğrendiğimde kendilerine karşı olan tutkumun zirveye ulaştığı, orgazmik italyan peyniri!

  o kadar seviyorum ki, yurtdışı seyahatlerimi sırf bu yüzden italya'da bitiriyorum!

  bir gün havalimanında yüklü miktarda parmigiano reggiano ile yakalanan birini duyarsanız, bilin ki o benim :)
 • parmesanla karıştırmamak gerekir; lezzeti ayrı, kocaman tekerlek görüntüsü ayrı güzel. özellikle makarnalara (bkz: spaghetti carbonara) inanılmaz yakışıyor.

  ülkemizde marketlerde uçuk fiyatlara satıldığı için (kg fiyatı 150-200 tl aralığında) sadece lüks tüketim ürünü sınıfında maalesef, en iyi çözüm bir yolunu bulup yurtdışından temin etmek.
 • (bkz: porto sarabi)yla birlikte tuketildiginde insana orgazmik zevkler yasatan peynir cesididir. kilosu yaklasik 20-30 euro civarinda seyreder, (bkz: keyif pezevengi) peyniridir bir bakima.
 • italyanlar bu peynirin çok sağlıklı olduğuna inandıkları için bebeklerin mamasına katarlar çünkü parmesan, pastörize sütten yapılmadığı için vitaminler ve elementler açısından da çok zengindir.