şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir tam agonist kadar etkili olmayan, sinirleri maksimum seviyeden daha az uyaran agonistlere verilen ad.
 • lokal anestezi karşıtlarına verdiğim ad.

  (bkz: bırakın yaram kanasın)
 • yer yer agonist yer yer antagonist* etki gösterebilen maddeye denir. bir tam agonistin etkisini 1 sayarsak, parsiyel agonist 0 ila 1 arası bir etki gücüne sahiptir. etki gücü 1'e yakınsa daha fazla agonist, 0'a yakınsa daha fazla antagonist etki gösterir.
  tek başına kullanıldığında antagonize edeceği bir şey olmadığı için 0-1 aralığında nerde olursa olsun agonist etki gösterirken ortamda başka bir agonist varsa görevi onu antagonize etmektir. yani bu parsiyel agonist bi kızdan hoşlanıyor, yalnız kaldığında alabildiğine yavşıyor kıza. sonra ortama kızdan çok hoşlanan başka bi adam geldiğinde başlıyor kızı yermeye "vay bu şöyle kötüdür, böyle fettandır, öyle vericidir ki..." falan diye. veya bi oyuncak görüyor, onunla oynamayı çok seviyor ama başka bi çocuk gelip oynamak isteyince "yeaaa sana yaramaz bu remzi'ciğim. gel sana başka bir şey bulalım" diyor. umut sarıkaya öykülerine konu olan hıyarın, kurnazın önde gidenidir.

  edit: tekrar okudum da.. sen ne pis bi şeymişsin be abicim.
 • bir "agonist-antagonist" ya da parsiyel agonist, tek başına agonistik etki gösterirken agonistin varlığında agonistin etkisini antagonize eder.
 • tek başına agonistik (tam agonisten daha az etki), bir agonistle birlikte kullanıldığında antagonistik etki yapan ilaç .
  (bkz: nalorfin)