şükela:  tümü | bugün
 • puro fabrikasi olarak bilinse de, fabrikadan cok imalathane demenin uygun dusecegi, turistlerin rehber esliginde gezebilecegi bir yer partagas, havana'nin capitolio'sunun hemen arkasindaki caddede yer aliyor. gezmek asagi yukari 45 dakika suruyor, tutunun puro haline gelene kadar ne kadar cok islemden gectigini ve bu isin ne kadar el emegi ve maharet gerektigini gorunce puronun nicin korkunc fiyatlara satildigini anliyorsunuz. imalatin her asamasini gostermiyorlar gerci, imalathanenin belli yerlerine giremiyorsunuz, isi kapip kendiniz de yapip satmayasiniz diye herhalde...gerci hop diye kapilacak bir is de degil zaten, becerinin yanisira epey bir egitim ve el aliskanligi gerektiriyor. bir iscinin sarmaya baslamadan once dokuz ay egitimden gectigini soyluyorlar, gerci dokuz ay da biraz abarti bir sure gibi.

  purolar soylendigi gibi kadinlarin baldirlarinda sarilmiyor, ama tutunlerin ayrilmasini genelde bacaklarinda yapiyorlar.

  bu arada, orta yerde buyuk bir masa ve mikrofon var, her seye burnunu sokan turist olarak soruyorsunuz haliyle bu ne diye, her sabah fabrika yoneticisi iscilere egitim amacli bir seyler okuyormus iki saat kadar, onun icinmis. okuma seansi bitince de muzik dinliyorlar, her katta keyifli latin melodileri caliyor, isciler de islikla eslik ederek tutunleri yikiyor, asiyor, ayiriyor, kesiyor, sariyor, presliyor, etiketliyor, kutuluyor vb.

  fabrikanin en keyifli isi kuskusuz "kalite kontrol". her iscinin yaptiklarindan bir deste ornek geliyor bu bolumdeki elemanlarin onune, onlar da desteden rastgele birini secip deniyorlar, butun gun dunyanin en guzel purolarini icip duruyorlar haliyle. akcigerleri bu duruma ne diyor onu bilemem tabi...

  baslik da basimiza kalmis bu arada.
 • gay'lerce cok tutulan bir puro markasiymis. cuba'li genc oglanlarin baldirlarinda sararlarmis da o yuzden.
  - eyyyy cabron me gusto partagays
  ayni konuyu dikine kesen bir film de vaki. (bkz: metinin hazzi)
 • (bkz: lusitania)
 • serie d no 4 isimli robusto'su, cohiba robustos'u aratmayan ve söylendiğine göre 2-3 sene yıllandırılırsa mükemmelleşen ve en önemlisi cohiba'ya göre pek hesaplı bir puro markası.
 • markanın tam adı la flor de tabacos partagas'tır. 1845 de kurulmuştur. habanos tarafından üretilir.
 • cuba'daki en buyuk fabrika diye aniliyor burasi.
  19. yuzyil mimarisine ornek sahane bir bina.
  1845 sene devriyesinde katalanli bir isadami olan j.partagas ravelo tarafindan tesis edilmistir,
  bu cennetin en buyuk ozelligi partagas'in ilk defa fermante icin mese yada benzeri materyalden ficilari kullanmasi imis.

  bu cennete pinar del rio'dan geliyor tutun, burasi adanin en batisi ve bati uctaki en buyuk yerlesim alani.
  ve bu egitim amacli okuma,dinleme mevzusunu kulturel bir atraksiyona ceviren partagas'in bizzat kendisidir, bu hadise geleneksellesmistir daha sonralari, fakat partagas iflas etmis ve fabrikasi baska bir hombres tarafindan satin alinmistir.
 • erbil'de şehir içindeki free shoptan tanesini 4 dolara alarak çok büyük iş başardığımı sandığım fakat sonradan birini yakınca çakma olduklarını farkederek hayal kırıklığına uğradığım güzel içimli purodur. en iyisi yine jfk'deki free shoptan parası neyse bastırıp almaktır...
 • bu aralar sigara yerine tukettiğim müthiş ince sarım küba purosu. yani oralarda değerli bir marka mıdır yoksa küba'nın samsun 216'sı mıdır bilmem ama puroda sigara tadı yakalattılar bana, daha ne olsun.
 • 2007 senesinden kalan 8-9-8 corona grande'sini satın aldığım ve tellendirmek için sabırsızlandığım puro markası. daha önceden seride d no:5 ve no:4 ile tecrübelerim olmuştur kendileriyle.

  kutuların üzerinde yer alan rakamlar 8-9-8 , 8-5-8 vb... kutuların içindeki dizilişi temsil eder. kutunun en altında 8 orta sırada 5 veya farklı bir rakam ve en üst sırada yine 8 puro yer alır. bunun bir standartı yoktur. o sene üretici nasıl paketlemek istiyorsa o şekilde yerleştirir kutulara ve tamamiyle kendi paşa gönlüne kalmıştır bu dizilişi kutunun yanına bilgisni yansıtmayı veya yansıtmamayı.
 • humidorumda bir kaç adet serie d no:4, 18 yıllık bir glenlivet ile tüketileceği günü beklemektedir.