şükela:  tümü | bugün soru sor
 • korporatizm ile ilişkilidir. siviller sınıfsız ve parti üyesidirler.
 • surekli alemlere akan devlet

  (bkz: party animal)
 • (bkz: 1984)
 • bunu sadece reel sosyalizme atfetmek ya da genel bir "totalitarizm" çuvalının içine doldurmak biraz haksizlik olur. aslinda büyük ölçüde 1920 ve 30'lu yılların siyasal coğrafyası ve ikinci dünya savaşı sonrasının korporatist siyasal eğilimleri parti devlet modelinin seçkin örnekleriyle doludur. bugünkü gözlüklerle tarihe bakinca bir ucube gibi görünüyor fakat, dönemin koşullari içinde çok önemli bir ilerleme, özellikle 1929 krizi sonrasinda devletlerin ve insanlarin hayatlarini kurtaran, kapitalizmin üretim anarşisini dizginleyen, kalkinma ve gelişme yolunda büyük bir adim olarak düşünülüdüğünü söylemek gerekir bu parti devlet modelinin.

  reel sosyalizme falan gitmeden hemen köşede cumhuriyet halk partisi'nin 1930'daki üçüncü büyük kongresi'nde alinan kararlar da bu korporatist parti devlet'in dünya çapındaki ilk etkin ve yetkin örneğidir aslinda. bu seviyede bir parti devlet o dönemde ne sovyetlerde ne de italya'da bulunmuyordu.
  chf başkanı’nın cumhurbaşkanı, parti başkan yardımcısının başbakan, parti genel sekreterinin içişleri bakanı ve parti il başkanlarının da vali olmasına karar verilen kongre sonucunda recep peker "dünyanin ilk"parti devleti"ni kurmakla övünmüş, türk milletinin de daha nelere muktedir olduğunu dünyaya göstereceklerini söylemişti onu da ekleyeyim.
  bunun üzerine diyecek şey yok, nihayetinde ben bilmem, devletim bilir.
 • paralel devlet gibi zararlı bir oluşum. belki de daha zararlısı.

  bizim sonumuz ya paralel ya da parti devleti mi olmak zorunda?

  adam akıllı bir sistem işletemiyoruz ki.
 • gelişmiş demokrasilerde, istihbarat örgütleri çeşitlendirilip birbirini denetleyen kurumlar hâline getirilirken, türkiye ters istikamette “baas rejimi”ne doğru ilerliyor. bütün güç ve yetki mit’te toplanıyor.

  afganistan ve ırak cephelerinin komutanı, amerikan halkı için kahraman olan general david petraeus, cıa’in başına geçmiş ama fbı’ın yürüttüğü bir soruşturma sonucunda istifa etmek zorunda kalmıştı. fbı, evini bile aramış, yargı önüne çıkarmıştı cıa başkanını.

  demokrasi budur. hakan fidan, yüksek lisans tezinde istihbarat örgütlerinin denetlenmesi gerektiğini savunurken; şimdilerde mit’i denetlenemez ve dokunulamaz hâle getirdi.

  • tsk’nın elinden ges komutanlığının bütün teknolojik ve teknik altyapısı alındı.

  • emniyet istihbarat pasifize edildi. nitelikli kadroların tamamı sürüldü. ömrünü istihbaratta geçirmiş kadrolar bankamatik memuruna çevrilirken, en kritik birimlerin başına trafik polisleri getirildi.

  • emniyet istihbaratın tüm raporları artık ânında mit tarafından bağlanan paralel hatla görülüyor.

  • mit’e, thy’den milli eğitim’e, tapudan banka hesaplarına kadar tüm kişisel verilere izin şartı olmaksızın online erişim imkânı getirildi. fiziki takip yapmadan fişleme olanağı sağlandı.

  • bununla da yetinilmedi, yasal dinlemelerin merkezi olan ve başına “hâkim” sınıfından bir ismin atanması gereken tib’in başına mit’in başkan yardımcısı atandı. tüm güvenlik birimlerinin dinlemelerini bireysel hak ve özgürlükler için denetlemesi gereken tib, fiilen mit’e bağlandı. mit’e gayri resmî dinleme yapma kabiliyeti sağlanmış oldu. meclis’e, tib personeline mit gibi dokunulmazlık sağlayan yasa sevk edildi.

  tek istihbarat, hâkim tek güvenlik birimi mantığı yeni değil. doğu bloku ülkeleri’nin tamamında, esad, saddam gibi baas rejimleri’nin tamamında böyle.

  dokunulmaz her kurumda olduğu gibi mit de bu andan sonra fahiş hatalara başladı.

  artık genelkurmay’ın da teyit ettiği biçimde uludere’de yanlış istihbarat üreterek kendi halkını bombalatır, kürt halkını devletten bir kez daha korkunç biçimde koparır.

  çözüm süreci gibi en kritik meseleyi bakanlar kurulu ve tüm siyaseti by-pass ederek tek başına yürütür. süreci siyaset mecrasında yürütemediği için öcalan’ı güçlendirmek adına “açlık grevi” ve “paris infazları” gibi açık suçlara bulaşır.

  suriye politikası “diplomat aklıyla” yürütülmez, “mit’çi aklıyla” yürütülür ve ülke el kaide’ye silah sevk eder hâle gelir. suriye kürtlerinin özerkliğini bastırmak için türkiye el kaide’den medet umar duruma düşülür.

  tsk’nın uçaklarını suriye’de istihbarat için kullanırken, sınırı aşırı zorlayıp uçağı vurdurtur, karşılığını veremeyen türkiye şamar oğlanına döner.

  diplomatlara sorulması gereken konuda, israil’in mavi marmara’ya hiçbir şey yapamayacağını rapor ederek siyasileri yanıltır. türkiye, gemisi basılan dokuz vatandaşını kaybeden, “özüre” sevinen zavallı bir ülke konumuna düşer.

  yurtdışı dinleme imkânlarıyla fethullah gülen’in telefonlarını dinleyip internete yükler. hükümetin tüm gazeteleri manşetlerine çeker, başbakan dinlemenin içeriğindeki “ananas” kelimesini kullanarak emri kendisinin verdiğini ortaya koyar. esad’ın muhaberat’ı gibi devlet adına değil parti adına hareket eder.

  chp ve mhp’li vekilleri fişler, mahkeme sorunca “fişleme değil arşiv” diyerek muhalefet olunca milletvekili dokunulmazlığını bile takmadığını gösterir.

  tıpkı muhaberat gibi, parti devleti ve onu yönlendiren/ etkileyebilen tek güç olabilmek için diğer tüm güçleri yok eder. mit’in cemaat’e yaptığı budur. ve cuma günü yayımladığımız pdy belgesi’nde görüldüğü üzere artık mit bütün cemaat ve tarikatları yok etmek üzere birimlerine talimatlarını vermiştir.

  mit artık türkiye’nin bütün kurumlarının ve yasama ile yargı erkinin üstündedir. mit müsteşarı, başbakan yardımcıları dâhil tüm kabine’den güçlüdür. yargı erki’nin teslim alınmasıyla dönüşümü önümüzdeki günlerde tamamlanacak parti devleti’nde mit, türkiye’nin muhaberatıdır.

  tüm farklı düşünenler, muhalifler, aydınlar, sivil toplum kuruluşları, cemaatler ve tarikatlar hedeftir.

  http://www.taraf.com.tr/…-devletine-hosgeldiniz.htm
 • varlığını sürdürebilmek için akıllı , bilinçli vatandaşa gereksinim duymayan sistemdir.
  (bkz: parti malı vatandaş)
 • türkiye'de;

  1923-1950 yılları arasında chp tarafından resmen uygulanan,
  1950-1960 yılları arasında dp tarafından fiilen uygulanan ve
  2010'den beri akp tarafından fiilen uygulanan devlet yönetim biçimi.
 • akp tarafından bugün uygulanan şekli hiç bir dönemde uygulanamamış kadar genel ve değiştirilemeyecek kadar köklüdür