şükela:  tümü | bugün
 • sinavda sorulan bir soruda dogru yolu izleyip cebirsel talihsizlikler yuzunden dogru sonuca ulasamama durumunda hocanin aciyip size verdigi puan..

  her hocanin partial credit politikasi farklidir. kimisi "isin mantigini anlamis" gozuyle bakip sonuc cevap anahtarindaki ile ayni olmasa bile full credit verebilirken, kimisi "bir muhendisin islem hatasi yapma luksu yoktur, bir insaat muhendisinin islem hatasi insan canina malolabilir" mantigiyla yaklasirlar olaya.. yine partial credit yanlisi olmayan hocalar, "yaptiginiz islemlerin sonuclarini cok yonlu kontrol edebilmek hayatta size bu bilgilerden daha faydali olacaktir" mantigiyla yaklasirlar..

  zor gecen her sinavdan sonra "ogrencinin tek dostu partial credittir" laflari duyulabilir sinav cevresinde..
 • öyle iyi niyetli hocalar vardır ki, test usülü yapılmış bir sınavda bile bu güzelliği yaparlar öğrencilerine; "yaa bak çocuk d şıkkını işaretliyim derken, en yakınındaki e şıkkını işaretlemiş, burdan yarım puan vereyim"
 • bir doktora ogrencisinin hayatini guzellestiren en sahane kavramlardan biridir. hatta bir sinav esnasinda hoca sunu solerse degmeyin keyfinize: ' partial credit will be given.'
  valla ben her duydugumda tuttugum takim gol atmis gibi sevinirim.
 • genelde sınavlarda standart olarak var olan şeydir. nitekim üstünde "no partial credits will be given" yazan bir sınavdan sonra daha iyi anlaşılabilir değeri.
 • (bkz: hatice degil netice) sisteminde olmayan yontem.
 • özellikle matematik, fizik vs. gibi işlem gerektiren derslerde büyük faydası olan puanlar. genelde doğru işlemleri yapıp, yanlış cevabı bulduğunuzda salaklığınızdan 1 puan, dikkatsizliğinizden 1 puan kırılır ve kalan tüm puanı alırsınız; bütün olayı budur. tabii işlem hatasına, yaratıcılığa uyuz olan bir öğretmene denk gelirseniz salaklığınıza güldüğü için 1 puan, dikkatsizliğinize güldüğü için 1 puan alırsınız ve kalan tüm puanları geride bırakarak sınavı tamamlarsınız.

  not : tabii bu bilgiler benim deneyimlerime bağlıdır, her öğretmenin farklı derslerde partial credit koşulları değişebilir.
 • gerçek hayatta kullanılan puan sistemi. nitekim sonuç hep aynıdır* ekseri gidiş yoluna puan alırsınız.