şükela:  tümü | bugün
 • modern cinsel araştırmacıların kullandığı bir terim. vücudun özellikle bazı kısımlarından cinsel uyarı alma diye tanımladıkları fetişistik bir davranış. zaten kelimenin sözlük anlamı da ‘düşkünlük’, ‘yeğleme' olarak veriliyor.
 • bana saçma gelen bir terim. partialism tipleri arasında mazofili, pygophilia, trichophilia vardır. örneğin ben kıvırcık saçlı kadınlara bir ilgi duymaktayım. bu bir parafili midir? bence değildir.
 • koltuk altı fetişi de bunlara girer.
 • partializm, vücudun belirli bir bölümüne odaklanan cinsel bir çıkardır. bu, saç, göğüsler veya kalçalar gibi vücudun herhangi bir parçası olabilir. partizmin en yaygın şekli, bir kişinin ayaklar tarafından cinsel olarak uyarıldığı podofili'dir.

  partializm bir tür paraphilia veya paraphilic bozukluk olarak sınıflandırılır. paraphilia, normal olmayan veya normal olmayan olarak kabul edilen nesnelere, durumlara veya hedeflere cinsel uyarılma içerir. kısmençiliğin bir paraphilia olarak kabul edilmesi, sağlık uzmanları arasında bir şekilde tartışmalı ve tartışmalı bir konudur.

  pedofili ve nekrofili gibi birçok paraphilia türü sosyal olarak kabul edilmez veya yasadışıdır. partializm, bir paraphilic bozukluktan daha fazla ilgi veya cinsel tercih edilen ve genellikle rıza gösteren yetişkinler arasında kabul edilebilir bir paraphilia türüdür.

  partializm, bir kişinin vücudunun cinsel organlar dışında herhangi bir bölümünü içerebilir. en yaygın parsiyelizm türleri şunlardır:

  *podofili (ayak)
  *eller
  *trichophilia (saç)
  *okülofili (gözler)
  *pygophilia (kalçalar)
  *mazofili (meme)
  *nazofili (burun)
  *alvinofili (göbek)
  *alvinolagnia (mide)
  *kulaklar
  *boyun
  *maschalagnia (koltuk altı)