şükela:  tümü | bugün
 • ilk fragmanı gelen büyük hadron çarpıştırıcısı ile ilgili belgesel.

  https://www.youtube.com/watch?v=bbbgeto8g9g
 • insanlık adına gurur duymama neden olan güzel bir belgesel.

  anlamak uğruna harcanan emeğe daha yakından bakmak için de iyi bir fırsat.

  higgs bozonu nedir
  hangi aşamalardan geçilmiş
  sıradaki adım ne
  deneyin olası sonuçları neler

  hepsi bu belgeselde.
 • through the wormhole'da özeti var.
 • ülkemizde büyük ihtimal gösterime girmeyecek film.

  sadece bilime ilgi alaka duyanların değil, filmde geçen bilim adamının ifadesi ile '' ı really want to know the truth '' diyenlerin kesinlikle izlemesini tavsiye ederim.
 • akademik hayatin icinde yer alan biri olmama ragmen gercek bilimin ne oldugunu bana hatirlatan bu belgesel oldu. rakamlarla oynama, kucuk iyilesmeleri devasa gibi sunma, benzer sonuclari allayip pullayip farkli yerlerde yayimlama ve daha nice uber etik davranisa her gun sahit olunca, insan isin aslini unutabiliyor. cern'deki insanlarin fedakarliklarini, heyecanlarini, seneler suren sabirli bekleyislerini gorunce animsadim; bilim aslinda sahane bir sey cocuklar ^_^
 • direktörlüğünü mark levinson'un yaptığı eser.
 • bilimin evren hakkındaki cevapsız soruları (evren neden bu kadar büyük hacı? evren neden ve nasıl bir arada duruyor olm aklım almıyor lan? yerçekimi neden bu kadar zayıf? yapbozdaki eksik parça yani higgs parçacığı harbiden var mı? şşş çeto sen ne diyon? abavvv higgs parçacığı yoksa ne bok yiyeceğiz amk? gibi...) üzerinde on yıllarını harcayan bilimadamlarını, kuramsal fizikçiler ile deneysel fizikçiler arasındaki temel farkları, süpersimetri-çoklu evren teorileri arasındaki çekişmeyi merak edenler için bulunmaz bir belgesel.

  özelde cern deneyi ama genelde bilimin istikameti konusunda biraz aydınlatıyor.

  süpersimetri-çoklu evren teorileri konusunda 30-40 yılını harcamış koca koca adamların tek bir deneyle bütün o yıllar boşa kürek sallamış olma ihtimali karşısındaki heyecan ve korkuları görülmeye değer.

  peki hangi taraf haklı çıktı sizce?

  not: her iki teorinin baş aktörlerinden iki tanesinin yolu türkiye'den geçmiş, enteresan önemsiz bir bilgi. birisi çocukluğu anadolu'da geçmiş bir rum, diğeri ailesi iran devriminden kaçıp türkiye üzerinden kanada'ya geçmiş bir pers.
  biri savas dimopoulos (savaş olmasın o?) diğeri nima arkani-hamed( hamit olmasın o?)
 • ne kadar cahil ve öküz bir ülke olduğumuzu türkçe altyazısını bulamayarak gördüm, ingilizcem idare edecek kadar var, ancak kompleks yerlerde cidden bilimsel bir çeviri ile türkçe altyazısına ihtiyaç duydum, ispanyolcasından çincesine kadar diller mevcutken bir tane türkçe çevirisi yok, zaten daha evrim teorisine 'işte teoride' diyecek kadar bilimden bir haber olanların doldurduğu bir ülkede bu belgesel çıkalı üstünden 2 seneden fazla geçmiş, türkçe ne çeviri ne de dublaj bulabiliyorsun, çocuklarımızın bu tip gelişmeleri takip etmesi, bilim mantığını kapması, meraklıların bilimsel gelişmeleri takip etmesi, bizimde cern gibi yerlerde bilim adamlarımızın olması gerekirken, daha halen altyazı bekliyoruz, yazıklar olsun, ilk iş, adam gibi bilimsel bir çeviri yapabilecek birini bulup altyazısını çıkartmak olacak, bari bu rezilliğimiz tarihten silinsin..

  edit: halen altyazı yok üçüncü seneye girdik durum devam ediyor..
 • altyazılısını bulamadığım belgesel.
 • favoriye atıp altyazı çıkmasını beklediğim belgesel yapıtıdır.