*

şükela:  tümü | bugün
 • ülke ve özgürlük filminde ispanya iç savaşı sırasındaki mücadelesinin anlatıldığı örgüt. (bkz: birleşik marksist işçi partisi)
  (bkz: poum).
  pcedeki muhalefet (ice) ile troçkist grupların (özellikle boc) biraraya gelerek, 1935'te kurdukları anti-stalinist komünist partisi. . yazar george orwellin de milisleri arasında bulunduğu poumun, başta gelen önderleri andreu nin ve joaquim maurindi. temelde katalonyada yerleşik olmakla beraber valencia, madrid, extramadura ve asturyada da etkinlikleri vardı.
 • 1935'te andres nin ve joaquin maurin tarafından ispanya'da kurulan devrimci parti.
  troçki'nin düşüncelerinden oldukça etkilenen parti, genel olarak stalinizm karşıtı bir politika sergilemiştir. bu nedenle ispanya komünist partisi ile sürekli siyasal bir çatışma içerisinde kalmıştır.

  1930'ların sonlarına doğru, barcelona'da çıkan sol içi çatışmalarda cnt tarafından stalinistlere karşı desteklenmştir.
  poum, ispanya iç savaşı'nın sonlarına gelinirken on binden fazla militanı, elli bini bulan sempatizanı ve destekçisiyle sol cephenin en büyük milis kuvvetinden biriydi. disiplinli ordu şeklinde bir yapıya sahip militan kanadının diğer ordulardan farkı, devrimci ruhu öldüren bilindik rütbe, üst-as ilişkilerine sahip olmamasıydı. az sayıda rütbe sadece organizasyonu ve görev dağılımını düzenlemek-kolaylaştırmak içindi ve aralarında çok fark yoktu.

  george orwell poum'un yanında savaşan yazarlardan biridir. ayrıca yüzlerce, binlerce kişi diğer ülkelerden gelip faşizme karşı devrime yardımda bulunmak için ispanya'ya gelmiş ve birç çoğu poum çatısı altında savaşmıştır.
  ispanya iç savaşı sırasındaki yoğun baskı sonucunda yasa dışı ilan edilmiş ve militanlarının büyük oranda dağılmış olması, emperyalizm maşalarına karşı savaşında büyük ölçüde engel teşkil etmiştir.

  ispanya iç savaşı'nda bir çok şehri, köyü kurtarmış olan oluşum 1940'larda birçok üyesinin yakalanıp hapse atılmasından sonra etkinliğini yitirmiştir.
 • george orwell bu partinin mensubu anarşistlerin safında yer almış ve ispanya iç savaşı'na katılmıştır.
 • george orwell katalonya'ya selam isimli eserinde bu oluşumu tüm yönleriyle anlatır. neden kendisinin de poum saflarında dövüştüğünü, o dönemdeki komünist hükumetin poum'dan niçin hoşlanmadığını, neden bir süre sonra poum üyelerini terörist ilan edildiğini, ispanya iç savaşında poum'un pozisyonunu ve yaptıklarını ve daha pek çok tartışmalı meseleyi ( 1935 - 37 arasında barselona'daki iç çatışmalar vs) tüm detaylarıyla kendi gözlemlerinden yola çıkarak anlatır.