şükela:  tümü | bugün
  • chp, mhp, bdp ve cemaatin (biliyorum bir tane daha lazım beşinciyi de kendiniz dahil edin) bir partiyi yenebilmek için güçlerini birleştirmesi.

tabi bunu yapmak için tarihsel ilkelerden vs vazgeçmek gerekiyor. zaten ilkeler karın doyurmaz diyerekten sihirli slogan ağızdan çıkar

voltran voltran voltran!

https://www.youtube.com/watch?v=xmpv0ozprbo
  • voltrani partiler değil halk olusturur ve demokrasi kültürünün bir parçasıdır.

yeni bir şey değildir.

ılk kez yapılmamaktadır.
  • (bkz: hangi ak?)
    öyle bir şey yoktur halk inisiyatifi vardır.
    yaşadığım yerde 1. parti kimse ona oy veririm mantığı vardır.
    peki ama bir sor kendine neden?

-çünkü akpnin yaptığı haksızlıklar insanları bezdirdi
    -çünkü akpnin yasakları insanları bunalttı
    -çünkü insanlar, ayrıştırmaya çalışanlara rağmen ayrışmaya karşı duruyorlar
    -çünkü insanlar, yolsuzluk ve hırsızlıklara prim vermek, çoluğunun çocuğunun rıskını yedirmek istemiyor.
    -çünkü insanlar, yıllardır kolkola gezdiği "hocam" dediği ve sayesinde iktidarı aldığı cemaate düşman kesilen, yediği kaba tüküren insanlara "böyle tıynetsizlik olmaz" diyerek oy vermiyor.

bu yüzden diyebiliriz ki, voltranı partiler değil halk oluşturmuştur. sıkıysa önünde durun.
  • olsa tek aday çıkartır tüm parsayı toplarlardı.
    tabi bu durumda tayyip de "ben tek siz hepiniz!" tarzı bi baş kaldırış gösterebilirdi.
    zaten durum da bundan ibarettir sanki.
    olsun. yine de kazanan ileri demokrası bıy bıy bıy..
  • ak parti basini olusturmaktadir.
  • bdp'nin geldiği nokta akp'nin istediği doğrultudadır. bdp bugün için bir islamcı kürt partisidir. chp ile değil akp ile beraberdir. bdp'nin içindeki en fazla %15-20 sol gruplar akp karşıtı olabilir ama bdp'nin geneli için bu söylenemez dostum. sokakta protestolara katılan iki üç tane solcu genci baz alarak bunu söyleme. gezi parkı protestolarında hakkari'de, diyarbakır'da protesto bile yaşanmadı denebilir. akp ise gelinen noktada bdp ile öyle bir ittifak halindedir ki doğuda düşük potansiyelli adaylar göstermektedir. büyük şehirlerde(istanbul, ankara, izmir) bdp'nin akp'yi desteklemesi amacıyla.

tanım: ak parti karşısında oluşan bu voltran benzeri süper kahramanın sağ bacağı biraz kısa kalmış.
  • insana ve topluma dair ortak ahlaki değerlerin ak parti tarafından çiğnendiğinin ispatıdır.